Zarządzanie usługami w Uniksie

W komputerach uniksowych większością usług można zarządzać na dwa sposoby: kontrolując, kiedy się uruchamiają i kto może ich używać modyfikując pliki konfiguracyjne konkretnej usługi.

Istnieją dwie metody uruchamiania usług w Uniksie: podczas startu systemu z plików konfiguracyjnych komputera (na przykład /etc/ inittcib oraz plików lub katalogów /etc/rc)

na żądanie, za pośrednictwem demona inetd (który sam jest uruchamiany podczas startu systemu). Niektóre usługi na przykład Sendmail można skonfigurować tak, aby używały jednego z tych mechanizmów albo obu naraz, ale większość preferuje jedną z tych opcji.

Usługi uruchamiane z plików albo katalogów /etc/rc. Usługi z pierwszej kategorii są zaprojektowane tak, aby działały nieprzerwanie. Są uruchamiane raz (podczas startu systemu) i nie powinny nigdy kończyć pracy (oczywiście, czasem im się to zdarza, ponieważ bywają zatrzymane przez administratora albo napotykają usterki lub błędy). Serwery są pisane w ten sposób, jeśli muszą szybko obsługiwać wiele drobnych transakcji albo muszą „pamiętać” informacje. Unika się w ten sposób opóźnień spowodowanych koniecznością uruchomienia serwera do obsługi każdego żądania.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>