Zagrożenie wirusami z sieci

Jakiś czas wcześniej głównym źródłem wirusów były zarażone przez kogoś nośniki danych – można było kupić lub pożyczyć płytę lub dyskietkę zawierająca wirusa i przenieść go na swój komputer podczas używania plików lub instalacji programu. Obecnie znacznie większe zagrożenie stanowi internet oraz wirusy krążące niemalże samoistnie po różnych stronach, i infekujące komputery przez otwarte bądź otwierane umyślnie porty. Żeby skutecznie chronić się przed wirusami, trzeba mieć zainstalowany program antywirusowy ze stale aktualizowaną bazą, a także włączony tryb monitora – dzięki temu ruch w sieci będzie przez cały czas monitorowany, a wszelkie niebezpieczeństwa likwidowane w zarodku. Trzeba też wiedzieć, jak zachowywać się w stosunku do różnych podejrzanych danych, bo w niektórych przypadkach program antywirusowy nie jest w stanie poradzić sobie z lekkomyślnością użytkowników. Przede wszystkim trzeba uważać na otwieranie plików, które trafiają do nas nie wiadomo skąd, omijać strony znane z dużej zawartości wirusów, jak również nie podawać gdzie popadnie swoich danych typu loginy i hasła – dość często niebezpieczne wirusy atakują konta bankowe.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>