Wyłączanie niepotrzebnych usług

Kiedy masz już zabezpieczony komputer, możesz zacząć konfigurować jego usługi. Pierwszym zadaniem będzie usunięcie usług, których nie zamierzasz używać. Zajrzyj do rozdziału 1, „Hosty bastionowe”, aby ułatwić sobie decyzję. Chodzi o usunięcie wszystkich usług, których komputer nie potrzebuje do wykonywania wyznaczonych mu zadań, nawet jeśli wydają się wygodne albo niegroźne.

Zarządzanie usługami w Windows NT. Zarządzanie usługami w Windows NT ma dwa oblicza. Po pierwsze, istnieją interfejsy administracyjne, których używasz do instalowania, usuwania i konfigurowania usług, a także do ich ręcznego włączania i wyłączania. Po drugie, leżące u ich podstaw mechanizmy, które automatycznie zarządzają usługami i sprawiają, że są one ciągle dostępne. Zwykle nie musisz znać tych mechanizmów, żeby administrować komputerem. Omawiamy je tutaj z dwóch przyczyn:

Jeśli zbudujesz bardzo wyspecjalizowany host bastionowy, będziesz musiał dobrze rozumieć działanie usług i mieć nad nimi ścisłą kontrolę, a wtedy informaqe te będą ci potrzebne.

Ludzie, którzy przywykli do administrowania hostami uniksowymi, oczekują takich informacji i często próbują sterować usługami na takim poziomie, wpadając w irytację, kiedy napotkają tajemnicze skutki uboczne różnic między Uniksem i Windows.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>