Stare i nowe systemy operacyjne

Żeby na komputerze mogły działać jakiekolwiek programy, w większości przypadków niezbędna jest wcześniejsza instalacja systemu operacyjnego – wielofunkcyjnego środowiska, umożliwiającego wykonywanie wielu różnych czynności z użyciem komputera. Systemy operacyjne są modernizowane z niemalże równą szybkością jak hardware, przy czym istnieje kilka znaczących „gałęzi”, wśród których najważniejszymi są Windows i Linux. Najbardziej podstawową różnicą pomiędzy nimi jest cena, bowiem Windowsy nigdy nie były darmowe, a zdaniem niektórych kosztują zbyt dużo jak na swoje możliwości: systemy z rodziny Linux są natomiast przeważnie rozpowszechniane za darmo na specjalnej licencji i mają ogromny potencjał konfiguracji i rozbudowy. W obu tych gałęziach pojawiają się coraz to nowe produkty, lepiej obsługujące komputery i dostarczające użytkownikowi jeszcze więcej wygody względem poprzednich edycji. Zazwyczaj każdy nowszy system ma nieco zwiększone wymagania względem wcześniej używanego, ale jest też bardziej efektowny graficznie i działa sprawniej.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>