Serwery fingerd

Serwer finger podaje informacje o istniejących kontach w systemach uniksowych. Jest uruchamiany na żądanie przez inetd. Informacje dostarczane przez fingerd mogą być cenne dla napastników dzięki nim dowiadują się różnych rzeczy o potencjalnych celach:

Jakie konta istnieją. To informuje napastników, do jakich kont powinni zgadywać hasła. Osobiste informacje o użytkoiunikach kont. To informuje napastników, jakie hasła powinni wypróbować jako pierwsze.

Które konta są w użyciu. To informuje napastników, jakich kont powinni unikać, przynajmniej dopóty, dopóki będą używane. Które konta nie były ostatnio używane. To informuje napastników, które konta są dobrym celem ataku, ponieważ ich właściciele zapewne nie zauważą, że konta są używane.

Z drugiej strony, użytkownicy Internetu często używają programu finger (który porozumiewa się z twoim demonem fingerd) bez żadnych złych intencji. Finger jest przydatny do wyszukiwania adresów email i numerów telefonów. Zamiast po prostu wyłączać fingerd, możesz zastąpić go programem, który pobiera dane z prostszego źródła informacji o twojej sieci informacje te mogą obejmować:

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>