Router w sieci domowej

W niektórych domach znajduje się więcej niż jeden komputer, stąd bywa zasadna potrzeba połączenia wszystkich urządzeń w sieć – czy to w celach związanych z wymianą plików, czy też współdzieleniem urządzeń (drukarki), czy też po prostu dlatego, że jest jedno przyłącze do internetu i trzeba się nim jakoś podzielić. W tym celu przydaje się router, który może być zakupiony zupełnie osobno i skonfigurowany, może też być zapewniony przez dostawcę internetu (jak chociażby Orange rozpowszechnia swoje routery typu Livebox, Funbox itd.). Stanowi on coś na kształt bramy, przez którą odbywa się cały ruch pomiędzy domowymi komputerami a globalną siecią. Brama posiada swój adres IP – w przypadku niektórych routerów jest on statyczny, czyli zawsze ten sam, albo dynamiczny (zmienia się przy każdym uruchomieniu routera), więc komputery widoczne są w sieci jako jedna maszyna z tym właśnie IP. Dzięki routerowi zwiększa się bezpieczeństwo, dodatkowo często ma on wbudowany firewall, więc zagrażające czynności są monitorowane i blokowane.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>