Która wersja Windows NT?

Gdy zdecydujesz się na użycie Windows NT, musisz zdecydować, którą wersję wykorzystasz. W większości przypadków lepiej będzie użyć wersji zaprojektowanej jako serwer: Windows NT 4 Server zamiast Windows NT 4 Workstation, Windows 2 Server zamiast Windows 2 Professional. Choć różnice nie zawsze są ogromne, wersje zaprojektowane jako serwery obsługują więcej połączeń sieciowych i silniejszy sprzęt, są też wyposażone w więcej oprogramowania. Ponadto komputery tworzące firewall są ściśle rzecz biorąc serwerami, a Microsoft próbuje zniechęcać użytkowników do używania w nich wersji Workstation za pomocą metod, które zmieniają się w poszczególnych wydaniach systemu. Nie zakładaj, że oprogramowanie przeznaczone dla stacji roboczych jest rozwiązaniem długofalowym, bo odpowiada twoim dzisiejszym potrzebom jeśli będziesz musiał zainstalować nowe programy, unowocześnić sprzęt albo uaktualnić system operacyjny, może będziesz zmuszony skorzystać z wersji Windows przeznaczonej dla serwerów.

Wykorzystaj najnowszą, stabilną i oficjalną wersję Windows NT. Microsoft ma tendencję do przedłużania okresów poprzedzających wydanie systemu (wersje beta systemu znanego dziś pod nazwą Windows 2 były w obiegu na co najmniej dwa lata przed oficjalną premierą), więc możesz odczuwać pokusę, aby użyć wstępnej wersji systemu operacyjnego i uniknąć przyszłych uaktualnień. Nie rób tego. Nie rozwiążesz w ten sposób problemów z uaktualnianiem systemu, a najważniejsze dla twojego bezpieczeństwa systemy będą działać pod kontrolą niepewnego oprogramowania.

Oprócz oprogramowania Windows NT zdobądź najnowszą wersję odpowiedniego pakietu Resource Kit, który zawiera przydatną dokumentację i narzędzia. Zasoby te są nieocenioną pomocą dla każdego administratora Windows, ale dodadzą jeszcze więcej otuchy byłym administratorom Uniksa, ponieważ zawierają wiele narzędzi uruchamianych z linii poleceń, przypominających narzędzia uniksowe.

Zabezpieczanie Windows NT Kiedy wybierzesz już komputer, upewnij się, że ma on w miarę bezpieczną instalację systemu operacyjnego. Pierwsze etapy tej procedury są takie same jak w każdym innym systemie operacyjnym i zostały omówione w rozdziale 1, „Hosty bastionowe”:

-1. Zacznij od minimalnej, czystej instalacji systemu operacyjnego. Zainstaluj system od podstaw na czystych dyskach, wybierając tylko te składniki, które są ci potrzebne.

-2. Skoryguj znane usterki. Skonsultuj się z CERTCC, Microsoftem i poszukaj innych źródeł informacji o bezpieczeństwie, aby upewnić się, że zainstalowałeś wszystkie poprawki (hotfixes) i pakiety serwisowe (service packs). Zauważ, że po zainstalowaniu oprogramowania być może będziesz musiał ponownie zaaplikować poprawki i pakiety serwisowe.

-3. Użyj listy kontrolnej, aby skonfigurować system. Witryna poświęcona bezpieczeństwu systemów Microsoftu, http://imvw.microsoft.com/securitif, zawiera łącza do list kontrolnych.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>