Konfiguracja procedury testowej

Kiedy skonfigurujesz już alternatywną procedurę startową, sprawdź pliki i katalogi startowe swojego systemu. Powinieneś zrobić to wiersz po wierszu, upewniając się, że rozumiesz, do czego każda służy. Zwróć także uwagę na opcje wiersza polecenia.

W doskonałym świecie wyłączyłbyś wszystkie usługi, a potem włączył tylko te, których potrzebujesz. Niestety, jeśli to zrobisz, komputer prawdopodobnie nie będzie mógł się uruchomić. Łatwiej będzie zacząć od drugiego końca wyłączyć usługi, które na pewno nie będą potrzebne, a następnie przeanalizować proces startowy i powoli go dostrajać, aby komputer zawsze mógł się uruchomić.

Jednym ze sposobów rozpoczęcia pracy jest wykonanie „zdjęcia” wszystkich usług działających w twoim komputerze za pomocą narzędzia netstat. Narzędzie to wyświetla wszystkie otwarte połączenia sieciowe, a dzięki dodatkowym opcjom także porty TCP i UDP, przez które usługi przyjmują datagramy. Narzędzie netstat z Linuksa ma bardzo pożyteczną funkcję, dzięki której można bezpośrednio wyświetlić liczbowe identyfikatory procesów i nazwy związane z każdym portem sieciowym. Inne wersje Uniksa są wyposażone w narzędzia, takie jak fuser, które odwzorowują porty sieciowe na liczbowe identyfikatory procesów. Możesz się także posłużyć narzędziem Isof (informacje o pozyskiwaniu Isof znajdziesz w dodatku B). Kiedy znasz już nazwę procesu, możesz przeszukać pliki startowe i sprawdzić, który plik uruchamia ten proces.

Jak już wspomnieliśmy, niektóre wersje Uniksa i Linuksa zawierają program chkconfig, który pozwala na administracyjne włączanie i wyłączanie usług. Za pomocą tego polecenia sprawdza się, czy usługa jest włączona, wyświetla nazwy usług, którymi można sterować, oraz włącza i wyłącza usługi. Pliki startowe w takich systemach sprawdzają, czy należy uruchomić daną usługę, więc do jej wyłączenia często wystarczy polecenie chkconfig. To wygodny i standardowy sposób wyłączania usług, ale nie pozostawia żadnych wskazówek co do powodu jej wyłączenia, a ponadto bardzo łatwo jest ponownie włączyć usługę.

Choć wymaga to więcej pracy, lepiej wykomentować kod uruchamiający usługę albo w ogóle usunąć plik startowy. W ten sposób uniemożliwisz innym włączenie usługi za pomocą chkconfig i zyskasz miejsce, w którym będziesz mógł umieścić komentarz o powodzie wyłączenia usługi. Jeśli wyłączasz usługi za pomocą chkconfig, umieść w ogólnie znanym miejscu listę informującą, które usługi powinny być wyłączone i dlaczego. Dzięki temu ludzie nie włączą ich ponownie przez pomyłkę, a ty łatwo potwierdzisz aktualność informacji, kiedy będziesz uaktualniał, korygował lub przeinstalowywał oprogramowanie (co może zmienić stan usług według programu chkconfig).

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>