Kolorystyka monitora a inne kwestie

Osoby pracujące z grafiką (w bardzo szerokim zakresie – może być fotografia, tworzenie obrazów, składanie DTP) miewają nieraz problemy z różnicą barw widocznych na komputerze a tych uzyskiwanych już w jakiejś gotowej formie. Ciężko jest uchwycić prawidłowy kolor, jeśli monitor przekłamuje wybrane odcienie. Czasami w takiej sytuacji pomaga kalibracja – jest to dopasowanie widocznych kolorów aż zaczną odpowiadać naszym zamierzeniom. Istnieją specjalne programy konfigurujące odcienie, kontrast, jasność i inne parametry, dzięki czemu część problemów znika. Starsze monitory mogą mieć w ogóle problemy z optymalnym wyświetlaniem barw, więc jeśli taki ma służyć do prac graficznych, lepiej rozejrzeć się za innym modelem. Wydatek szybko się zwróci, bo dobry grafik ma całkiem wysokie zarobki. W branży wiadomo też, że najlepsze odzwierciedlenie barw zapewniają dobrej jakości monitory CRT – nowoczesne LCD już prawie je doganiają, ale dla wielu „to jeszcze nie to”. Na taki monitor trzeba nieco więcej miejsca, ale na pewno będzie to opłacalne.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>