Do czego służy protokół?

z uzyskać maksymalną elastyczność i opracujesz protokół dający dostęp do każdego przełącznika, czujnika i światełka ekspresu, pozwalający na ich sprawdzanie i ustawianie, a następnie napiszesz program z parametrami dla kawy słabej, zwykłej i mocnej? Byłby to bardzo przydatny protokół, udostępniający wszelkiego rodzaju opcje kontrolne, a osoba o złych intencjach z pewnością mogłaby za jego pomocą spowodować wybuch ekspresu.

Przypuśćmy, że nie chcesz używać serwera ekspresu do kawy chcesz tylko, aby ludzie w twojej sieci mogli sterować ekspresem za pomocą kontrolera ekspresu do kawy. Na razie nie ma większego powodu do obaw (zwłaszcza jeśli znajdujesz się na tyle daleko od ekspresu, że unikniesz obrażeń, kiedy eksploduje). Serwer nie przesyła klientowi zbyt wielu danych, tylko informacje o stanie ekspresu. Klient nie przesyła serwerowi żadnych informacji o sobie, tylko instrukcje dotyczące sporządzania kawy.

Pomimo to mógłbyś zaprojektować klienta ekspresu do kawy, który byłby ryzykowny. Na przykład dodałbyś funkcję, która wyłączałaby komputer z klientem, jeśli ekspres do kawy byłby bliski eksplozji. Wówczas posługiwanie się klientem byłoby niebezpieczne mimo braku jakichkolwiek zmian w protokole.

Choć prawdopodobnie nigdy nie będziesz się zastanawiał nad protokołami robienia kawy, w powyższych rozważaniach uwzględniliśmy wszystkie kwestie dotyczące prawdziwych protokołów: jakie udostępniają informacje i co mogą zmienić? W tabeli poniżej przedstawiamy bardzo ogólny zarys cech, które czynią protokoły mniej lub bardziej bezpiecznymi.

Strony: 1 2

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>