Bezpieczeństwo komputera – dbaj o dobre hasło

Stosowanie haseł w komputerach występuje już od dawna. Zazwyczaj bronią one dostępu do całego sprzętu lub poszczególnych programów, albo też do konta (bankowego, pocztowego, użytkownika itd.) Dzięki hasłom, nikt niepożądany nie może korzystać z urządzenia lub zyskać dostępu do tajnych danych innej osoby. Istnieją oczywiście metody na łamanie haseł, ale większość z nich jest na tyle czasochłonna, że staje się opłacalna tylko w naprawdę ważnych przypadkach. Najczęściej do przebicia zabezpieczeń dochodzi wyłącznie z winy użytkownika. Powszechną plagą są bardzo łatwe hasła, składające się z imienia, nazwiska i roku urodzenia, imienia partnera, partnerki lub dziecka, liter lub cyfr z jednego rzędu na klawiaturze (qwerty, 123456 itd.), imienia psa lub kota. Użytkownicy mają też tendencję do zapisywania swoich haseł gdzie popadnie lub zapamiętywania ich w komputerach, których używają. Trzeba pamiętać, że najlepsze hasła to dziwne zlepki składające się z wielkich i małych liter oraz cyfr, a nawet, jeśli jest taka możliwość, ze znaków specjalnych (#@**!@ i innych). Takie hasło bardzo ciężko jest złamać powszechnymi metodami.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>