Wywiad z p. Bożeną Sobuń

Jesteśmy dziś w sali nr 40. Mamy okazję rozmawiać z Panią Bożeną Sobuń, nauczycielką geografii i pasjonatką podróży.

Dawid Zakrzewski i Błażej Jarmołowski - Witamy serdecznie.

p. Bożena Sobuń - Dzień dobry.

Błażej - Skąd wzięła się Pani pasja do geografii?

B. Sobuń - Nigdy nie lubiłam tego przedmiotu. Jednak uwielbiałam czytać książki przygodowe o dalekich podróżach. Dziełem przypadku było, iż postanowiłam studiować właśnie geografię. Wówczas odkryłam, że naprawdę mi się to podoba.

Dawid - Jak wyglądają takie studia?

B. Sobuń - Nie wiem dokładnie jak wyglądają teraz, ale zapewne ze względów finansowych jest zdecydowanie mniej wyjazdów. Myślę, że również obecnie ludzie studiujący geografię, wyróżniają się ciekawością świata i są bardzo otwarci, a te studia są głównie dla pasjonatów.

Błażej - Jakie uczucia towarzyszyły Pani podczas pierwszej lekcji, już w roli nauczyciela?

B. Sobuń - Z pewnością były to strach i przerażenie. Lecz wtedy nie tylko to było źródłem moich emocji. Tego dnia dowiedziałam się, że jestem w ciąży.

Dawid - Co sprawia Pani największą przyjemność w tej pracy?

B. Sobuń - Jest to zdecydowanie wstawianie pozytywnych ocen, najlepiej samych piątek i szóstek. Niestety, zdarza się to coraz rzadziej. Niewątpliwą radość przynoszą mi również sukcesy uczniów, kiedy zostają laureatami bądź finalistami konkursów kuratoryjnych.

Błażej - Organizuje Pani rajdy rowerowe w naszej szkole. Skąd pomysł na takie przedsięwzięcie?

B. Sobuń - Bardzo lubię aktywność fizyczną i chcę ją zaszczepić również w uczniach. Kiedyś prowadziłam również klub turystyczny. A sam pomysł rajdów wziął się z „Roweriady", czyli konkursu organizowanego przez PTTK w Malborku.

Błażej - Na czym polega Pani praca w „Lidze Morskiej"?

B. Sobuń - W szkole w roku 2011/2012 fundowano unijny „Program edukacji morsko-rzecznej". Przez nauczycieli prowadzone były zajęcia obejmujące tę tematykę. Na bazie uczniów biorących udział w zajęciach powołałam do życia „Ligę Morską". Jej członkowie mogli uczestniczyć w szkoleniach na jachtach, łodziach. Czterech z nich wzięło udział w dwutygodniowym Flisie Wiślanym po Pętli Żuławskiej. We Flisie uczestniczyli uczniowie z całej Polski. Obecnie opiekę nad „Liga Morską" sprawuje Pan Paweł Radziszewski.

Dawid - Uczy Pani wszystkie klasy naszej szkoły. Jak Pani ocenia uczniów?

B. Sobuń - Jest to wspaniała młodzież, bardzo otwarta i wesoła. Jednak zdarzają się osoby, które bardzo burzliwie przechodzą okres dojrzewania i nie radzą sobie ze swoimi emocjami. Przeszkadza to trochę w pracy.

Błażej- Była Pani kiedyś wychowawcą?

B. Sobuń - Tak, wielokrotnie. Bardzo miło wspominam swoje klasy. Co rok dużo podróżowaliśmy: jeździliśmy na kilkudniowe wycieczki, różne rajdy.

Dawid - Często wspomina Pani o swoich podróżach. Do jakich miejsc wróciłaby Pani najchętniej?

B. Sobuń - Z chęcią odwiedziłabym ponownie Amerykę Południową. Peru, Boliwia, Ekwador, który chciałabym zobaczyć. Te wszystkie kraje cechują się różnorodnością, egzotyką, wspaniałymi ludźmi i bogatą historią. Ostatnio zafascynowała mnie Kamczatka.

Błażej - A propos podróży, co rok przyjeżdża do szkoły Pan Kochańczyk. Czy w tym roku też nas odwiedzi?

B. Sobuń - Znam Pana Kochańczyka od wielu lat. Kiedyś, podczas konkursu geograficznego na szczeblu wojewódzkim, prowadził on prezentacje dla nauczycieli o swoich podróżach. Wtedy się poznaliśmy. Co rok odwiedza on naszą szkołę. Gościł u nas również w tym roku. Poza tym odwiedzi nas jeszcze Pan Koperski, podróżnik i autor wiele przewodników.

Błażej i Dawid - To już wszystkie nasze pytania. Bardzo dziękujemy za wywiad.

Pani Sobuń przybliżyła nam swoją pracę w naszej szkole. Jesteśmy jej za to wdzięczni i życzymy jak największej przyjemności z pracy.