Wywiad z p. Iwoną Krauze

Dziś odwiedziliśmy Panią Iwonę Krauze. Jest ona nauczycielem historii i wiedzy o społeczeństwie, a jednocześnie pełni funkcję wicedyrektora szkoły.

Dawid Zakrzewski i Błażej Jarmołowski - Witamy serdecznie.

p. Iwona Krauze - Dzień dobry.

Błażej - Od jak dawna uczy Pani w tej szkole?

I. Krauze - Uczę tutaj od założenia szkoły, czyli od 1999 roku. Natomiast nauczycielem jestem od 1992 roku, czyli już 23 lata.

Dawid - Co najbardziej lubi Pani w tej pracy?

I. Krauze - Bardzo lubię uczyć i mieć kontakt z uczniami. Sprawia mi to niezmierną radość, a przede wszystkim, gdy widzę zainteresowanie na ich twarzach i chęć dalszego zgłębiania tematu. Równie inspirujący jest widok ucznia, który się stara, próbuje zdobywać jak najlepsze oceny.  Przy tym zmienia się zarówno jego wygląd, jak i pogląd na świat, a jestem osobą, która obserwuje tę przemianę.

Błażej - Jak szkoła zmieniła się przez lata jej istnienia?

I. Krauze - Jest w niej dużo więcej biurokracji, mówię to nie tylko jako wicedyrektor, ale jako nauczyciel. Kiedy rozpoczynałam pracę nauczyciela, potrzebnych było o wiele mniej dokumentów, teraz nauczyciel musi wypełniać ich dużo więcej.

Dawid - Jak wspomina Pani swoją pierwszą pracę?

I. Krauze - Moją pierwszą pracą było nauczanie w szkole podstawowej. Nie było łatwo. Uczniowie byli niewiele młodsi ode mnie, szczególnie w ósmych klasach, uczyłam takich sześć. Jednak udało mi się to opanować.

Błażej - Jak odnajduje się Pani w swoim zawodzie?

I. Krauze - Krótko mówiąc, idealnie. Jest to dla mnie zawód oraz pasja w jednym. Cieszę się, że udało mi się połączyć te dwie kategorie.

Dawid - Dlaczego wybrała Pani zawód nauczyciela?

I. Krauze - Zastanawiałam się nad dwoma zawodami. Jeden z nich to właśnie nauczyciel, a drugi to lekarz. Uczyłam się w klasie biologiczno-chemicznej. Jednak zdecydowałam się na bycie pedagogiem. Mogę się w tej pracy realizować i wiem, że dokonałam dobrego wyboru.

Dawid - Jakie cechy Pani zdaniem powinien posiadać nauczyciel?

I. Krauze - Nauczyciel musi być przede wszystkim wymagający, a jednocześnie powinien potrafić nawiązać kontakt z uczniem. Sądzę, że musi on też być sprawiedliwy i obiektywny. Powinien być wyrozumiały i cierpliwy, co w tym zawodzie z pewnością się przyda.

Błażej - Jak dogaduje się Pani z uczniami?

I. Krauze - Wydaje mi się, że dobrze. Nie mam z tym większych problemów, a jeśli się taki pojawi, staram się go od razu rozwiązać.

Dawid - W jakich okolicznościach najlepiej prowadzi się lekcję?

I. Krauze - Z pewnością z interesującym tematem i zainteresowaniem uczniów. Bardzo lubię gdy, biorą oni aktywny udział w lekcji, wiem wtedy, że z pewnością dużo łatwiej będzie im go zrozumieć.

Błażej i Dawid - Dziękujemy za wywiad. Życzymy, jak najwięcej takich lekcji oraz niegasnącej pasji.

Pani Iwona Krauze przybliżyła nam swoje życie zawodowe i prywatne. Mamy nadzieję, że pasja, z którą opowiadała nam o swojej pracy, nie będzie bladła, lecz tylko motywowała ją do dalszej pracy.