Wywiad z p. Anną Szynaką

W tym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum nr 3 w ramach kółka polonistycznego przygotują cykl wywiadów z nauczycielami naszej szkoły. Zachęcamy do lektury!

Wywiad z p. Anną Szynaką

Dzień dobry!
Jesteśmy w sali nr 45. Rozmawiamy z Panią Anną Szynaką, nauczycielką chemii.

Dawid Zakrzewski i Błażej Jarmołowski - Witamy serdecznie!

p. Anna Szynaka - Dzień dobry.

Dawid - Od jak dawna jest Pani pedagogiem?

A. Szynaka - Jeśli dobrze pamiętam, to od 26 lat.

Dawid - Kiedy zrozumiała pani, że chce zostać nauczycielem?

A. Szynaka - Właściwie po studiach. Tak naprawdę do końca nie byłam tego pewna. Mogłam zdecydować się również na pracę w Rafinerii lub na pozostanie na uczelni. Zdecydowałam się jednak na pracę w szkole.

Błażej - Co najbardziej inspiruje Panią do pracy z uczniami?

A. Szynaka - Myślę, że jest to sam uczeń. Kiedy widzę, że rozumie temat. Gdy czuję jego zainteresowanie moim przedmiotem. Kiedy jest chętny do przychodzenia na zajęcia dodatkowe oraz poszerzania swojej wiedzy. To jest właśnie najbardziej inspirujące.

Błażej - Jaki ma pani kontakt z uczniami?

A. Szynaka - Mam nadzieję, że jak najlepszy. Nigdy nie mogę być tego pewna, lecz zawsze gdy ktoś zadaje mi to pytanie odpowiadam: „Mam nadzieję, że dobry"

Dawid - Co sądzi Pani o „dzisiejszej" młodzieży?

A. Szynaka - To bardzo trudne pytanie, ponieważ każdy jest inny. Z jednym uczniem mogę pracować godzinami, widząc jego zapał, a z innym trudno jest wytrzymać chociaż minutę. Nie potrafię określić wszystkich tymi samymi słowami.

Błażej - Jak wyglądał Pani pierwszy dzień w szkole?

A. Szynaka - Prawdę mówiąc, byłam przerażona, świeżo po studiach. Bałam się, czy sobie poradzę, czy będę umiała nauczyć czegoś ucznia, czy mnie „z klasy uczniowie nie wyniosą",    bo nie zapanuję nad klasą. Pierwszy dzień był naprawdę stresujący.

Dawid - Jak wspomina Pani studia?

A. Szynaka - To była bardzo ciężka praca, ale mi się one podobały. Kiedyś koleżanka z liceum powiedziała mi, że na wydziale Chemii na studiach jest ciekawie. I faktycznie, było fantastycznie, robiliśmy wiele doświadczeń i było to naprawdę interesujące.

Dawid - W jaki sposób wyobraża sobie pani wymarzoną lekcję?

A. Szynaka - Byłaby to lekcja, na której mogłabym wraz z uczniami robić doświadczenia. Na której każdy z nich mógł wykonać jakiś eksperyment, który zarówno go by interesował, jak i byłby dla niego dobrą lekcją.

Błażej - Co zmieniłaby Pani, gdyby była dyrektorem szkoły?

A. Szynaka - Ja jestem osobą zdecydowanie od rzeczy praktycznych. Sądzę, że nie nadawałabym się na to stanowisko. Jednakże, gdybym nim została myślę, że pozostawiłabym ją taką, jaką jest.

Dawid - Co uważa Pani za swój sukces w tej pracy?

A. Szynaka - Sukcesem jest dla mnie na pewno uczeń, który rzadko pojawia się na lekcjach, lecz jednak jest obecny na chemii i kiedy słyszę od niego, że przyszedł specjalnie na moją lekcję. Jest nim również uczeń, który widzę, że coś zrozumiał, później startuje w konkursach, zostaje finalistą lub laureatem, regularnie przychodzi na zajęcia dodatkowe.

Błażej i Dawid - Dziękujemy za wywiad. Życzymy wielu dalszych sukcesów
w życiu.

Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych informacji z życia prywatnego
i zawodowego p. Anny Szynaki, nauczycielki chemii w naszej szkole.