Poradnia psychologiczno – pedagogiczna

PEDAGOG SZKOLNY
mgr Elżbieta Brodziak

Orientacja zawodowa

Prowadzona w naszej szkole orientacja zawodowa ma przygotować uczniów do podjęcia trafnej i przemyślanej decyzji zawodowej. Jest to najczęściej pierwsza, poważna decyzja, przed którą stają absolwenci gimnazjum, a która w istotny sposób wpłynie na to, co będą robić w najbliższej przyszłości i jak się potoczą ich dalsze losy życiowe.

Trzeba wybiec myślą daleko naprzód i zastanowić się, co chcę dalej w życiu robić, kim zostać, a już w najbliższej perspektywie - jaką wybrać ścieżkę kształcenia po ukończeniu gimnazjum. Decyzja prawidłowego wyboru zawodu i odpowiedniej szkoły ponadgimnazjalnej nie jest łatwą sprawą, dlatego też należy się do niej możliwie jak najlepiej przygotować.

Czym należy się kierować wybierając zawód?

* Poznać siebie, czyli zorientować się we własnych uzdolnieniach i zainteresowaniach, cechach charakteru i usposobienia. Uświadomić sobie swoje mocne i słabe strony.
    * Ocenić stan fizyczny i zdrowotny pod kątem możliwości wykonywania wybranego zawodu.
    * Określić skłonności zawodowe w kierunku określonych grup zawodowych ( testy).
    * Zdobyć wiedzę o interesujących cię zawodach - wykonywanych czynnościach, warunkach i miejscu pracy, wymaganiach psychofizycznych.
    * Poznać rynek pracy, możliwości zatrudnienia w miejscu zamieszkania i najbliższym regionie.
    * Zapoznać się z ofertą edukacyjną szkół ponadgimnazjalnych.
    * Skonfrontować samoocenę i osiągnięcia w nauce z wymaganiami szkół ( kryteria przyjęć) i zawodów.
    * Podejmowanie decyzji - teraz możesz podjąć decyzję o wyborze odpowiedniej dla siebie szkoły i przesłać podanie w wyznaczonym terminie.

Osobom wybierającym się do szkół zawodowych przypominam o konieczności załatwienia praktyki zawodowej ( podpisana przez pracodawcę deklaracja zgody).

Tym wszystkim, którzy mają problem z wyborem zawodu i szkoły ponadgimnazjalnej zapraszam na indywidualne konsultacje.

Jaki typ szkoły możesz wybrać po ukończeniu gimnazjum?

Jeżeli chcesz szybko usamodzielnić się i rozpocząć pracę zawodową możesz wybrać 2- 3 letnią szkołę

SZKOŁĘ ZAWODOWĄ

Ucząc się w szkole zawodowej zdobędziesz ogólną wiedzę oraz praktykę zawodową. Naukę zawodu w praktyce możesz odbywać podczas warsztatów szkolnych, najczęściej jednak w zakładach pracy (sam musisz zadbać o praktykę- warunek przyjęcia do szkoły zawodowej).

Co możesz robić po ukończeniu szkoły zawodowej?

* Po zdaniu egzaminu uzyskasz kwalifikacje zawodowe na poziomie robotniczym i będziesz mógł podjąć pracę w wybranym zawodzie.
    * Możesz kontynuować naukę w uzupełniającym liceum (2-lata) lub technikum (3- lata) i po zdaniu egzaminu maturalnego otrzymać świadectwo dojrzałości, które otwiera ci drogę na studia.

Jeśli wiesz, co Cię interesuje i wybrałeś już zawód, w jakim chciałbyś pracować możesz podjąć naukę w 4- letnim

TECHNIKUM

Po ukończeniu technikum otrzymasz średnie wykształcenie ogólne oraz kwalifikacje zawodowe, w wybranym zawodzie, które umożliwią Ci podjęcie pracy na stanowiskach średniej kadry technicznej.

Co będziesz mógł zrobić po ukończeniu technikum?

* Po zdaniu egzaminu zewnętrznego potwierdzającego Twoje kwalifikacje zawodowe będziesz mógł podjąć pracę w wyuczonym zawodzie.
    * Po zdaniu egzaminu maturalnego otrzymasz świadectwo dojrzałości i będziesz mógł podjąć studia wyższe.
    * Będziesz mógł również kształcić się w szkole policealnej.

Jeśli nie masz jeszcze sprecyzowanych planów dotyczących dalszej nauki i wyboru zawodu lub planujesz kontynuować naukę, aby zdawać na studia możesz wybrać

LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE

Nauka w 3- letnim liceum ogólnokształcącym pozwoli Ci uzyskać wykształcenie ogólne na poziomie średnim.

Jakie możliwości otworzą się przed Tobą po ukończeniu liceum ogólnokształcącego?

* Możesz dalej uczyć się w szkole policealnej. Po ukończeniu szkoły policealnej i zdaniu zewnętrznego egzaminu uzyskasz kwalifikacje zawodowe w wybranym zawodzie.
    * Możesz również uzyskać kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych lub w trakcie pracy zawodowej.

Jeśli masz określone zainteresowania, ale nie wiesz jeszcze jaki zawód wybrać możesz kontynuować naukę w 3- letnim

LICEUM PROFILOWANYM

Nauka w liceum profilowanym odbywa się w profilach ogólnozawodowych. Ukończenie liceum profilowanego zapewni Ci wykształcenie ogólne na poziomie średnim.