Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Liga Morska

DZIENNIK POKŁADOWY LIGI MORSKIEJ

18.04.2013

 

  1. SPOTKANIE ZAŁOŻYCIELSKIE

 

Spotkanie założycielskie odbyło się w dn.18.04.2013r, wzięło w nim udział 36 osób.

Przewodniczącym zebrania był Tadeusz Kuśmierski,

Na spotkaniu wybrano zarząd i omówiono zakres i sposób działania Koła .

Zarząd Koła:

Paweł Radziszewski - przewodniczący

Justyna Okrucińska - sekretarz

Bożena Sobuń - skarbnik

Komisja Rewizyjna:

przewodniczący - Dariusz Lachowicz

członek komisji rewizyjnej - Michał Jakubowicz

członek komisji rewizyjnej - Agnieszka Wiśniewska

 

CZŁONKOWIE LIGI MORSKIEJ

 

Lp.

Nazwisko i imię

klasa

Nr  leg.

funkcja
1

Rowiński Dariusz

-

1


2

Radziszewski Paweł

-

2

Przewodniczący Koła

3

Sobuń Bożena

-

3

Skarbnik

4

Lachowicz Dariusz

-

4

Przewodniczący KR

5

Machnio Małgorzata

-

5


6

Wisniewska  Agnieszka

2M

6

Członek Komisji Rewizyjnej

7

Laprus Adrianna

2M

7


8

Grabowski Wiktor

2M

8


9

Jasiński Dawid

2M

9


10

Brzezińska Wiktoria

2M

10


11

Cyrny Natalia

2M

11


12

Sawaniewska Dominika

3P

12


13

Jędrzejewska Magda

3P

13


14

Jarlińska Katarzyna

3P

14


15

Okrucińska Justyna

3P

15

Sekretarz

16

Włodarczyk Wojciech

3P

16


17

Dyl Jagoda

-

17


18

Grzmil Julia

2M

18


19

Kus Aleksandra

2M

19


20

Jankiewicz Tomasz

2M

20


21

Mechut Adrian

3P

21


22

Wróblewska Anna

3P

22


23

Jakubowicz Michał

3P

23

Członek Komisji Rewizyjnej

24

Danielewski Krystian

2M

24


25

Szymala Damian

3P

25


26

Jaskólska Julia

3B

26


27

Przybysz Kamil

2P

27


28

Głąb Julia

2M

28


29

Grabowski Łukasz

2M

29


 

18.05.2013

 

  1. ROZPOCZĘCIE SEZONU ŻEGLARSKIEGO W GDAŃSKU

 

08.06.2013

 

  1. POŻEGNANIE WYPRAWY JECHTEM DOOKOŁA ŚWIATA

 

 

Uczniowie z Ligi Morskiej i Rzecznej wzięli udział w niecodziennym wydarzeniu, które odbyło się w marinie przy sopockim molo. Właśnie z Sopotu wyruszyła wyprawa jachtem pod polską banderą wokół Bieguna Północnego. Podróż ma odbyć się w ciągu jednego sezonu. Jest to o tyle trudne, że nie zawsze odmarzają wody  na tyle aby móc przepłynąć wzdłuż brzegów Azji i Ameryki Północnej

 

Jednym z uczestników wyprawy jest Michał Kochańczyk, podróżnik który często gości w progach Gimnazjum nr.3.  Michał Kochańczyk na prezentacjach  z podróży  zachęca młodzież do poznawania świata i przekazuje dużo ciekawych informacji, uczniowie zawsze z ochotą uczestniczą w spotkaniach. Tym razem to Michał Kochańczyk zaprosił młodzież aby wzięła udział  w uroczystości  pożegnania  załogi i jachtu przed rejsem, który będzie trwał prawie cztery miesiące.

Wyprawę można śledzić na stronie http://www.arctic2013.pl/relacje będą też relacje w Dzienniku Bałtyckim, TVP Gdańsk i Teleexspresie.

 

15.06.2013

  1. SMOCZE ŁODZIE W MALBORKU

30.06-13.07.2013

  1. IX FLIS WIŚLANY

 

IX Flis Wiślany z udziałem gimnazjalistów z malborskiej „trójki"

W piątek zakończył się już IX Flis Wiślany po Pętli Żuławskiej. Tym razem po raz pierwszy uczestniczyli w nim uczniowie z Koła Ligi Morskiej powstałego w Gimnazjum nr3 w Malborku.  Uczestnicy flisu, ponad 70 osób z różnych regionów Polski, wypłynęli 30 czerwca  z Gdańska  i na 13 jednostkach ( łodzie, jachty, statki) przepłynęli przez Martwą Wisłę , Szkarpawę, Zalew Wiślany, Kanał Elbląski, Kanał Jagielloński, Nogat i Wisłę kończąc również w Gdańsku. Nad prawidłowym przebiegiem flisu czuwał retman flisu Bogdan Gliniecki i Tadeusz Kuśmierski . 01 lipca w Gdyni  młodzież brała udział w Święcie Marynarki Wojennej .

Flis był wspaniałą przygodą, sposobem na aktywne spędzenie wolnego czasu , poznaniem  przyrody i historii regionu. Młodzież zwiedzała  muzea i zabytki  znajdujące się przy trasie. Ważnym punktem było  zwiedzenie Muzeum  Zamkowego  w Malborku .  Była to też „szkoła przetrwania"  bo uczestnicy  zmagali się z wiatrem, deszczem i upałem. Musieli nauczyć się wiosłowania, rozstawiania namiotu, obierania ziemniaków i śpiewania szant.

W Kątach Rybackich przeprowadzili w pobliżu plaży akcję sprzątania śmieci. W Malborku odbyły się zawody wioślarskie po Nogacie.  Na przystani miejskiej  śpiewali  razem z Piotrem Jacyno.

Nazwa flisu nawiązuje do rzecznego spływu towarów,  głównie zboża i drewna do docelowego portu którym był Gdańsk. Pierwszy Flis Wiślany został zorganizowany przez Ligę Morską i Rzeczną na 1000- lecie powstania Gdańska w 1997 roku. Za rok dziesiąty - jubileuszowy spływ. W planach jest zmiana trasy, być może trasa będzie prowadzić aż z  Ulanowa położonego nad Tanwią u ujścia do Sanu w którym flisactwo jest tradycją.  Młodzież z „trójki„ już dziś szykuje się na powtórzenie w następnym roku  tej niesamowitej przygody.

 

 

07-08.03.2014

1. UDZIAŁ  MŁODZIEŻY Z LIGI MORSKIEJ I PLANETY UMIEJETNOŚCI W SPOTKNIACH PODRÓŻNIKÓW, ŻEGLARZY I ALPINISTÓW „KOLOSY 2013”

W dniach 7-9 marca 2014r w Gdyni odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów znane pod nazwą „Kolosy” .Podobnie, jak było w ubiegłych latach, gdyńskie Kolosy cieszyły się  wielkim zainteresowaniem, w pokazach uczestniczyło kilka tysięcy widzów.

Również uczniowie z Gimnazjum nr 3 z Ligi Morskiej i Planety Umiejętności w piątek i sobotę słuchali niesamowitych relacji z podróży po lądach i wodach.

 W piątek w spotkaniach uczestniczyli żądni przygód i ciekawi świata  członkowie Ligi Morskiej. Do Hali Gdynia Arena dotarli po dwóch godzinach podróży pociągiem i udało się im zdążyć na rozpoczęcie i pierwszą prelekcję związaną z przygodą na morzu w „Szkole pod żaglami”  pod tytułem „Za pomocna dłoń” w wykonaniu uczennicy Aleksandry Dudy i nauczyciela Kryspina Pluty.  "Szkoła pod żaglami" na żaglowcu „Pogoria” to realizowany już od 30 lat projekt, wymyślony przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego, laureata Super Kolosa 2007. Co roku w kilkumiesięczny rejs po oceanie wyrusza grupa piętnastolatków. Przygoda życia jest dla nich nagrodą za wolontariat.
 
W piątek chwile radości mieli jednak nie tylko żeglarze, ale wszyscy którzy kochają przygodę i są ciekawi świata. Uczniowie mieli okazję poznać 8 relacji z różnych podróży  m. in. prezentację "Kaszëbë - Sybir 2013. Śladami pomorskich zesłańców". Czworo młodych śmiałków z Trójmiasta, Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Grzegorz König oraz Łukasz Kalociński, latem ubiegłego roku pokonało 15 tys. kilometrów, odwiedzając miejsca, w których odbywały się masowe, sowieckie deportacje mieszkańców Pomorza czy też. relację z podróży "Spacerówką dookoła świata". Daniel Wasyliszyn i Anna Kaczmarek opowiadali o niemal rocznej eskapadzie po południowej półkuli, którą odbyli z małymi dziećmi 7 miesięcznym Jurkiem i 3-letnia Adą. zwiedzili w czteroosobowym składzie najpierw Nową Zelandię, potem Australię, Indonezję. Ostatecznie wylądowali w Ameryce Południowej, m.in. Argentynie, Boliwii oraz w Peru. Temat mórz i oceanów przeplatał się z podróżami po lądzie.

Niesamowite było to, że w spełnianiu marzeń nie ma barier, bo nawet niewidomi pokonali długą trasę wzdłuż Wisły z przyjaciółmi ma tandemach.

Podróżnicy wykazali się niesamowita pomysłowością np. Przemek Skokowski poprosił mieszkańców z  Europy aby  przysłali widokówki z krótką wiadomością do dzieci z całego świata, otrzymał 790 widokówek i ruszył w podróż, dostarczał je do sierocińców w Azji, spotykał się z dziećmi , pomagał w pracy i wspólnie z nimi odpisywała na kartki, pomagając w nawiązaniu korespondencyjnych międzykulturowych przyjaźni.

W sobotę w spotkaniach uczestniczyła grupa młodzieży uczęszczająca na zajęcia dodatkowe z geografii w ramach projektu  „Planety Umiejętności „. Mimo soboty i konieczności wczesnego wstania  nikt nie żałował pobytu na „Kolosach” . Do Gdyni dotarli bardzo wcześnie, bo już na pierwszą prelekcję, jak się później okazało był to dobry pomysł bo później na wejście trzeba było czekać nawet trzy godziny.

Tym razem też udało się uczestniczyć w 8 prelekcjach a w tym w relacji członków załogi jachtu  „Lady Dana 44” dowodzonym przez kpt. Ryszarda Wojnowskiego . Ryszard Wojnowski i załoga jachtu ( z Michałem Kochańczykiem – naszym zaprzyjaźnionym podróżnikiem) „Lady Dana 44”otrzymali statuetkę „Kolosa” w kategorii żeglarstwo  za pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego

Uczniów zafascynowała opowieść o podróży dookoła świata katamaranem o nazwie „Wyspa szczęśliwych dzieci” . pan Kazimierz Ludwiński w ten rejs zabrał dwoje swoich dzieci, rejs trwał 9 lat. Gdy wyruszali w rejs Nel miała 6 lat a Noe 7 miesięcy! Ojciec pokazał dzieciom świat, a one pokochały podróże, wspólnie przeżeglowali 45 tys.mil morskich.

Niesamowitych opowieści było więcej, wszystkie bardzo ciekawe i pouczające, była to wspaniała lekcja geografii.

„Świat jest jak księga, kto nie podróżuje to tak jakby czytał  jedną stronę”

Prelekcje trwały do 23.00 ale niestety trzeba było wrócić do domu.


Urz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www