Sztandar Armi Krajowej

14 lutego 2012 roku, w siedemdziesiątą rocznicę powstania Armii Krajowej, w Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku odbyła się uroczystość przekazania sztandaru Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Malborku społeczności szkolnej gimnazjum. Wśród zaproszonych gości nie zabrakło świadków historii - żołnierzy Armii Krajowej.

Uroczystość poprzedziła msza święta w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej, z oprawą chóru pod kierunkiem p.B.Belcarz.
Krótko po godzinie 11 w sali widowiskowej Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku rozpoczął się program artystyczny pt.: „Bóg, Honor i Ojczyzna" przygotowany przez nauczycieli „Trójki" pod kierunkiem p. Aliny Świcy - nauczycielki języka polskiego.

Piosenka rozpoczynająca „Gdzie są chłopcy z tamtych lat" wprowadziła wszystkich w nastrój refleksji i powagi, a u niejednego z uczestników wywołała łzy w oczach. Wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, muzyka filmowa z seriali „Dom" i „Polskie drogi", fragmenty filmów przedstawiające bombardowanie Warszawy i pierwszy dzień powstania - to wszystko wprowadziło widzów w atmosferę tamtych czasów i zmusiło do zadumy.

„Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć - a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród - nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która się okazała w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg"- głośno zabrzmiały słowa bł. Jana Pawła II, a które przypominały, wartości ważne w życiu każdego narodu.

„W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę na ręce ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia i przysięgam być wierny Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczpospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało"- przysięga składana przez młodych aktorów zabrzmiała w uszach wszystkich, a zaszczytnym gościom przypomniała dawne chwile.

„Cisza" była momentem, by oddać hołd wszystkim, którzy oddali to, co najcenniejsze walcząc o wolną Polskę- własne życie.
Na koniec prowadzący przypomnieli postaci „Żołnierzy wyklętych" z generałem Emilem Fieldorfem „Nilem", a symboliczny znicz zapalony przez p. Pawła Radziszewskiego - nauczyciela historii stał się wymownym gestem, że :

Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz
Pieśń cię weźmie,
Legenda przechowa
Wichrem chwały w historię popłyniesz
Armio Krajowa ...

Uczniowie przejmując sztandar Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Malborku w drugiej części uroczystości przyrzekali, „że nie splamimy honoru tego sztandaru obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i godnie go reprezentować".