Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Historia szkoły

 

Zamiast wstępu

Fortuna, symbolizuje pomyślny los. Ze sterem i rogiem obfitości, z którego sypiš się wszelkie dobra, przypomina jednak swym najtrwalszym symbolem koła o nietrwałości powodzenia nie popartego stałš troskš o jego utrzymanie.

Światełkiem w tunelu,

okazały się publikacje Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Malborka pn. "Prognoza - Oświata w Malborku z 1977 r." zawierajšce opracowania pozwalajšce na gruntowne przygotowania do wprowadzenia reformy.

Znakiem początków - oczekiwania

Wyłoniły się z pierwotnego chaosu, miast fantazjowania, twórcze koncepcje, które powstały z udziałem dyskusji publicznej. Ta zaś postrzegała Gimnazjum Nr 3 jako główny ośrodek kulturotwórczy osiedla Południe. Szkoła gwarantująca warunki dla rozwijania zainteresowań młodzieży, poprzez jakość oferowanych usług. Edukacja od profesjonalnych form, po rekreacyjne, pozwalała na integrację środowiska lokalnego, powodującą kooperację działań instytucji lokalnych i administracji samorządowej. Indeks sfer działania gimnazjum stanowił naturalne wejście w etapy opracowanej strategii przez władze Malborka takie jak: Kierunki rozwoju miasta Malborka na lata 2000-2002 i lata następne (realizacja uchwały nr XIV/99), Elementy Strategii Rozwoju Miasta Malborka (realizacja uchwały nr 259/XXXI/01 z dnia 24.04.01).


1999 rok

U korzeni


... była uchwała, którą powołano Gimnazjum nr 3. Wdrażała reformę ustroju szkolnego ustalając sieć szkół w mieście Malbork. I choć poprzedzona dyskusjami i protestami co do słuszności jej założeń, pomimo wielu obaw i oporów co do lokalizacji naszego gimnazjum, stanowiła pierwszy etap organizacji szkoły. Nie sposób w tych rozważaniach ominąć osoby Pana Janusza Biskupskiego - Naczelnika Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Malborka, który poprzedził starania rzeczową analizą, uwzględniającą potrzeby środowiska, możliwości lokalne i kadrowe. Wszystko co potem ... wskazuje na trafność i merytoryczność decyzji inicjatora.

W nowej dla wszystkich


... rzeczywistości ścierały się z jednej strony obawy i odpowiedzialność wynikająca z poziomu oczekiwań, z drugiej duma i towarzysząca wszystkim radość z możliwości uczestnictwa w grupie zarezerwowanej tylko dla wybranych. Nowi nauczyciele, nowi uczniowie, nowe programy. Nowe, nieznane, inne. Jednak nikt i nic nie było "białą kartą" dla Dyrektora Dariusza Rowińskiego. Prace nad organizacją szkoły rozpoczął już w kwietniu. Zapał i energia przeplatane wiedzą, wspierane entuzjazmem i życzliwością spowodowały, że

Znalazło się miejsce dla każdego

... jedynie w obszarze oceny pozytywnej, niezależnie od tradycyjnie pojętych uzdolnień i predyspozycji. Możliwość współuczestnictwa na równych prawach dawała nadzieję, którą wiązano również z głęboką osobistą motywacją, każdego: ucznia, nauczyciela, pracowników niepedagogicznych. Wnoszone indywidualne doświadczenia, spostrzeżenia, spięto w ramy tworzenia wspólnoty. Każdy zdawał sobie sprawę jak ważną rolę w procesie tworzenia pełni. Jak odkrywcy, "prototypy grupowe", które mają wpływ na pierwotne nadanie marki "malborskiej trójki".


(1999/2000)

"Nasz" pierwszy dzwonek


... zabrzmiał uroczyście 1 września 1999 r. (naprawdę jeszcze nie był „nasz”, szkołę zgodnie dzieliliśmy z SP Nr 5) i wezwał do pracy 260 uczniów i 19 nauczycieli. W tym niewielkim, familijnym gronie rok upłynął szybko i pracowicie. Nie sposób oddać atmosfery tych dni. Przywołać, podumać, pozwoli nam wiele mówiące zestawienie „karty meni” nie zawsze oddające urok minionego czasu. Jak porównać bowiem smak „otrzęsin” symbolizujący przynależność do społeczności gimnasionów, z wykwintnością wyborów „Miss i Mistera”, z odrobiną niedosytu pozostałego po starciu piłkarskim kadry z uczniami. A wszystko to zarazem podlane sosem muzycznym zespołu wokalnego, okraszone humorem występów zespołu teatralnego. W uczcie zaś zawsze dominowały obfite „puchary” z deserem: a to w postaci czołowych miejsc sportowych, grupowych zwycięstw w niemal wszystkich dyscyplinach. W pucharach owych na przemian górowały (współgrając pysznie !), dorodne owoce - miejsca w przeglądach, quizach wiedzowych. Aby jednak nie ulec sarmackim zwyczajom „biesiadowanie” przerywane było turniejami i wzajemnym zmaganiem również w postaci: „Dni Ziemi”, „Dnia Matematyki” i wcale niesłodkim „Kangurem” . Nad „spożyciem” czuwały „Promocja Zdrowia”, „Postawy ekologiczne”, czy działania „Koła geograficznego” realizującego turystyczny dekalog. „Wszystko zaczęło się od chemii”,
A wszystko to po to by urozmaicić dania, wzniecić apetyt. Nie dzieli nas to co nas wyróżnia- tak postrzegano szkołę na tle innych w rankingu malborskich gimnazjów.


(2000/2001)

Definicje i pojęcia


...okazały się niezbędne. Nazwanie ich i zredagowanie pozwoliło wskazać spójne metody, środki i terminy w jakich będą realizowane. Stała praca zespołowa, której efektem były podstawowe dokumenty zreformowanej szkoły. Potem należało je tylko wykorzystać i ... polubić. Czy było łatwo ?. Nikt nie opracował gotowych receptur. To codzienność skłaniała do wykorzystania starych tradycji, gdzie szkoła postrzegana być musi jako miejsce skutecznego wychowania. Nie tylko ze względu na „modę”, ale z autentycznych potrzeb. Działania nastawione na kształtowanie postawy społecznej i wartości etyczne, realizowano poprzez jasno określone normy zachowań, wyglądu, obowiązujących zasad i ... konsekwencji ich przestrzegania. Nie tylko w przekazach anegdotycznych krąży duch dyrektora, sprawdzającego identyfikatory, schludny ubiór i licujące z gimnazjalistą fryzury. To nie wszystkie skojarzenia – zapewne większość z absolwentów tęskni za nieszablonowym systemem nagród. „Darek” (to z piosenki do słów uczniów) proponuje sprawdzone rozwiązania wnosząc w nie elementy nowoczesności przez co kultura wychowanków nie ogranicza się li tylko do muzeum. W tym okresie szkoła rozbudowuje się. Powstają nowe pracownie, w dużej części przygotowane przez nauczycieli, rodziców i same dzieci. Od podstawówki dzieliły nas drzwi. Mieliśmy do dyspozycji wszystkie piętra i 18 gabinetów. Bo było nas już zdecydowanie więcej (18 oddziałów, 499 uczniów, 35 nauczycieli i 8 pracowników obsługi).


(2001/2002)

Był rokiem przełomowym


... nie tylko ze względu na liczby: 709 uczniów, 25 oddziałów, 56 nauczycieli. Stanowiliśmy komplet – klasy pierwsze, drugie i trzecie. Te ostatnie, nad wyraz dojrzałe świadomością roli „przecierania szlaków”. Byli pierwsi i zawsze już zostaną pierwszymi. Tworzyli historię, poprzez udział w pierwszych olimpiadach kuratoryjnych, pierwszych gimnazjadach i pierwszym egzaminie gimnazjalnym. Otrzymali pierwsze „Likejony”, i jako „pierwsi” byli z wizytą w pałacu prezydenckim. Z pierwszymi lokatami dostali się do szkół ponadgimnazjalnych. Był to poważny egzamin życiowy nie tylko naszych wychowanków ale i nauczycieli. Jednak absolwenci rocznika 1986 zdali go na piątkę. Dostali się do renomowanych szkół i z powodzeniem kontynuują w nich kształcenie. Po „rzęsistym” pożegnaniu (rzęsiste były się nie tylko oklaski, nagrody ale i łzy), podziękowaniach, przemówieniach, należało po prostu


(2002/2003)

dalej robić swoje ...

Etapowe, planowanie przygotowania do wdrażania innowacji pedagogicznych, wynikające z monitoringu wskazywało na duże zainteresowanie nowościami. Efektem przygotowań było zaprojektowanie klasy ze zwiększoną ilością godzin języka angielskiego. Forma pilotażowa, przetarła szlaki. Trwa nabór do klas rozwijających zdolności w naukach ścisłych. Te działania niewątpliwie wpłynęły na osiągnięcie ponadśrednich wyników szkoły na wszystkich płaszczyznach jej działań. Szkoła wspomaga innych w rozwiązywaniu złożonych zagadnień i różnorodnej wiedzy. A ona domaga się wzrostu. Szkoła wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Po raz trzeci zorganizowaliśmy Malbork Triathlon, imprezę o zasięgu krajowym, której organizacja spotkała się z wysoką oceną Polskiego Związku Trathlonu. Kolejni absolwenci opuścili mury szkoły. To ich sukcesy stanowią podstawę oceny bilansu zamierzeń i realizacji. Świadczą, że czas cyklu kształcenia w naszym gimnazjum był wykorzystany na rzeczywistą pracę. Zamiast deklaracji - konkretne działania. Dowodzi temu mnogość i różnorodność propozycji. Prowadzimy kilkanaście kół zainteresowań. Zamiarem naszym jest kontynuowanie ukierunkowywania i rozwijania talentów i zdolności uczniów. Najważniejszym celem strategicznym w 2003r. było utrzymanie kluczowej pozycji gimnazjum, oraz stałe rozszerzanie ofert edukacyjnych.

Pięciolecie spisane


Rzeczą karkołomną wydaje się próba zawarcia w kilkudziesięciu zdaniach kilkuletniego doświadczenia szkoły. Toteż uwagi poniższe nie roszczą sobie pretensji do pełnego ujęcia spraw z natury złożonych i niełatwo poddających się jednoznacznym ocenom. Tym bardziej, że mamy do czynienia z procesami żywymi i aktualnymi, nie zakończonymi, z często z dopiero rodzącymi się zjawiskami. Będą to zatem luźne uwagi i sygnały dotyczące spraw ważnych, tych najważniejszych, charakterystycznych, interesujących, bądź w jakiś sposób znaczących w pięcioletnim dorobku „malborskiej trójki”.

O czasie poprzedzającym

„Prawdziwą tajemnicą sukcesu jest entuzjazm” powiedział W. Chrysler. Braku wiary i entuzjazmu zarzucić nam na pewno nie można. Takie czasy, że kto się nie reklamuje – nie istnieje, zatem

Sukcesów ci u Nas niemiara

bowiem w ciągu tych pięciu niespełna lat dorobiliśmy się: 11 laureatów i 30 finalistów olimpiad przedmiotowych, setek ( tak, tak !!!) tytułów sportowych, wielu rekordów mistrzów, uginających się półek z pucharami, ścian zapełnionych dyplomami, podziękowań i gratulacji, nagród wyróżnień i nominacji, Klubu Sportowego i Stowarzyszenia, grupy teatralnej i wokalnej, rozszerzenia ofert edukacyjno-wychowawczych, ponad średnich wyników z testów zewnętrznych, polarnika na biegunie , imprez o zasięgu krajowym, wyjazdów ”zielonej szkoły”, wizyt w Pałacu Prezydenckim i w Ministerstwie Edukacji, flagi olimpijskiej i własnej flagi na maszcie, tysiąc czterysta czterdziestego siódmego numeru w księdze uczniów i sześciuset siedemdziesięciu trzech absolwentów, ponad stu tytułów „Likejon”, „Spartak” i „Sparki”. Uf, brakuje jedynie baloników na druciku, chociaż, ?! Z racji organizacji balów i festynów było ich zapewne tysiące. Nie zapomnijmy jednak, że ten pomyślny potok to efekt pracy, starań, nakładów i stałych poszukiwań.

Owocem chęci i działania

musiało być ukoronowanie pięciolecia spektakularnym wydarzeniem. A za takie uznaliśmy wybór patrona i przyjęcie sztandaru.

Okres poszukiwań

Nieprzypadkowo wcale najzagorzalszymi rzecznikami nadania imienia szkole byli rodzice naszych wychowanków. To ich inicjatywy wsparły skutecznie pierwsze działania dyrekcji związane z wyborem patrona. Dotychczasowe doświadczenie pokazuje, że rada rodziców faktycznie stać się może organem ważnym nie tylko z sferach dotyczących organizacji wolnego czasu, odpoczynku i zabawy, ale także organizowania uroczystości szkolnych. Te, niby nieistotne, można powiedzieć drugoplanowe elementy życia szkoły, zawierają w sobie zawsze ogromny potencjał wychowawczy. Można go wykorzystać w pełni tylko przy wspólnym, harmonijnym wysiłku nauczycieli i rodziców. Aby zapobiec zjawisku niezdrowej fascynacji „nowinkarstwem” wyrażającym się w licznych naśladownictwach i jałowych powtórkach zachowań i postaw ze współczesnych ekranów

W szkicu doboru bohaterów

należało znaleźć autorytet o trwałych, niepodważalnych wartościach. Posiadających cechy ważne dla młodego człowieka. Jest dowiedzione, że nadgorliwość jedynie w mówieniu, rygoryzm wymagań wywołuje efekty odwrotne od zamierzonych. Młodzież spontanicznie testuje wiarygodność deklaracji na postawach. To sprawdzanie wiarygodności wydaje się być metodą szczególnie ważną w obecnych czasach, gdyż

Przykłady pociągają

Dlatego daliśmy szansę historii. Ponowny nawrót ku czasom, w których sławę u potomnych zdobywano męstwem, odwagą, bohaterstwem i śmiałymi decyzjami. Spośród wielu kandydatów do plebiscytu wybrano ostatecznie 5 kandydatur. Wyborom towarzyszył elitaryzm a zarazem egalitaryzm tak aby „wysokie normy, którym niełatwo sprostać oceniano nie wedle urodzenia i stanu lecz wedle wiedzy i wykształcenia i wedle zasług osobistych”[1]

Po przeprowadzeniu plebiscytu na wybór imienia (uczniowie, nauczyciele, rodzice, środowisko lokalne) dokonano ostatecznego podsumowania wyników a tym samym ustanowiono, że Gimnazjum nr 3 w Malborku nosić będzie zaszczytne imię „Stefana Batorego”. Szkoła uwzględniając powyższy wybór dokonywała stopniowego procesu przygotowań do uroczystości związanych z nadaniem imienia. Przeprowadzono konkursy, quizy, pilotażowe formy nazewnictwa nagród, wyróżnień, nominacji, oraz logo. Dyrektor szkoły jak zwykle główny akcent przygotowań przesunął na działania, które utrzymają

Mit odrębności

naszego gimnazjum. W tym względzie nie ma sobie równych. W nowatorskie metody nauczania i wychowywania umiejętnie wplótł ożywczą i ważną sprawę nawiązania do wielkich tradycji, tradycji różnych, często sprzecznych ale inspirujących do samodzielnych przemyśleń i poszukiwań dróg wykorzystania spuścizny dziejowej jaką jest

Motyw Batorego

W kulcie sławy Batorego należało wyłuskać jego „niemalowane cechy”. Rycerskie usposobienie, energię wykazaną w walce, talent stratega, docenianie znaczenia szybkiej informacji, zasługi kulturalne, stanowczą postawę, usilną walkę z przejawami anarchizacji życia publicznego. Przede wszystkim zaś tolerancyjną postawę władcy. Monarcha podkreślał, że nie ścierpi, aby wiarę szerzono „przemocą, ogniem i żelazem, zamiast

„Nauczaniem i dobrymi przykładami”

Słowa władcy nie brzmią jak ze spróchniałych annałów, lecz jak hasło roli współczesnej szkoły. Wzorując się samym mistrzem Janem Kochanowskim, który o Stefanie Batorym w roku 1578 pisał: „Serce nieomylnie tuszy, że cię z Bolesławy Równo Polska kłaść będzie, a ty nie ustawaj

„Ale dobrych początków coraz dokonywaj. Jeszcze lepiej!..”

musieliśmy wziąć się do roboty i „dokonywać”. Krótki, sprinterski dystans czasowy narzucił wszystkim szybkie tempo pracy. Główny akcent położono na stworzenie nastroju, swoistego klimatu właściwego naszej szkole z jednoczesnym zachowaniem typowych procedur i elementów tak prestiżowej uroczystości. „Wwiercające się w głąb i w istotę”[2] wszędobylskie grono pedagogiczne w sposób naturalny przejęło część przygotowań, dorzucając doń pomysły każde ze „swego podwórka”. Pan Andrzej Fijas przygotował projekt sztandaru i oprawy plastycznej scenografii zagarniając do prac bezkonkurencyjną w zapale Panią Kasię Konowrocką. Pani Ania Sienkowiec (niby umysł ścisły acz dusza wrażliwa!) wtórowała im w pracach z właściwym sobie wdziękiem. Pani Edyta Hołub zabrała się za oprawę artystyczną, wieńcząc starania konferansjerką u boku męskiego wsparcia Pana Janusza Szumały, Pani Edyta Włodarczyk za Zukunftmusik[3] współtworząc Hymn szkoły i za trudną sztuką rozśpiewania wychowanków. Pani Małgosia Murawska zaproponowała wykonanie tablicy pamiątkowej wykorzystując koneksje rodzinne ( projektantem, wykonawcą i sponsorem tablicy marmurowej był mąż naszej koleżanki Pan Jerzy). Duet Ań (Pani Ania Szynaka i Pani Ania Bajur ) zapychał dziury w działaniach. Pewno same już nie wiedzą co robiły. W każdym bądź razie były wszędzie, gdzie trzeba było coś: dopiąć, dopisać, przebrać, wysłać, obejrzeć, sprawdzić, poprawić, przypiąć, przypilnować i „nie zapomnieć!!!”. W tych dniach nawet stoicki[4] charakter woźnego, Pana Czesia „uległ był” pewnym zachwianiom, a zamiłowanie Pana Jurka do robienia zakupów nieco ostygło. Niepodważalną prawdą jednak jest, że każdy z trybików tej szkolnej machiny (od uczniów po Panie z personelu) zazębiał się tak, że zbudowanie perpetuum mobile[5] wydawało się bliskie. Zapewne to mina Dyrektora szkoły Pana Dariusza Rowińskiego, który niczym Zenon z Kitionu[6], zachowywał spokój, hart i pogodę ducha bez względu na okoliczności powodowała, iż do dnia uroczystości podchodziliśmy bez bojaźni i z wiarą, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Trudno dziś przypisać ojcostwo

sukcesu jednej osobie, jednak na szczególne wyróżnienie w zabiegach organizacyjnych zasługuje Pani wicedyrektor Iwona Krauze. Koordynowała przebieg prac i skutecznie wymagała dotrzymania terminów harmonogramu przygotowań. Nie umniejszając wagi i zabiegów związanych z załatwieniem spraw formalno-prawnych, które w „swoje ręce” przejął dyrektor, z organizacją uroczystości wiąże się szereg szczegółów z pozoru błahych a jednak bardzo ważnych. Ot, od wstążeczki po gwoździe, od zaproszeń po scenariusze, od oprawy muzycznej po raut, od kwiatka po młotek. Skrupulatność wiceszefowej okazała się wielce wskazaną cechą. Dopiero postawiwszy ostatniego „ptaszka” przy sprawach do załatwienia odetchnęła z ulgą i… pozwoliła odetchnąć innym.

Zależność od możnych

była kolejną sprawą wymagającą przemyślenia. Jednak zdobyciem dodatkowych funduszy zajęła się Rada Rodziców z jej Przewodniczącym Panem Zbigniewem Marcem na czele. To dzięki Jego staraniom i skutecznym zabiegom szkoła pozyskała dodatkowe środki. Sama Rada Rodziców partycypowała w kosztach zakupu sztandaru, była też fundatorem obrazu z wizerunkiem patrona. Unikając uogólnień, nie sposób nie podkreślić również roli włodarza miasta Pana Burmistrza Jana Tadeusza Wilka, który wspomógł szkołę finansowo. Swoją pomoc okazali również Pan Jerzy Partyka, Firma „Margraf”, Państwo Jerzy i Małgorzata Murawscy. Każdemu z darczyńców serdecznie dziękujemy. Dziękujemy również Panu Julianowi Grzance, dzięki któremu nawiązaliśmy serdeczny kontakt z Panem płk Czesławem Nawrotem. Ta przyjaźń wspomogła udział w naszej uroczystości orkiestry wojskowej z Elbląga.

O wrześniu 2004 roku

Dokładnie o 27 dniu września. Zgodnie ze scenariuszem pierwszym etapem rozpoczęcia uroczystości było wciągnięcie flagi państwowej przez poczet flagowy podczas odtwarzania hymnu. Jego celem było nadanie dniowi szczególnej rangi, ważności, wzbudzenie patriotyzmu. Odświętnie ubrani uczniowie, godnie wyglądający uczestnicy, rytuał, spowodowały, że z właściwą powagą oczekiwaliśmy na przybycie gości. Godzina „0” wybiła o godz:11. Przy dźwiękach werbli weszły Poczty sztandarowe malborskich szkół. Nastąpiło odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Dyrektor powitał dostojnych gości w kolejności zgodnej z protokołem (...) po czym zagaił serdecznie do zaproszonych delegacji szkół ( widok uczniów zawsze dodaje mu sił witalnych). Przypomniał też zwięźle etapy życia szkoły. Ceremoniał uroczystości obejmował przede wszystkim części oficjalne: Odczytanie uchwały Rady Miasta Malborka przez Przewodniczącego Pana Tadeusza Woźnego, zatwierdzającej imię szkoły, wystąpienie władz ( Pan Burmistrz Jan Tadeusz Wilk, znany z patriotyzmu lokalnego nawiązał na przykład do wątku historycznego pod tytułem„Batory w Malborku”), nastąpiło odczytanie stanowiska i przekazanie gratulacji od Kuratora Oświaty przez Panią dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Starogardzie Gdańskim. Punktem kulminacyjnym uroczystości było przekazanie sztandaru. Formuła przekazania sztandaru obejmowała jego przejęcie od rodziców, prezentację zgromadzonym, słowa przyrzeczenia oraz wbijanie gwoździ przy wtórze fanfar. Jednak nie umniejszając rangi scenariuszowych wydarzeń uroczystości, gwoździem programu okazał się… pokaz możliwości psychofizycznych dyrektora. Bowiem jako jedyny wykazał się refleksem, umiejętnością podejmowania szybkich decyzji. Dramaturgia uroczystości przerwana została upadkiem uczennicy. Chwilową konsternację zebranych uspokoił wzrokiem po czym wskoczył na scenę, niosąc pomoc omdlałej dziewczynce. Czynem tym ponownie wprowadził rozwiązanie na miarę patentu[7]

Patent na skok i nie tylko

Ów spontaniczny skok spełnia dokładnie definicję „wynalazku” z kryteriami zdolności patentowej

    * jest rozwiązaniem natury technicznej, choć sam problem którego dotyczy, nie musi być techniczny!!!,
    * stanowi nowość obiektywną, czyli jest to nowość w skali świata!!! ,
    * odznacza się określonym poziomem wynalazczości, (rozwiązanie zaskakujące nawet fachowców)!!!.

Na szczęście prawo do patentu oraz sam patent są zbywalne i podlegają dziedziczeniu. Dzięki temu spektrum[8] pomysłów, działań, decyzji, inicjatyw naszego szefa zapewne przejdą do historii jako symptomy odmiennego spojrzenia na metody „edukowania” uczniów i …nie tylko ich.

Czym dla nas dzisiaj jest

data 27 września 2004 roku?. Zapewne nie tylko wspomnieniem pogodnego, jesiennego dnia, który rozpoczął się podniesieniem flagi a zakończył uroczystym rautem z przyjaznymi rozmowami kuluarowymi. Zapewne też, nie tylko dniem uroczystości mającej charakter efektownego widowiska. Również nie tylko niekompletnym zapisem wspomnień dnia oświetlonego światłem reflektorów. Uderzający, bijący w oczy, pokazowy, to szereg określeń, które nie oddają jednak w pełni znaczenia i konsekwencji przyjęcia za patrona Stefana Batorego. To imię zaszczytne. To imię zobowiązuje. Dlatego też będziemy się starać, aby podtrzymać piękną tradycję wynikającą ze zwycięstw Batorego. Przyjęcie imienia uznajemy też za

Kolejny kamień milowy

na drodze rozwoju naszej szkoły. Nie obchodzilibyśmy jednak tej wspaniałej uroczystości gdyby nie lata i wydarzenia poprzedzające ją. Więc wszystkim, którzy przyczynili się do tego święta składamy serdeczne podziękowanie. Cieszymy się, że w naszych działaniach możemy liczyć na wsparcie władz lokalnych i oświatowych, na społeczność lokalną, na życzliwość rodziców a przede wszystkim na uczniów.

O powrocie do punktu wyjściowego

Już ten, z konieczności skrótowy i powierzchowny przegląd wskazuje wyraźnie na rozmiary, znaczenie i różnorodność tendencji i zjawisk panujących w Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego. Pięciolecie ostatnie, to niemal epoka w po reformacyjnym czasie. Tak ważna ze względu na okres przemian oświatowych, społecznych i mentalnych. Nasze sukcesy wskazują na drogę przebytą i tę przed nami. W niemałym trudzie uczniów i nauczycieli godnym szacunku, który redagujący zza drzwi sekretariatu niniejszym składa.


--
[1] J.Ziomek „Renesans”

[2] A.P.Czechow

[3] Zukunftmusik nm., muzyka przyszłości.

[4] stoicyzm ( sustine et abstine) łac., cierp i panuj nad sobą;

[5] łac., (mechanizm) poruszający się wiecznie (i samoczynnie); niemożliwa do zbudowania maszyna, która by wykonywała pracę nie pobierając z zewnątrz energii

[6] Zenon z Kitionu (ok. 336-264). Świat jest zaplanowany i celowy. Porządek świata to przeznaczenie. Skoro nie można zmienić świata, to co może zrobić człowiek? Otóż w mocy człowieka jest jego postawa wobec wydarzeń. "Nie usiłuj nakłaniać biegu świata do własnej woli, ale własną wolę do biegu świata, wtedy życie minie ci w przyjemności" (Epiktet). [7] Dziennik Ustaw nr. 26 z 8 kwietnia 1993 roku. pozycja 117 Ustawa o wynalazczości.

[8] Spektrum-widmo optyczne, Etym, łac. zjawisko, obraz, widmo, zjawa, spektakl

>

 

( 2005 / 2006 ) 

A co tam Panie w „Batorym" słychać 

Co słychać, pytacie ?

I tak się zebrało na wspomnienia, może i dobrze, bo czas zwykł pokrywać niepamięcią, tak sploty chwil wielkich wzruszeń i satysfakcji, jak i prozę dnia codziennego. Może dobrze też,
że z perspektywy, bo „kierowanie się emocjami to często błędna interpretacja, która może prowadzić
do pogorszenia klimatu" jak zwykł nauczać nasz Mentor. W zamyśleniu i z uśmiechem, wspominamy mnóstwo momentów. Z obawą też, że nie starczy pamięci, by o wszystkim opowiedzieć.

Podsumowań słów kilka

Sukcesem minionego roku niewątpliwie były wyniki z egzaminów zewnętrznych, które
są porównywalne do najlepszych średnich w województwie. Liczba tegorocznych laureatów
i finalistów konkursów przedmiotowych jest równie imponująca (43 uczniów w etapie rejonowym,
18 finalistów, 2 tytuły laureatów). Jego obiektywnym potwierdzeniem są również liczne nagrody, podziękowania za udział w „kulturaliach", wysokie miejsca w konkursach (również międzynarodowych), efekty w nauczaniu języków (imponujący wynik osiągnęliśmy w konkursie The Big Challenge -
13 miejsce w województwie, 80 w Polsce i 186 w Europie !!!). Powodem dumy jest rezultat szkoły
w klasyfikacji sportowej (w wojewódzkiej, w powiatowej i miejskiej szkoła uplasowała się na 1 - szym miejscu).Za sukces szkoły poczytujemy także możliwość awansu i zdobycie tytułu nauczyciela dyplomowanego przez kolejnych 6 nauczycieli. Jego miarą niewątpliwie jest też przystąpienie
do programu SUS.

Ale czy to wszystko?

Biblioteka w szkole

Pomysł na bibliotekę dojrzewał długo (zbyt długo, jak donosiły lokalne media!). Jednak w pełni mógł ziścić się z chwilą zakończenia inwestycji i oddania łącznika szkoły wraz z pomieszczeniami dydaktycznymi. Szkoła poniosła duże nakłady na rozwój biblioteki. W chwili obecnej, biblioteka jest bardzo ważną pracownią, która składa się z wypożyczalni, czytelni, wystawek oraz zaplecza
ze sprzętem reprograficznym. Posiada stanowisko komputerowe dla bibliotekarza oraz czytelnię multimedialną z encyklopediami, programami dydaktycznymi dla uczniów i nauczycieli. Oprócz książek gromadzone są czasopisma, kasety wideo, płyty kompaktowe. Jednocześnie biblioteka pełni funkcję koordynatora przygotowań uczniów do konkursów poetyckich i recytatorskich. Prowadzi imprezy szkolne i integracyjne. M.in. „Książka z wakacji", „Najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe", „Konkurs Walentynkowy", udział w Ogólnopolskim Konkursie Twórczości Poetyckiej Dzieci i Młodzieży", „Malbork-moja mała Ojczyzna". Poprzez takie działania młodzież odkrywa, że nasza szkoła to nie tylko lekcje i oceny, ale również miejsce, gdzie mogą kształtować swoją empatię i wrażliwość.

Z dniem 01.09.2005 funkcję bibliotekarza objęła pani Ewa Worożańska, wspomagana przez panią Agnieszkę Kęsik-Byber. Opiekę nad pracownią multimedialną objęła pani Katarzyna Konowrocka mianowana, drugim, zaraz po panu Leszku Paździorze informatykiem szkoły. W chwili obecnej ilość woluminów wynosi 1630, jednak jeśli utrzymamy tempo zakupów to zapewne niedługo ilość książek liczona będzie w tysiącach. Na uwagę zasługują inicjatywy zarówno ze strony dyrekcji, jak i nauczycieli w akcjach nieodpłatnego pozyskiwania książek.

 

A jesienią i zimą

 • Święto szkoły - „Batoralia". Rocznicę urodzin patrona okrzyknięto świętem szkoły. Było okazją do zaprezentowania dorobku szkoły, a także indywidualnych dokonań uczniów. Święto, które odbyło się 27 września 2005 r., rozpoczęło się od programu artystycznego w wykonaniu uczniów klas pierwszych. Zmagania uczniów oceniał król, w którego rolę wcielił się dyrektor szkoły Dariusz Rowiński, wraz z dworem żaków Gimnazjum nr 3. Następnie odbyło się pasowanie pierwszaków. Część artystyczna przebiegła w klimacie historycznym przy dźwiękach muzyki dawnej. Jedynym współczesnym akcentem była „hip-hopowa" opowieść o Stefanie Batorym
  w rewelacyjnym wykonaniu uczniów matematycznej klasy II g. Udowodnili oni, że poza zdolnościami do przedmiotów „ścisłych" posiadają talenty wokalno-muzyczne. Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie, a potem zostali pasowani na uczniów „trójki". Aby wstąpić do grona gimnazjalistów uczniowie dostąpili aktu pasowania, którego dokonał dyrektor, zgodnie z nakazem tradycji rycerskiej[1], „cięciem" batorówką[2]. Uroczystość dla gimnazjalistów poprowadzili Natalia Bajgot i Marek Ruciński. Do grona pełnoprawnych gimnazjalistów dołączyło 168 uczniów, sześciu klas pierwszych. Uroczystość przygotowali: pani Katarzyna Konowrocka i pan Paweł Radziszewski wspomagani pomysłami i pracą członków Samorządu Uczniowskiego.

·          Święto Nauczycieli - 14.10.2005 r. Niewątpliwie największą atrakcją tegorocznych obchodów popularnie zwanego „Dnia Nauczyciela" był wyjazd do Jantara. Zakwaterowani we wspaniałych warunkach wszyscy uczestnicy mieli okazję „integrować się" podczas uroczystego obiadu, ale punkt kulminacyjny stanowiła wykwintna kolacja przy świecach, której towarzyszyły tańce prawie do rana! Po raz pierwszy grono odpoczywało także w duchu sportowym. Nowością były mini zawody
w kręgielni i rekonesans w basenie z jacuzzi.

 • Alarm „na niby"- 12.11. 2005 r. Na niby - było zagrożenie. Natomiast sam alarm przygotowywany był bardzo poważnie i na długo przed jego próbą. Nauczyciele
  i uczniowie również potraktowali go z pełną powagą. Próbna ewakuacja uczniów na plac apelowy, dostarczyła materiału do przemyśleń i wniosków do realizacji. Okazało się, że wiele jeszcze trzeba się nauczyć, aby w sytuacji zagrożenia ewakuacja przebiegała sprawniej.
 • „Elektrochemia-procesy wymuszone" w piątek, 04.11.2005 r. Pod opieką Pani Anny Szynaki , szkolni chemicy uczestniczyli w pokazie chemicznym na Uniwersytecie Gdańskim. Kolejny cykl wykładów dr T. Plucińskiego dotyczył trudnego dla młodzieży działu: „Elektrochemia-procesy wymuszone". Uczniowie z zainteresowaniem oglądali eksperymenty obrazujące prawa Faradaya (elektroliza Na2SO4) , elektrolizę prądem zmiennym, elektrografię: analizę stopów Cu Ni Fe - za pomocą której można wykryć obecność danego metalu w stopie, np. zbadać skład chemiczny monety. Poznali, co to jest prostownik elektrolityczny czy akumulator ołowiowy, gazowy, cynkowo-bromowy
  (i inne) oraz po raz pierwszy usłyszeli o elektrolizie i sile Lorentza. W sposób bardzo barwny dr T. Pluciński tłumaczył procesy zachodzące podczas elektrolizy, zanim pokazał przykładowy eksperyment. W grudniu odbył się drugi pokaz. Tym razem niewiele w nim było wykładu, a dużo „cudów". Młodzież mogła obserwować krzepnięcie rtęci w postaci „młotka rtęciowego" czy natychmiastowe zamarzanie pięknej róży w ciekłym azocie. Osobowość
  dr T. Plucińskiego sprawiła, że młodzież wracając późnym wieczorem do Malborka, pomimo zmęczenia, za każdym razem pytała, kiedy będzie mogła uczestniczyć w następnych zajęciach. W tym roku udało się także odnowić współpracę z V Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu i już odbyły się pierwsze wspólne zajęcia. Wspaniałe jest to, że liczba uczniów zainteresowanych pokazami wciąż wzrasta. Na następny wyjazd do Gdańska i do Elbląga już zgłaszają się chętni, a na zajęciach Międzygimnazjalnego Koła Chemicznego, pod kierunkiem pani Anny Szynaki, młodzi pasjonaci chemii będą próbować samodzielnie wykonać niektóre
  z zaprezentowanych doświadczeń.

 

Uroczysty apel z okazji odzyskania przez Polskę Niepodległości (10.11.2005 r.). Gra na polską nutę, została zaprezentowana na uroczystości przygotowanej przez młodzież  o tym, co tak naprawdę wydarzyło się 11 listopada 1918 roku. Spektakl przygotowali uczniowie z klasy II „a"  pod opieką  pani Magdaleny Więckiewicz, zaś
o oprawę muzyczną zadbała pani Edyta Włodarczyk. W części słownej przekazano historię w „pigułce" - od rozbiorów, przez powstania narodowowyzwoleńcze, aż do roku 1918. Znane tytuły polskich pieśni narodowych, jako swoisty koktajl dźwięków z serca,
w wykonaniu artystów szkolnego zespołu wokalnego „Fala", stanowiły atrakcją nie tylko dla miłośników muzyki poważnej. Dobór repertuaru udowodnił, że najbardziej


[1] Zwyczaj pasowania powstał we wczesnym średniowieczu. Zachowany jako pierwszy w Polsce opis pasowania odnosi się do Bolesława Krzywoustego, który odebrał swój pas i miecz od ojca, księcia Władysława Hermana.

[2] Batorówka - szabla polska z przełomu XVI/XVII w. z wyrytym na głowni popiersiem Stefana Batorego, jego nazwiskiem i datą królowania.

 

 • „rusza" pieśń gdzieś z głębi, niewymyślone formy artystyczne, swojskość melodii (niemal ciarki szły po plecach) i poczucie, że to nasza, polska rzecz. Nastrój uroczystości przeczył powszechnej opinii o negacji młodzieży wszelkich form wyrazu patriotyzmu i ironicznego doń podejścia. Przeczył też, coraz szerszym (niestety) głosom o konieczności rezygnacji ze szkolnych tradycji organizowania apeli rocznicowych. Być może winne są dawne akademie, które oskarżamy o przerost formy nad treścią, jednak apel ów dowiódł, że patriotyzm jest uparty i póki, co, tak szybko nie pozwoli na odstawkę w magazynie rzeczy zagubionych.
 • I oto stało się! W grudniu 2005 r. opiekun SKKT pani Bożena Sobuń, nasz czołowy nauczyciel - krajoznawca, sfinalizowała zabiegi pozyskania lokum dla najbardziej aktywnych turystów szkoły. Głęboko wierząca wnieograniczone możliwości swoich podopiecznych, znawca i wielbiciel przyrody, zajmująca się turystyką „od zawsze",
  od szeregu lat propaguje ruch turystyczny w naszej szkole. Wystarcza kanapka, plecak, dobre buty lub sprawny rower i ... następna wyprawa dochodzi do skutku. Również dzięki jej zabiegom przyjeżdżają do naszej szkoły ludzie, którzy jeżdżą
  po świecie i mają uczniom coś ciekawego do przekazania. Sformalizowaniem faktu otwarcia Szkolnego Klubu Turystycznego było umieszczenie tabliczki na drzwiach gabinetu 028. Czekamy na uroczyste przecięcie wstęgi...
 • Mikołajkowa opowieść - 03.12.2005 r. W bajkowej scenerii auli odbyła się zabawa Mikołajkowa dla dzieci pracowników szkoły. Celem programu było nie tylko przypomnienie i przedstawienie tradycji i obyczajów związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Scenariusz imprezy opracowały: pani Anna Bajur, pani Anna Szynaka
  i pani Edyta Hołub. Ze strony „cioć' wystąpiła pani Kamila Woronowicz. W programie znalazło się dla każdego coś ekstra. Nie po raz pierwszy swoje podwoje otworzyła świąteczna uliczka - od stoiska z możliwością wykonania motylkowo-stokrotkowego makijażu, poprzez loterię fantową, po galerię sztuki dla małych plastyków. Z myślą
  o miłośnikach sportu i techniki odbywały się „wirtualne zawody w skokach narciarskich"
  - na stanowisku dla małych kontynuatorów rodzinnych tradycji sportowych. Tu prym wiodły maluchy, stojąc grzecznie w kolejce na „skocznię". Jak co roku nie zabrakło wspólnych tańców, konkursów, jasełek i mini inscenizacji bajkowych. Przypieczętowaniem zabawy była wizyta Mikołaja z prezentami, oraz wspólna konsumpcja płonącego tortu. Miłym podziękowaniem była prośba rodziców o częstsze imprezy dla „rodzonych" pociech.
 • Uczniowski Mikołaj - 06.12.2005 r. Jak każe tradycja szkoły, w tym dniu
  Św. Mikołaj Gimnazjum nr 3 (Michał Nowacki) w towarzystwie Śnieżynek (Darii Pietrzykowskiej, Marty Szewczuk i Pauliny Włodarczyk) wszyscy z klasy 2g , ze słodkimi niespodziankami dla każdego, odwiedził uczniów w klasach. Odwiedził również malborską redakcję „Dziennika Bałtyckiego", gdzie rozdał słodkie upominki w zamian za odśpiewanie przez redaktorów dziennika „Wlazł kotek na płotek". Nasz Mikołaj
  i Śnieżynki odwiedził także Urząd Miasta Malborka. Ich wizyta okazała się miłym przerywnikiem w pracy, nie tylko urzędników, ale także włodarzy miasta. Dowodem radości z odwiedzin Świętego było zaproszenie naszych gimnazjalistów na uroczystość odznaczenia kilku malborczyków Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju.
 • Święta, święta 22.12.2005 r. Jasełka przygotowała klasa 2a pod opieką wychowawczyni pani Magdy Więckiewicz. Organizacyjnie młodzi angliści (2a to oddział ze zwiększoną liczbą godzin języka angielskiego) spisali się na szóstkę. Wszyscy pracownicy szkoły dostali zaproszenia imiennie ( to zasługa Marty Rowińskiej), przez co już poczuli się „świątecznie". Scenografia, kostiumy a przede wszystkim kunszt aktorski „a-drugaków", wzbudził ogólne uznanie. Wieści o poziomie artystycznym
  i klimacie spektaklu rozeszły się szybko, tak, że wymuszono powtórkę premiery. Nasi artyści wystąpili także gościnnie w Domu Opieki Społecznej w Malborku. 

 

Dni codzienne

Nie zawsze skłaniają do optymizmu i są okazją do świętowania. Nawet w najlepszej szkole zdarza się coś, co nie zawsze wychodzi. Alarmująca statystyka wskazała, że wzrosła liczba nieakceptowanych zachowań uczniów oraz poszerza się katalog problemów wychowawczych. Wśród negatywnych zachowań młodzieży jako szczególnie uciążliwe i najczęściej występujące wymienia się agresję słowną i czynną w stosunku do koleżeństwa i palenie papierosów. Niektórzy gimnazjaliści stali się wręcz rekordzistami w wagarach. Dysponując bogatym warsztatem pracy, dyrekcja, pedagog
i nauczyciele starają się pomagać wybrać najwłaściwsze w danej sytuacji postępowanie, czuwać nad jego realizacją, modyfikować je. Z pewnością działania dyrekcji nie cieszą uczniów, wobec których musi często pełnić funkcję organu ścigania (amatorzy papierosów, wagarowicze) oraz niedostosowanych społecznie. W rozmowach „sam na sam" wytyka złe zachowanie uczniów i próbuje skłonić ich do autorefleksji i pracy nad sobą. Jest również często niewygodny dla rodziców zaniedbujących swoje dzieci (w okresie od października do grudnia br. wszczęto 18 postępowań egzekucyjnych wobec rodziców uczniów nierealizujących obowiązku szkolnego). Stałe starania (nie tylko administracyjne) dotyczą wyjścia do rodziców, o zwiększenie troski rodzicielskiej, o stałe współdziałanie ze szkołą.

Coraz częściej zdarzają się jednak również innego rodzaju problemy wynikające z ogólnej liberalizacji w wychowywaniu dziecka „bezstresowego". Rodzice zgłaszają się do pedagoga szkolnego, dyrektora czy wychowawcy z prośbą o pomoc, ponieważ pomimo starań tracą kontakt z dzieckiem, mają problemy wychowawcze w domu.

W budowaniu wspólnoty wspierającej się w pokonywaniu trudności i eliminowaniu patologii,
a także wspólnego realizowania tak ważnych wychowawczo zadań zwielokrotniono działania na rzecz pedagogizacji rodziców (opiekunów) m.in. chętnych rodziców kieruje się na zajęcia w Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej prowadzone przez specjalistów. Odbyły się spotkania zespołów wychowawczych, w skład, których wchodzili rodzice ucznia z problemami, pedagog, dyrektor, nauczyciele, przedstawiciele Policji, Rady Rodziców.

Powstrzymanie procesu liberalizacji prawa szkolnego dokonuje się również poprzez zwiększenie dyscypliny dotyczącej m. in. zachowań, obecności na zajęciach szkolnych, wyglądu. Stąd też gabinet dyrektora często wygląda jak sklep z biżuterią lub salon fryzjersko-kosmetyczny (z de makijażem jako zabiegiem podstawowym). Od II semestru wprowadzono też obowiązkowy dzień galowy, zapowiedziano wprowadzenie jednolitego stroju szkolnego wzorem renomowanych szkół charakteryzujących się wysokim poziomem nauczania i kultury osobistej uczniów.

 Wyniki klasyfikacji śródrocznej również dostarczyły wiele materiału do przemyśleń.
W ramach tworzenia atmosfery sprzyjającej współdziałaniu grona nauczycielskiego, wzmożono indywidualizację procesu nauczania poprzez wprowadzenie tzw. kart obiegowych ucznia
(z doborem treści programowych, zajęć indywidualnych niwelujących stwierdzone luki
w wiadomościach). „Walka" z problemem rosnącej liberalizacji prawa szkolnego odbywa się z różnym skutkiem. Najcenniejsze będzie porozumienie, jakie należy wypracować w porządku dziennym. Nikt nie zastąpi nauczyciela w prowadzeniu lekcji, zainteresowaniem ucznia swoim przedmiotem, ale też przede wszystkim na nim spoczywa egzekwowanie od uczniów odpowiedniego stroju szkolnego, czy identyfikatora. Decyzje dyrekcji muszą być poparte wspólnym działaniem nauczycieli. Jedynie ten sam front działań oraz konsekwencja w podążaniu wytyczoną drogą doprowadzą do celu, którym zawsze jest dobro ucznia.

 

 Kiedy odliczanie się kończy

            i ostatni dzwoni dzwonek - moment, który lubią nie tylko uczniowie, wtedy zaczynają się ferie - stan ogólnej i wszechobecnej radości. Z pozoru. Bo tak naprawdę nasza szkoła to żywioł. Ruchliwa
i spontaniczna jak ta młodzież, którą uczy. Nie zawsze odczuwamy nostalgię myśląc
o nich, jednak dopiero widok opustoszałych korytarzy i martwa cisza uzmysławia nam, że naprawdę najważniejsi są w niej uczniowie. Dlatego oferta feryjna obfituje w zajęcia wyrównujące braki
w wiadomościach i umiejętnościach z matematyki czy języka polskiego (skierowane szczególnie
do uczniów klas trzecich), ciekawe spotkania np. z historią czy najbardziej oczekiwane przez młodzież-zajęcia sportowe i informatyczne.

 

Nie ma to jak wspomnienia

Wspomnienia zawsze... Nawet te złe.. są przyczynkiem zadumania i refleksji wysnucia. Nigdy nie dadzą zapomnieć. Dobre uwypuklają, trudne przyciemniają. I chciałoby się tylko, by nie tylko
w nas dorosłych, jawiły się niczym zakodowane w pamięci najpiękniejsze epizody. Prawdą jest,
że tkwią w nas głęboko i właśnie one będą nam czasem, który zabierzemy kiedyś z sobą, jako ciąg najlepszych wydarzeń z życia szkoły.

 

 

B.H. Malbork, styczeń 2006

( 2006 / 2007)

Wizytówka

W przeddzień wakacji 2006/2007 nasz zespół liczył 663 osoby i składał się
z 598 gimnazjalistów uczących się w 22 oddziałach (w tym: integracyjnych, które niewątpliwie tworzą specyficzny klimat szkoły, terapeutycznej, tzw. profilowanych - ze zwiększoną ilością godzin zajęć języka angielskiego, zajęć przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, zajęć humanistycznych, oraz ogólnodostępnych), 51 nauczycieli i 14 pracowników niepedagogicznych. Już same liczby dowodzą,
że w dobie niżu demograficznego i rywalizacji o ucznia, wśród placówek gimnazjalnych przodujemy
w rankingach. Ważnym instrumentem służącym przyciąganiu do naszej szkoły uczniów, również spoza malborskich obwodów, jest stały proces budowania jej elitarności. Nie tyle poprzez zewnętrzne atuty (budynek szkoły wraz z obiektem i zapleczem sportowym są przykładem pociągającej architektury, posiadamy najwyższej klasy pomoce dydaktyczne i nowoczesne, wzorcowo wyposażone pracownie), co poprzez stawianie wychowankom wysokich wymagań pod względem intelektualnym i zachowania. Naszą wizytówką jest solidność w kształceniu, niezawodność w utrzymaniu zwyżkowych wskaźników wyników w zewnętrznych egzaminach, rywalizacjach sportowych i przedmiotowych, a przede wszystkim stałość w wspieraniu działań promujących rozwój kadry, doskonalenie procesu dydaktycznego, stawianie na wiedzę. To charakterystyczne nam rozwarstwienie poczynań przejawia się poprzez uprzedzanie wyzwań, otwarcie na nowe możliwości. Jako nieliczni staramy się chwytać szanse na stworzenie nowej platformy przepływu wiedzy w edukowaniu uczniów, również w oparciu
o doświadczenia kręgów środowiska naukowego[1]. „Naprawdę nie jestem potrzebny w Malborku. Nie muszę Was niczego uczyć, bo Wy sami wszystko wiecie lepiej ode mnie...", „...gospodarze Sympozjum - Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego, Pomorskie Kuratorium Oświaty i Delegatura Kuratorium Oświaty w Tczewie - wy wszyscy przykładacie ręki do rzeczy wielkiej: do rewolucji w edukacji Głuchych, która się zaczęła niedawno". „Wchodzicie do historii"[2] .Ten sugestywny cytat zobowiązuje, nie tylko w sferze równania szans uczniów wymagających szczególnej troski. Niewykluczone,
że i w innych domenach działań szkoły wprowadzimy innowacyjne projekty, których podwalinę stanowi niejedna już dziś wygrana batalia o sukcesy.

Ważne osiągnięcia

Rezultaty[3] konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku są imponujące: 30 uczniów w etapie powiatowym, 17 finalistów etapu wojewódzkiego, w tym
6 laureatów (Michał Nowacki, Robert Ostrowski, Ada Dera, Michał Mirkowski, Marta Rowińska, Damian Ciachorowski, Karolina Jędrzejczak, Michalina Murawska, Joanna Butryn, Kacper Wereszko, Rafał Szymala). Świetności osiągnięć dodaje II miejsce w Wojewódzkiej Olimpiadzie „Zdrowy Styl Życia" jak również 4 miejsce w finale Konkursu „Wiedzy o zamkach gotyckich" oraz 1 miejsce tegoż, w etapie gminnym. Znamienne nam są również, sukcesy sportowe (III miejsce w finale wojewódzkim Gimnazjady (dziewczęta i chłopcy) w Piłce Siatkowej, VII miejsce w finale wojewódzkim Gimnazjady (dziewczęta),VIII miejsce  w finale wojewódzkim Gimnazjady (chłopcy) w Sztafetach Pływackich;
III miejsce w półfinale wojewódzkim Gimnazjady (chłopcy), IV miejsce w półfinale wojewódzkim Gimnazjady (dziewczęta) w Unihokeju, oraz II miejsce w półfinale wojewódzkim Gimnazjady (chłopcy) w Tenisie stołowym. Takie efekty możliwe były dzięki regularnej mobilizacji uczniów, źródłem, której jest interdyscyplinarność posunięć kształtujących ich zainteresowania i nawyki.

Konkursy pozaszkolne:

 

 • 12 i 14 miejsce (Mateusz Kuliński, Artur Dąbrowski, Katarzyna Lasowicz) w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Dzieje Żołnierza i oręża polskiego",

      „Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego " udział w Ogólnopolskim Konkursie
      Historycznym „Krąg", I miejsce (Katarzyna Maksimowicz) w rejonowym Konkursie Literackim

      „Radość podzielona z drugim większą się staje - rozważania o tolerancji i przyjaźni",

 • V miejsce (Bartłomiej Małkowski) w etapie powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej, II miejsce (Mirkowski Michał, Mirkowski Piotr, Kuliński Mateusz) w etapie miejskim Konkursu BRD,
 • Wyróżnienie (Małgorzata Hanuszewska) w rejonowym konkursie recytatorskim poezji polskiej,
 • wyróżnienie w konkursie teatralnym Niebieskie Tarcze - „My dzieci z dworca ZOO", II miejsce dla grupy wokalnej Fala w Artystycznej Wiośnie Młodości; Konkurs literacki „Boże Narodzenie w sztuce" (Karolina Kałbukowska)- wyróżnienie; udział i wyróżnienie w międzynarodowym konkursie matematycznym KANGUR; II i III miejsce (Natalia Sobiś, Monika Piękoś)
  w olimpiadzie rejonowej „AIDS/HIV - STOP",
 • szeroki udział w konkursach plastycznych: „Widzieć a zobaczyć to wcale nie to samo"- konkurs ogólnopolski (Katarzyna Łapińska)-wyróżnienie, „Malbork moich marzeń"- Paulina Salomon, Dominika Zawadka, Agnieszka Engelgardt - wyróżnienie, „Walentynkowy czar"- Dominik Kulpa - I miejsce, Joanna Schwenk- wyróżnienie, „Pracuj w Unii Europejskiej", „Wiosenna Promocja Zdrowia", „Zielona energia", Pomaluj świat",„Bezpiecznie z prądem", „Radość z drugim podzielona większą się staje", „Boże Narodzenie w sztuce"- Sylwia Jażdżewska- wyróżnienie, „Życie wokół zamku",„Kiedy dzwonię po straż pożarną",

 

Konkursy międzygimnazjalne

 

 • Międzygimnazjalny konkurs pt. „Życie i twórczość Aleksandra Fredry"- II miejsce Kacper Wereszko, Michał Nowacki, Karolina Kałbukowska, Agnieszka Kaliszewska, Krzysztof Tokarski, Natalia Butlewska, Mateusz Skwarzec, Rafał Kaliszewski,
 • Międzygimnazjalny Konkurs Fizyczny FOTON (I, II, III miejsce -Aleksandra Jarlińska, Robert Ostrowski i Michał Nowacki),
 • Międzygimnazjalny Konkurs Geograficzny pod hasłem "Czy znasz mapę świata" (1, 3, 4, 5, 6, 7 miejsce).

 

Konkursy szkolne

 

 • „Szkoła w moich oczach"-(I miejsce - Magda Janczewska, II miejsce -Miłosz Kuliński,
  III miejsce -Gniewomir Miller); Konkurs na recenzję książki - (I miejsce - Paulina Gulczyńska,
  II miejsce - Karolina Jędrzejczak, III miejsce - Rafał Pater);
 • Prezentacja własnej twórczości „Poetyckie Świeczkowisko"- (Karolina Kałbukowska, Amanda Dymowska, Aleksandra Kozłowska), „Najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe"- (I miejsce - Kasia Lasowicz, II miejsce- Magdalena Śliwka, III miejsce -Joanna Kisielewicz),
 • „Walentynkowe życzenia"- (I miejsce- Mateusz Pawlikowski , II miejsce- Sandra Gadowska,
  III miejsce Joanna Kisielewicz),
 • Konkurs o Stefanie Batorym-patronie szkoły (pierwsze miejsca: Skopiak Dominik, Poleszak Anna, Murawska Michalina), Konkurs historyczny „Z mitologią za pan brat",
 • Szkolny Konkurs Wiedzy o Fizyce (Michał Mirkowski, Robert Ostrowski, Piotr Mirkowski, Marcin Litka),
 • konkursy plastyczne: „Żuławskie krajobrazy" (Karolina Kutkiewicz - I miejsce), „Zapobiegam HIV", „Jak wykorzystać odpady" (Ania Serzysko - I miejsce);
 • konkurs fotograficzny: „Żuławskie krajobrazy" ( I miejsce Piotr Mirkowski),
 • Konkurs Ortograficzny „Mistrz Ortografii" ( Michalina Hagemes , Andrzej Joskowski);
 • Konkurs Gramatyczny - (Katarzyna Łapińska , Paulina Sosnowska ,Michał Mirkowski;
 • Szkolna Olimpiady Języka Angielskiego (Bartosz Bukatko; Tomasz Skrzypiec, Oskar Szumała Karolina Kałbukowska; Natalia Łukasiewicz; Michał Kierzkowski; Michał Nowacki Robert Ostrowski, Aneta Dembek, Kacper Wereszko, Ola Gordowy, Joanna Trębas, Michalina Murawska),
 • Liga Matematyczna:(Katarzyna Łapińska, Oskar Szumała; T.Skrzypiec, J.Woźniak, P.Kiełkowski Makar Małgorzata; Natalia Tytz; Anna Poleszak; Złoch Bartek; Ostrowski Robert; Wereszko Kacper).

 

Tegoroczne nowości

Najważniejszym przejawem rozwoju szkoły był fakt utworzenia klas integracyjnych i terapeutycznych, znacząco wzbogacających nasz profil badawczy i ofertę kształcenia. Równolegle, wzmocniono kampanię na rzecz pracy z uczniem zdolnym, potęgując indywidualizację ich nauczania. W tej materii sukcesywne działania dążyły nie tyle w kierunku właściwego doboru treści, metod oraz form pracy w szkole, co organizacji urozmaiconych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych. Toteż oprócz dążenia do przekazania uczniom ponadpodstawowych wiadomości i umiejętności zadbano równolegle o realizację celów związanych z wychowaniem, w tym rozwijaniem osobowości. Formy kształcenia znacznie poszerzono, min. o pełnienie tzw. funkcji asystenckich (uczniowie[4] pełniąc funkcje asystenckie, prowadzą zajęcia lub fragmenty zajęć zarówno w klasach równoległych, jak również w klasach programowo niższych i wyższych, zawiadują otwartymi zajęciami koła chemicznego - również dla rówieśników z zagranicy). Inną formą, stosowaną coraz powszechniej jest kontaktowanie się z pracownikami wyższych uczelni.[5] Za niezbędną na już uznajemy, możliwość korzystania uczniów z zaplecza dydaktyczno - badawczego wyższych uczelni, instytutów oraz praktycznego udziału nauczycieli akademickich w pracy z uczniami o specyficznych predyspozycjach. Tematyka spotkań zostaje tak dobrana, aby zaciekawić uczniów, a jednocześnie być dla nich zrozumiała. Dużą rolę przywiązujemy do osobowości[6] referującego i jego sposobu prezentacji zagadnienia. Tego typu działalność będzie sukcesywnie poszerzana, tym bardziej, że uczestnicy spotkań i debat podkreślali celowość spotkań tego typu, zwracali uwagę na efektywność zastosowanych warsztatów z udziałem młodzieży, wyrażały wolę głębszego zapoznania się z wybraną tematyką, wskazywały cykliczność spotkań, jako szansę na regularną wymianę informacji. Wreszcie, zwróciły uwagę na konieczność przepływu wiedzy i doświadczenia przedstawicieli ośrodków naukowo-badawczych, min. poprzez dystrybucję materiałów edukacyjnych do placówek szkolnych. Stąd, przygotowywane są wydawnictwa edytorskie w formie materiałów pokonferencyjnych, ze współautorstwem uznanych autorytetów naukowych. Złożony wniosek aplikacyjny o przyznanie dotacji ze środków publicznych na program Pt. „Rozbudowanie systemu wyłaniania i promowania uczniów zdolnych w przedmiotach ścisłych, poprzez realizację programu pracy z uczniem zdolnym z chemii - organizacja zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla uczniów Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku" przyniósł kwotę w wysokości 18 682,32 zł., która pozwoli rozszerzyć kontakty z innymi ośrodkami naukowymi w tym: UMK w Toruniu i Wydziałem Chemii Politechniki Gdańskiej. W bieżącym roku szkolnym orientacja zawodowa prowadzona była przez pedagoga szkoły i fachowców z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej z Gdańska. Po aktywnym uczestnictwie kadry w szkoleniach ( PUP w Malborku, Mobilne Centrum Informacji Zawodowej w Gdańsku), zorganizowano Giełdę Informacyjną, w której miały możliwość zaprezentować się szkoły również z innych regionów.

Działania klubowe

UKS „Orzeł". Niewątpliwie przejawiał dużą aktywność. Obecnie w klubie najprężniej działa jedna sekcja, tj. piłki siatkowej dziewcząt skupiająca około 35 dziewcząt. Dziewczęta brały udział
w rozgrywkach ligowych organizowanych przez Pomorski Wojewódzki Związek Piłki Siatkowej
w kategorii młodziczki i kadetki. W kategorii kadetki dziewczęta rozegrały 20 spotkań, zajmując czwarte miejsce w województwie pomorskim. W kategorii młodziczki zawodniczki uplasowały się
na drugim miejscu w województwie. Tym samym uzyskały one przepustkę do ćwierćfinału Mistrzostw Polski, który odbył się w Murowanej Goślinie. Ostatecznie nasze dziewczęta zajęły trzecie miejsce. Latem 2006 roku dziewczęta zaliczyły dwa dziesięciodniowe obozy sportowe. Jeden w Chmielnie,
a drugi w Iławie. Podczas ferii 2007 roku, zawodniczki UKS „Orzeł" odbyły kolejny 10 dniowy obóz sportowy w Sztutowie. Od września 2006 r. do maja 2007 roku dziewczęta uczestniczyły
w 11 trzydniowych turniejach ogólnopolskich dziewcząt zajmując wysokie lokaty. Poza sukcesami drużynowymi nasz klub poszczycić się może zawodniczką - Eweliną Mikołajewską (1992 r.), która uzyskała powołanie do kadry Polski Młodziczek i reprezentowała nasz kraj w zawodach międzynarodowych.

Aktywność publiczna

Szkoła jest postrzegana jako ważny, aktywny i wiarygodny partner władz samorządowych, uczestniczący we wszystkich ważkich społecznie akcjach. Korzystnie kształtują się wskaźniki obrazujące wyniki działalności w zakresie sportu i rekreacji. Innym polem zaangażowania jest współudział w organizacji i uczestnictwo w imprezach środowiskowych i ponadlokalnych (tzw. kulturaliach).

Niemniej także i w dziedzinie zwrotnej współpracy możemy i powinniśmy zrobić dalszy postęp, zwłaszcza, jeśli idzie o kompleksowe pozyskiwanie funduszy pozabudżetowych. Znaczącym wydarzeniem, które należy podkreślić w cyklu formacyjnym ubiegłego roku szkolnego jest wsparcie władz samorządowych i Rady Rodziców dla przedsięwzięć na rzecz uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Dzięki współdziałaniu RR, środowiska radnych i malborskiego magistratu, możliwa była organizacja koloni terapeutyczno-rehabilitacyjnej dla uczniów z klas integracyjnych i terapeutycznej „Trening niezależności" w ośrodku rehabilitacyjno-wypoczynkowych w Stegnie. Porozumiewawcze wsparcie na rzecz akcji mających na celu organizację zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla dzieci specjalnej troski i ich otoczenia, spowoduje (jak mniemamy) regularny udział uczniów klas integracyjnych w zajęciach basenowych i zajęciach terapeutyczno-rewalidacyjnych. Niemniejszym pozytywem jest uaktywnienie przedstawicieli rodziców i ich konsolidacja z dyrekcją szkoły. Organizacja „Festynu rodzinnego pod tytułem „I ty możesz uratować życie" objętego mecenatem Towarzystwa Ubezpieczeniowego „Filar", w którym uczestniczyli przedstawiciele służb i szkół ratownictwa medycznego (JW nr 1128 z Malborka, Medyczne Studium Zawodowe w Elblągu), była naturalnym przejawem ożywienia rodziców i kooperacji instytucjonalnej na rzecz szeroko pojętej integracji społecznej.

Aktywność międzynarodowa

Szkoła uczestniczy w programie „Młodzież" (wymiana międzynarodowa młodzieży). W ramach programu w dniach od 8 do 11 czerwca opiekun pani Bożena Sobuń wraz z uczennicą Joanną Trębas (koordynatorem projektu) uczestniczyły w spotkaniu organizacyjno-roboczym na południu Francji
w miejscowości Cacasone. Następne spotkanie zaplanowano w lipcu (od 9 do 18).Tym razem wraz
z opiekunem wyjadą: M. Murawska, A. Trębas, A. Gordowy, R. Szymala, M. Kluk. Impreza ma charakter międzynarodowy i dotyczyć będzie wymiany kulturalnej ze szczególnym zaakcentowaniem promocji regionu. Nasi uczniowie wymienią się doświadczeniami z młodzieżą z Włoch, Francji, Włoszech, Turcji, Rumunii, Węgrzech i Litwy. Kontynuowany jest również udział naszych uczniów
w programie wymiany z miastem partnerskim we Francji, w miejscowości Margny-Les-Compiegne.
W tym roku 17 uczniów wyjechało w maju (od 21 do 28 ) na zaproszenie zaprzyjaźnionej szkoły College Claude DEBUSSY. Nasi reprezentanci zwiedzali region i zapoznali się z jego kulturą.

Działania na rzecz popularyzacji programów autorskich

Programy autorskie budzą co raz większe zainteresowanie naszych nauczycieli, szczególnie animatorów postępu pedagogicznego, ponieważ należą do ważnych sposobów eliminowania z życia szkoły tego wszystkiego, co mało skuteczne i nieefektywne. Istotną właściwością programu autorskiego, jest coś, co wyraźnie wyróżnia go i nadaje jemu tylko właściwe ujęcie. Z najważniejszych programów problemowych wymienić należy:

Programy prowadzone w ramach terapii pedagogicznej:

 • 1.„Trening pamięci i zabawy ortografią", 2.„Polubić ortografię". Program przeznaczony jest dla gimnazjalistów mających „specyficzne trudności w nauce". „Ortograffiti"- program dla uczniów mających trudności w nauce ortografii lub specyficzne trudności w uczeniu się, objawiające się pod postacią dysleksji, dysgrafii i dysortografii.
 • 3„Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach w szkole", realizowany w ramach promocji zdrowia, zajęcia teoretyczne i praktyczne dotyczące udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach
 • 4. „Nie palę i nie jestem biernym palaczem".5. Program promocji zdrowia do realizacji zadań, „Jem zdrowe drugie śniadanie w szkole".

Kontekst

W podlegającym sprawozdaniu okresie notowany był znaczny wzrost (ilościowy oraz jakościowy) w każdym zakresie naszej działalności. Oddano do użytku gabinet terapeutyczny, logopedyczny i zajęć rehabilitacji. Wzbogacono zasoby biblioteki. Wzrósł znacząco nasz majątek trwały, udało się pozyskać pracownię komputerową oraz zakupić nowe pomoce dydaktyczne
i kompletne wyposażenie sal dydaktycznych. Podjęto działania zmierzające do uczynienia szkoły przyjaznej dla uczniów niepełnosprawnych. Te i powyższe działania wskazują, że stan obecny można uznać za zadowalający. Potwierdzają to także (przy całej swojej umowności) różnego rodzaju oceny
i rankingi, w których szkoła nasza odnotowała w tym roku kilka wartościowych osiągnięć. Na koniec chcę podziękować wszystkim, którzy tworzą, na co dzień przesłanki do pozytywnych i bardzo zobowiązujących ocen naszej szkoły. Jesteśmy przekonani, że kolejny rok nie zawiedzie pokładanych w nas nadziei!

 


[1] W roku szkolnym kontynuowano współpracę z Uniwersytetem Gdańskim-Wydział Chemii, z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Zakładem Językoznawstwa Komputerowego - Uniwersytetu Warszawskiego,

[2] List do organizatorów Sympozjum Naukowego w G-3, Prof. dr hab. Marek Świdziński,  Zakład Językoznawstwa Komputerowego Instytut Języka Polskiego Uniwersytet Warszawski,

[3] Lista, opracowanie Wydziału OKS UM w Malborku

[4] Marta Rowińska - współorganizator i uczestnik pokazów chemicznych, asystent pracowników naukowych podczas trwania Sympozjum Naukowego, Michał Nowacki-gospodarz pokazów chemicznych (w tym: „Chemia po angielsku"), Oskar Szumała, uczestnik pokazów chemicznych, współtwórca stron internetowych „Chemia w Internecie),

[5] współpraca z Uniwersytetem Gdańskim-Wydział Chemii, z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, Zakładem Językoznawstwa Komputerowego - Uniwersytetu Warszawskiego, Przedstawicielami Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego,

[6] dr Tomasz Pluciński, Uniwersytet Gdański, mgr Lucyna Długołęcka (UW), dr Iwona Grzesiak (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski), Jacek Dąbrowski (UWM)- źródło http://pl.wikipedia.org/wiki/SignWriting

 

 

( 2007 / 2008 )

1.Nasza szkoła - 2007/2008

Wypracowany przez lata doświadczeń pomysł na naszą szkołę, z wyraźnie zaznaczoną hierarchią działań skupioną wokół podstawowych, uniwersalnych wartości - kształcenia
na wysokim poziomie, wychowania i aktywnego uczestnictwa w sporcie i kulturze - sprawdza się. Działamy tak, aby każdy rok pracy obfitował w wiele ciekawych projektów, z poczuciem nakazu robienia czegoś więcej, niż się od nas oczekuje. Ten rok zamknęliśmy również wieloma wyróżnikami: 570-ciu uczniów, 22 oddziały (w tym integracyjne, terapeutyczny, ze zwiększoną ilością godzin języka angielskiego, zajęć matematyczno-przyrodniczych, humanistycznych),
69-ciu zatrudnionych w tym 54 nauczycieli. Po raz pierwszy w historii gimnazjum nasi uczniowie reprezentowali woj. pomorskie w Konkursie Ogólnopolskim „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego" dochodząc do etapu ponadwojewódzkiego. Z 32 uczniów biorących udział
w etapie rejonowym konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty - 13 zostało finalistami etapu wojewódzkiego, a 2 laureatami. W Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej "Olimpus" z języka niemieckiego zajęliśmy 15 miejsce w kraju w kategorii klas I, z języka polskiego 17 miejsce w kraju w kategorii klas II i 19 miejsce w kraju w kategorii klas III, a z geografii -15 miejsce w kraju w kategorii klas I i 12 miejsce w kraju w kategorii klas II. Zdobyliśmy tytuł „Pracy Roku" i 1 miejsce wśród klas III w I Wojewódzkim Konkursie Matematyczno - Plastycznym. Stwarzamy także uczniom możliwości przeżyć emocjonalnych-również poprzez kontakty rówieśnicze z młodzieżą z innych państw. Byliśmy już w Turcji, Hiszpanii, w Niemczech - na Targach w Berlinie.  Odwiedzamy Francję, kontynuując współpracę z miastem partnerskim - Margny Les Compiegne. Słuchacze College Claude Debussy brali udział w wybranych lekcjach w naszej szkole, podczas rewizyty w Malborku. Uczniowie Szkolnego Klubu Turystycznego, bogaci w doświadczenia z udziału w programie „Młodzież",
w bieżącym roku szkolnym uczestniczyli w lekcjach o Eurodesku (europejski program informacyjny). Najbardziej zaangażowani w dniach od 30.06-3.07 wezmą udział w Pomorskim Seminarium "Młodzież w Akcji", w Sobieszewie. W sierpniu 5 uczniów spotka się z młodzieżą Szwecji, Litwy i Włoch, na międzynarodowej wymianie młodzieży w Tuchomiu. Kontynuujemy udział w programie Szkoły Uczące Się. Realizowaliśmy projekt oparty na programie pracy
z uczniem zdolnym. Byliśmy na pokazie doświadczeń chemicznych na Uniwersytecie Gdańskim, wykładach w Collegium Medicum  w Bydgoszczy.  Zaistnieliśmy na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej,  braliśmy udział w zajęciach warsztatowych w ramach „Medicaliów" w Collegium Medicum w Bydgoszczy oraz w warsztatach na Wydziale Chemii Uniwersytetu M. Kopernika
w Toruniu. Równoważnym osiągnięciem są sukcesy sportowców - I miejsce w Powiatowej Gimnazjadzie Integracyjnej w Kwidzynie, IX miejsce w Gimnazjadzie Wojewódzkiej i I miejsce w międzyszkolnej rywalizacji gimnazjów Malborka.

 

 

2. Nasi najlepsi

 W konkursach centralnych i wojewódzkich

 • Rezultaty konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku: 13 zostało finalistami etapu wojewódzkiego, a 2 laureatami (Karolina Kałbukowska, Dominik Kulpa, Michał Kierzkowski, Anna Poleszak, Mateusz Kalwiński, Natalia Łukasiewicz, Mateusz Piórowski, Natalia Tytz, Anna Poleszak, Oskar Szumała).
 • Mateusz Kulwiński zajął 9 miejsce, a Michał Kierzkowski 1 miejsce w etapie rejonowym (wojewódzkim) Ogólnopolskiego Konkursu „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego -
  O Niepodległość i granice Rzeczypospolitej" i po raz pierwszy w historii gimnazjum reprezentował szkołę w etapie ponadwojewódzkim (regionalnym).
 • Sukcesy odnosiliśmy również na polu artystycznym: tytuł „Pracy Roku" dla Pauliny Chomicz
  i 1 miejsce wśród klas trzecich (Katarzyna Kita) w I Wojewódzkim Konkursie Matematyczno - Plastycznym w Chojnicach.
 • Szkoła po raz pierwszy wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej "Olimpus"
  z języka niemieckiego (15 miejsce w kategorii klas I-Aleksandra Gromala), z języka polskiego (17 miejsce w kategorii klas II -Bartłomiej Bukatko i 19 miejsce w kategorii klas III- Dominik Kulpa), z geografii (15 miejsce w kategorii klas I - Mikołaj Stawarski i 12 miejsce w kategorii klas II- Mateusz Pawlikowski).

 

W konkursach pozaszkolnych:

 • I Wojewódzki Konkurs Poświęcony Twórczości Poetów Polskich „Wielcy Nieobecni":
  II miejsce w konkursie recytatorskim: Agata Kujawa, wyróżnienie: Marlena Sudak;
  I Powiatowy Konkurs poświęcony Twórczości ks. Jana Twardowskiego -III miejsce- Agat
  a Kujawa; II miejsce dla grupy wokalnej Fala w Artystycznej Wiośnie Młodości; „Walentynkowy Czar"- kategoria gimnazjum - II miejsce -Mateusz Pawlikowski; wyróżnienie w etapie rejonowym konkursu recytatorskiego - Marlena Sudak.
 • szeroki udział w konkursach plastycznych: wyróżnienie- Anna Poleszak - w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Tęcza", nagroda - Michalina Poleszak - w powiatowym konkursie plastycznym „Damy i rycerze", wyróżnienie - Natalia Stankiewicz - w powiatowym konkursie plastycznym „Kartka świąteczna"; „Trzymaj Formę"; „Człowiek w obiektywie"; Ziemia-raj bioróżnorodności"; „Lasy w obiektywie"; „Boże Narodzenie w sztuce" - wyróżnienie w kategorii Kartka Pocztowa- Natalia Stankiewicz, „Bóg się rodzi", „Młodość wolna od papierosa" - wyróżnienie i nagroda -Adrian Klimkiewicz.
 • III miejsce (Andrzej Jeż) w powiatowym etapie konkursu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej; III miejsce w Powiatowym konkursie BRD (Tropper Kamil, Mirkowski Piotr, Jęczmień Patryk).
 • wyróżnienie w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Krąg" - album fotograficzny przedstawiający najpiękniejsze zamki i pałace przez stulecia budowane na terenie naszego kraju; wyróżnienia (Patrycja Bartela, Lis Marcin, Sobstyl Bartek, Leśniak Alicja) w konkursie matematycznym Kangur; Dekanalny konkurs „Drogami św. Franciszka
  i św. Klary" - V miejsce (Andrzej Joskowski), VI miejsce ( Dominik Kulpa).
 • I i dwa II miejsca (Dominika Zawacka, Agata Sałek, Małgorzata Maciejewska) w konkursie powiatowym „Ty możesz prowadzić profilaktykę zmniejszającą ryzyko rozprzestrzeniania się HIV i AIDS"; VI i VII miejsce (Woźniak Agnieszka, Alicja Grous i Joanna Sosnowska)
  w konkursie powiatowym „Zdrowy styl życia".

 

W konkursach międzygimnazjalnych:

 

 • I, III i wyróżnienie (Bartosz Bukatko, Agata Kujawa, Dominik Kulpa) w III Międzygimnazjalnym Konkursie o Tolerancji;
 • I i VI miejsce (Mateusz Piórowski, Magda Władymiruk) w Międzygimnazjalnym Powiatowym Konkursie Fizycznym FOTON;
 • 1 i 2 miejsca w Międzygimnazjalnym Konkursie Geograficznym pod hasłem „Czy znasz mapę świata" (Kamil Korenkiewicz, Joanna Woźniak, Negowski Łukasz, Kiełkowski Paweł, Wierucki Przemek)

 

W konkursach szkolnych:

 • konkursy historyczne: „Stefan Batory i jego czasy"( Maciejewska Monika - kl.I; Majorkowski Piotr- kl.II, Joskowski Andrzej - III) , „Z mitologią za pan brat", „I wojna światowa 1914- 1918", „Omnibus - historia moją pasją, „Polska Piastów i Jagiellonów", „Malbork - dawniej i dziś", „II wojna światowa 1939- 1945", „Rzeczpospolita
  w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego" .
 • Najpiękniejsze Życzenia Bożonarodzeniowe: (Katarzyna Fiałek, Aleksandra Lasowicz, Monika Kacperska i Maciej Wlazło);
 • Szkolny konkurs recytatorski: (Agata Kujawa); „Walentynkowe życzenia" (Mateusz Pawlikowski, Michał Koszelak, Aleksandra Ewertowska, Katarzyna Latawiec);
 • konkursy plastyczne: „Batory w oczach uczniów", „Piękno naszego regionu";
 • Konkurs Ortograficzny: „Mistrz Ortografii" - (Dominik Kulpa );
 • Konkurs Gramatyczny: (Anna Poleszak, Małgorzata Makar, Dominik Kulpa);
 • Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego: (Patryk Ostrowski, Oleksandra Lasowicz, Filip Mieczkowski, Michał Bogdanowicz, Weronika Czupa, Mikołaj Stawarki, Adam Mikołajewski, Alicja Leśniak, Konrad Konefał, Robert Wasilewski, Małgosia Maciejewska, Bartek Bukatko, Paulina Sielezin, Lisa Zeltinger, Ksenia Kopko Natalia Łukasiewicz, Dominik Kulpa, Karolina Kałbukowska);
 • Fizyka na fotografii „Zjawiska optyczne w przyrodzie - KOLORY NIEBA": (Katarzyna Drabik, Magda Władymiruk, Agnieszka Kopczyńska);
 • Szkolny Konkurs wiedzy z fizyki „Kwant": (Joanna Woźniak, Anna Poleszak, Tomasz Skrzypiec);
 • Liga Matematyczna (Patrycja Bartela, Łukasz Baranowski, Patryk Ostrowski, Piotr Pańko, Tomasz Skrzypiec, Katarzyna Łacińska, Oskar Szumała, Natalia Tytz, Paulina Sosnowska, Dominik Kulpa, Małgorzata Makar);

 

W rywalizacji sportowej na szczeblu i powiatowym wojewódzkim:

 • IX miejsce w Gimnazjadzie wojewódzkiej;
 • I miejsce w międzyszkolnej rywalizacji gimnazjalnej Malborka;

Na te wyniki złożyły się:

o         I miejsce w Mistrzostwach Powiatu, IV miejsce w Półfinale Wojewódzkim w unihokeju dziewcząt,

o         II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w tenisie stołowym dziewcząt

o         I miejsce w Mistrzostwach Powiatu, IV miejsce w Półfinale Wojewódzkim w tenisie stołowym chłopców,

o         II miejsce w Mistrzostwach Malborka i Mistrzostwach Powiatu w piłce ręcznej dziewcząt

o         I miejsce Mistrzostwach Powiatu, III miejsce w Półfinale Wojewódzkim w piłce ręcznej chłopców,

o         I w Mistrzostwach Powiatu, I miejsce w Półfinale Wojewódzkim i II w Finale Wojewódzkim w piłce siatkowej dziewcząt,

o         II miejsce w Mistrzostwach Malborka. I w Mistrzostwach Powiatu, II miejsce
w Półfinale Wojewódzkim w piłce siatkowej chłopców,

o         II miejsce Mistrzostwach Powiatu w piłce koszykowej chłopców,

o          IV w Mistrzostwach Powiatu piłce nożnej chłopców,

o         II miejsce (indywidualnie) w Finałach Mistrzostw Wojewódzkich w pływaniu,

o         II i IV miejsce w Mistrzostwach Powiatu w rzucie oszczepem dziewcząt,

o         II i III miejsce w Mistrzostwach Powiatu w pchnięciu kulą dziewcząt,

o         II miejsce w Mistrzostwach Powiatu w pchnięciu kulą chłopców.

 

3.Działalność sportowa:

UKS „Orzeł". W klubie działa jedna sekcja piłki siatkowej dziewcząt - skupia około
40 dziewcząt, podzielonych na trzy grupy ćwiczebne:

- Kadetki -grupa liczy 12 dziewcząt, zespół rozegrał 16 spotkań ligowych, zajmując IV miejsce
w województwie. Dodatkowo zawodniczki wystartowały w ośmiu dobrze obsadzonych, trzydniowych turniejach towarzyskich.

- Młodziczki - grupa liczy 14 dziewcząt. Seria poważnych kontuzji oraz zachorowań, zmusiła
do wycofania zespołu z rozgrywek. Zespół zagrał cztery turnieje w lidze oraz wystartował
w czterech turniejach towarzyskich.

- Grupa Naborowa -grupa liczy 30 dziewcząt. Składa się ona z dziewcząt rocznik 1995 i młodsze. Najlepsze z nich są powoli wdrażane do rywalizacji sportowej w grupie kadetki i młodziczki. Dziewczęta z tej grupy grają w turniejach mini tj., 2,3,4-ki.

Latem 2007 roku wszystkie trenujące w Klubie dziewczęta uczestniczyły w dwóch obozach sportowych po 10 dni w Iławie. Po raz pierwszy w historii Klubu malborskie siatkarki startowały
w Mistrzostwach Województwa w Plażowej Piłce Siatkowej - zajęły dwa pierwsze miejsca, premiowane wyjazdem na Mistrzostwa Polski. Para Mikołajewska Ewelina i Sosnowska Paulina zajęły w Mistrzostwach Polski w Starym Sączu 8 miejsce, a Praszek Oliwia i Wojtas Aleksandra 11. Oprócz osiągniętych wyników w poszczególnych kategoriach wiekowych olbrzymią nobilitacją dla Klubu było powołanie do Kadry Polski Kadetek Eweliny Mikołajewskiej byłej uczennicy naszego gimnazjum, która uczy się obecnie w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Sosnowcu.

            Nauczyciele wychowania fizycznego prowadzą zajęcia sportowo-rekreacyjne dla uczniów
w następujących dziedzinach: piłka ręczna chłopców i dziewcząt, piłka koszykowa dziewcząt
i chłopców, piłka siatkowa dziewcząt i chłopców, badminton, pływanie, piłka nożna, lekka atletyka. Ponadto uczniowie mogą uczęszczać na zajęcia taneczne i korzystać z siłowni.

4. Działalność organizacji szkolnych

 

Samorząd uczniowski:

Celem pracy Samorządu Uczniowskiego jest wzbudzenie w uczniach aktywności społecznej, umiejętności organizacji i pracy w grupie, podejmowania decyzji oraz kształtowania poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za szkołę. W bieżącym roku szkolnym SU przygotował imprezę
z okazji rocznicy nadania szkole imienia Stefana Batorego - Batoralia; był współorganizatorem uroczystości z okazji Dnia Edukacji Narodowej i pierwszego dnia wiosny, organizował dyskoteki, prezentował szkołę w Dniu Otwartym, brał udział w przygotowaniu stoiska straganu cechu średniowiecznych piekarzy w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kultury Dawnej. Przedstawiciele SU brali czynny udział w Młodzieżowej Radzie Miasta.

 

Szkolny Klub Wolontariatu:

W Szkolnym Klubie Wolontariatu aktywnie działa 60 osób. Klub skupia się przede wszystkim na działalności akcyjnej. Tegoroczne akcje, w których wziął udział to: „Podziel się posiłkiem" i „Bożonarodzeniowa zbiórka żywności". Współpracując z Caritasem wolontariusze objęli pomocą 30 rodzin naszej szkoły. Zorganizowano Mikołajki dla dzieci -rozdano 400 paczek dla dzieci i młodzieży. Ponadto po raz pierwszy w tym roku szkolnym wolontariusze dotarli do 60 osób chorych, które są regularnie odwiedzane i uczniowie pomagają w prostych czynnościach domowych. W ramach współpracy z Fundacją „Dziewczynka z zapałkami" odbyło się siedem zbiórek dotacji na kolonie letnie dla dzieci z rodzin najuboższych. Kwestowano również na kolonie letnie dla dzieci z rodzin najuboższych w ramach współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem.

 

5. Ekologia i promocja zdrowia:

W ramach promowania Zdrowego Stylu Życia kontynuowano cykl z lat ubiegłych „Nie palę - znam skalę problemu i przeciwdziałam skutkom nałogu" w klasach pierwszych. Hasłem tego roku było: „Papieros niszczy nie tylko zdrowie". W klasach drugich i trzecich realizowano program „Żyję bez ryzyka AIDS" -hasło tego roku: „Ty możesz prowadzić profilaktykę zmniejszającą ryzyko rozprzestrzeniania się HIV i AIDS". „Młodzież a alkohol" kontynuacja programu „Trzeźwy Umysł", realizowany w klasach drugich. Cykl „Jak odroczyć inicjację z alkoholem wśród młodzieży?" - hasło tego roku: „ Czas wolny bez alkoholu - zachowania alternatywne". „Twój piękny Uśmiech" kontynuacja programu „Trzymaj Formę", realizowany w klasach pierwszych i drugich. „Zdrowy styl życia" w tym; „Prawidłowe odżywianie w okresie dojrzewania" (jem zdrowe drugie śniadanie, anoreksja- bulimia), „Wady postawy - jak im zapobiegać", „Pierwsza pomoc w nagłych wypadkach w szkole" - program prowadzony przy współpracy z pielęgniarką szkolną w klasach trzecich.    

W ramach akcji ekologicznej zorganizowało apel, przedstawienie teatralne i konkurs
z okazji Dnia Ziemi pod hasłem „Efekt cieplarniany- przyczyny i skutki". Przeprowadzono również zbiórki: - baterii (ok. 70 kg), kasztanów (ok. 100 kg). W ramach współpracy z Malborskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Zwierząt „Reks" zebrano dary dla zwierząt przebywających
w schronisku.

 

Uwagi końcowe

 

Ważnym przekonaniem, które stosujemy w bieżącej pracy jest przeświadczenie o konieczności ciągłego wzrostu i rozwoju. Osiągnięte sukcesy minionego roku są wynikiem tej świadomości.
To dzięki zaangażowaniu kompetentnej kadry, świadomej realizowanych zadań, możliwe były efekty, dzięki którym zaznaczyliśmy swoją obecność, nie tylko na poziomie malborskiej oświaty.

 

Zdjęcia z wizyty w szkole uczniów College Claude Debussy z Margny Les Compiegne.


Batoralia 2007

Dzień Edukacji Narodowej

 

( 2008 /2009)

     We wrześniu bieżącego roku mija 10 lat funkcjonowania Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku. To był udany czas. Hasło Gimnazjum nr 3 niejednokrotnie pojawiało się w komentarzach władz oświatowych, samorządowych i pozytywnych ocenach gremiów wojewódzkich. Udało się go wypełnić ciągiem zdarzeń, które okazały się serią sukcesów. Informacja poszła w świat - a podsumowaniem dziesięciolecia był wybór naszej szkoły na miejsce gospodarza niecodziennego  wydarzenia - wojewódzkiego uroczystego zakończenia roku szkolnego 2008/2009 z udziałem władz wojewódzkich pod patronatem Pomorskiego Kuratora Oświaty. Ta uroczystość wypromowała naszą szkołę, jako jedna z najlepszych gimnazjów Pomorza, w szczególności zaś potwierdziła nasze osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, kulturalne, artystyczne i sportowe.

     W minionym roku szkolnym mamy się też, czym pochwalić. Uzyskaliśmy wysokie wyniki w nauczaniu potwierdzone ponadśrednią punktacją egzaminów zewnętrznych, nasi uczniowie zdominowali zawody sportowe, z korzyścią dla uczniów kontynuowane są nabory do tzw. klas profilowanych, proces dydaktyczny procentuje liczebnością laureatów i finalistów wojewódzkich konkursów przedmiotowych. Wychowanie naszych uczniów przeczy powszechnej opinii o gimnazjalistach. Realizowane pasje znajdują swoje miejsce w szkole i na boiskach, w ramach różnorodnych zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych, a relacje uczeń-mistrz znajdują odzwierciedlenie w metodach pracy naszych pedagogów. Czynnikiem sukcesu jest nabywanie wiedzy i czerpanie wzorców z innych i współdziałanie przekraczające granice szkoły. Wyszliśmy na „ulicę” (pod zarządem szkoły jest Kompleks Orlik 2012- którego dostępność jest w zasadzie nieograniczona, nasi trenerzy realizują program „Siatkówka w każdej szkole” na terenie miasta, w salach treningowych, na siłowni i sali rehabilitacji - codziennie do późnych godzin odbywają się zajęcia). Wychowujemy rozśpiewane społeczeństwo w ramach pracy chóru międzygimnazjalnego, a otwierając szeroko swoje sale wykładowe i gabinety, kontynuujemy misję gimnazjonów, traktując na równi popularyzację sportu, muzyki i artyzmu z popularyzacją wiedzy w przedmiotach ścisłych. Łącząc naukę z ciekawą formą jej prezentacji a niekiedy i zabawą, zapraszamy młodzież z innych szkół do realizacji programu Malborska Liga Logicznych.

Czerwiec AD 2009 zamykamy równie pokaźnymi parametrami: 588 uczniów, 204 absolwentów, 23 oddziały. 97 uczniów uzyskało promocję z wyróżnieniem w tym: 67 ze średnią ocen co najmniej 5,0. Wykorzystanie walorów i potencjału szkoły opiera się na pracy w ramach 83 umów nauczycielskich ( w tym: pedagoga, psychologa, logopedy, 2 bibliotekarzy, 6 rewalidentów, 9 nauczycieli wspomagających i 1 rehabilitanta) oraz 2 instruktorów-trenerów środowiskowych  i 16 pracowników niepedagogicznych.

Ważne osiągnięcia:

Rezultaty konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku: 30 uczniów reprezentowało szkołę na etapie rejonowym, 5 zostało finalistami etapu wojewódzkiego, a 1 laureatem (Oskar Szumała, Małgorzata Maciejewska, Łukasz Negowski, Katarzyna Łapińska, Joanna Woźniak).

Drużyna (Konrad Konefał, Filip Gradowski, Tomasz Skrzypiec, Robert Wasilewski) uczestniczyła w półfinałach Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie. W przeglądzie Boże Narodzenie w Sztuce laureatami konkursu literackiego zostali: Tomasz Bogdanowicz -1 miejsce, Paulina Sielezin -2 miejsce, Ewa Gołębiewska - 3 miejsce, Kamila Lorek - 4 miejsce, Milena Wiśniewska - wyróżnienie. Sławomir Szweda - wziął udział w finale Ogólnopolskiego IX Konkursu Twórczego Używania Umysłu „Wyspa zagadek 2008/2009". 

Koło teatralne „Lira" współpracowało już kolejny rok z Teatrem Dramatycznym w Elblągu uczestnicząc w warsztatach aktorskich. W konkursach teatralnych młodzi aktorzy zdobyli wyróżnienie w przeglądzie spektakli profilaktycznych i w konkursie teatralnym „Boże Narodzenie w Sztuce" oraz 3 miejsce w konkursie teatralnym Niebieskie Tarcze w etapie powiatowym.

W XXVI Konkursie Recytatorskim Poezji Polskiej (etap wojewódzki) w kategorii - poezja śpiewana, Alicja Kuszowska zajęła II miejsce, a Agata Kujawa - III.

     Sukcesy odnosiliśmy również na polu artystycznym: w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym Tęcza - II miejsce w województwie pomorskim zajął Dawid Chmielewski, a w Konkursie Plastycznym „Światowy Dzień bez Tytoniu" - nagrodzono Amelię Mazerant, wyróżnienie zdobył Marcin Wanisiewicz. Na polu muzyki w Konkursie „Euro-Song"- Alicja Kuszowska zajęła 1 miejsce, Milena Wiśniewska -3. Szkoła wzięła również udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Przedmiotowej "Olimpus" z fizyki (16 miejsce w kategorii klas I
i 19 miejsce w kategorii klas II), z języka polskiego (19 miejsce w kategorii klas I i 14 miejsce w kategorii klas III), z matematyki (7 laureatów w kategorii klas I i 12 miejsce w kategorii klas II), z historii (laureat w kategorii klas II). W Międzynarodowym Konkursie Matematycznym -Kangur: wyróżnienia otrzymali: Patrycja Bartela, Marcin Lis.

 

Konkursy pozaszkolne:

­         II Wojewódzki Konkurs Poświęcony Twórczości Poetów Polskich „Wielcy Nieobecni": III miejsce w konkursie recytatorskim: Agata Kujawa; „Walentynkowy Czar"- konkurs poetycki- 3 miejsce - Michalina Poleszak

­         szeroki udział w konkursach plastycznych: Walentynkowy czar, Klęska- powódź czy huragan- straż pożarna ci pomaga, Czuję sercem, Przedsiębiorczość w moim mieście, Logo miast partnerskich, Energia elektryczna wokół nas, Muzealne spotkanie z fotografią, Boże Narodzenie-Narodziny, Życie wokół zamku

­         3 miejsce (Andrzej Jeż) w Powiatowym etapie konkursu Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy   Pożarniczej; IV miejsce w Powiatowym konkursie BRD.

­         2 i 6 miejsce (Paulina Galara, Alicja Michnowska) w etapie wojewódzkim konkursu „Ty możesz prowadzić profilaktykę zmniejszającą ryzyko rozprzestrzeniania się HIV
i AIDS"; 1, 2 i 4 miejsce (Alicja Michnowska, Paulina Galara, Domieniecka Olga) w Konkursie Powiatowym „Zdrowy styl życia"; wyróżnienie i nagroda w konkursie plastycznym
„Nie palę", pt. „Młodość wolna od papierosa" - Adrian Klimkiewicz.

­         Udział uczniów w ogólnopolskich konkursach: Czytelniczym „I Ty bądź czytelny" oraz Ortograficznym „Ortograf".

 

Konkursy międzygimnazjalne:

 

-         I miejsce (Łukasz Baranowski) w Międzygimnazjalnym Konkursie Chemicznym;

-         1 i 2 miejsca (Filip Mieczkowski, Kamil Korenkiewicz; Paweł Kamiński) w IX Międzygimnazjalnym Konkursie Geograficznym pod hasłem „Czy znasz mapę świata".

 

Konkursy szkolne:

 

­         konkursy historyczne: „Stefan Batory i jego czasy", „Z mitologią za pan brat", „I wojna światowa 1914- 1918", „Omnibus - historia moją pasją, „Polska Piastów i Jagiellonów", „Malbork - dawniej i dziś", „II wojna światowa 1939- 1945", „Rzeczpospolita w czasach Stanisława Augusta Poniatowskiego".

­         konkurs na rymowankę uczniów książce lub bibliotece (Paulina Sip).

­         „Najpiękniejsze Życzenia Bożonarodzeniowe" (Michalina Poleszak, Aleksandra Lasowicz, Małgorzata Maciejewska, Skrzypiec Justyna)

­         „Walentynkowe życzenia" - konkurs poetycki (Pawlikowski Mateusz, Mikołajczyk Dominik, Geisler Robert).

­         „Walentynkowy Czar"- konkurs poetycki (Michalina Poleszak).

­         Konkurs Ortograficzny: „Mistrz Ortografii" - Ewa Gołębiewska - 1c;

­         Konkurs Gramatyczny: (Ewa Gołębiewska, Bartek Teska, Alicja Kuszowska);

­         Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego: (Joanna Trepczyńska, Ewa Gołębiewska, Tomasz Bogdanowicz, Alicja Tuszakowska, Adam Mikołajewski, Mikołaj Stawarski, Bartosz Bukatko, Robert Wasilewski, Tomasz Skrzypiec

­         Szkolny Konkurs wiedzy z fizyki „Kwant": Joanna Woźniak, Joanna Trepczyńska, Filip Mieczkowski, Robert Wasilewski, Ewa Gołębiewska

­         Liga Matematyczna (Marek Lebiedziuk, Michał Widak, Ewa Gołębiewska, Karol Protokowicz, Joanna Trepczyńska, Paweł Kamiński, Kamil Lubiejewski, Marcin Lis, Alicja Leśniak, Łukasz Baranowski, Wojciech Nowicki, Patryk Janke, Tomasz Skrzypiec, Joanna Woźniak, Katarzyna Łapińska).

­         konkursy plastyczne: Graffiti - Stop przemocy (Amelia Mazerant, Adrian Klimkiewicz, Maciej Kasprzak), Fotografia- Niezwykłe zdjęcie (Denis Paw, Dominika Mucha, Agnieszka Kopczyńska)

 

Działalność organizacji szkolnych

 

Celem pracy Samorządu Uczniowskiego jest wzbudzenie w uczniach aktywności społecznej, umiejętności organizacji i pracy w grupie, podejmowania decyzji oraz kształtowania poczucia wspólnoty i odpowiedzialności za szkołę. W bieżącym roku szkolnym SU przygotował imprezę z okazji rocznicy nadania szkole imienia Stefana Batorego - Batoralia; był współorganizatorem uroczystości
z okazji Dnia Edukacji Narodowej oraz organizatorem dnia życzliwości.

W Szkolnym Klubie Wolontariatu aktywnie działa 50 osób. Klub skupia się przede wszystkim na działalności akcyjnej. Tegoroczne akcje, w których wziął udział to: „Podziel się posiłkiem" „Bożonarodzeniowa zbiórka żywności", „Wielkanocna Zbiórka Żywności", „Mój szkolny kolega z Afryki". Zorganizowano Mikołajki dla dzieci - rozdano 100 paczek z drobnymi upominkami. Przy współpracy z pedagog szkoły włączono się w akcję „Dziewczynka z zapałkami".

W ramach promowania Zdrowego Stylu Życia kontynuowano cykl z lat ubiegłych
„Nie palę - znam skalę problemu i przeciwdziałam skutkom nałogu" w klasach pierwszych. Hasłem tego roku było: „Papieros niszczy nie tylko zdrowie". W klasach drugich i trzecich realizowano program „Żyję bez ryzyka AIDS" -hasło tego roku: „Ty możesz prowadzić profilaktykę zmniejszającą ryzyko rozprzestrzeniania się HIV i AIDS". „Młodzież a alkohol" kontynuacja programu „Trzeźwy Umysł", realizowany w klasach drugich. Cykl „Jak odroczyć inicjację
z alkoholem wśród młodzieży?" - hasło tego roku: „ Czas wolny bez alkoholu - zachowania alternatywne". „Twój piękny Uśmiech" realizowany w klasach pierwszych i drugich. „Zdrowy styl życia" w tym; „Prawidłowe odżywianie w okresie dojrzewania" (jem zdrowe drugie śniadanie, anoreksja- bulimia), „Wady postawy - jak im zapobiegać", „Pierwsza pomoc
w nagłych wypadkach w szkole" - program prowadzony przy współpracy z pielęgniarką szkolną
w klasach trzecich. „Stop - uzależnieniom (narkotykom)" - prowadzony w wybranych klasach, kierowany również do rodziców na wywiadówkach profilaktycznych i Spotkaniu Otwartym
z rodzicami prowadzony wspólnie z policjantem. „Stop przemocy w szkole", kontynuacja programu realizowana we wszystkich klasach.„Stop cyberprzemocy"- program opracowany wspólnie z psychologiem szkoły, prowadzony na lekcji wychowawczych przez psychologa. Programy prowadzone w ramach terapii pedagogicznej: „Trening pamięci i zabawy ortografią" - Nowoczesne techniki uczenia się. Aktywizujące treningi pamięci. „Polubić ortografię" - Program przeznaczony dla gimnazjalistów mających „specyficzne trudności w nauce". „Wyrównywanie szans" - program dla dzieci z „trudnościami w nauce", również dla tych, którym nie orzeczono „dysleksji rozwojowej" oraz do ich rodziców.

Tematem przewodnim tegorocznej promocji zdrowia w szkole było zapobieganie wadom postawy, przygotowano przedstawienie teatralne „Jak zapobiegać wadom postawy?"

W ramach akcji ekologicznej przeprowadzono zbiórki: makulatury (4 tony) i baterii, zainicjowano segregację odpadów- pojemniki na puszki, szkło i butelki plastikowe ustawiono przy sklepiku szkolnym. W ramach współpracy z Malborskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Zwierząt „Reks" zebrano dary dla zwierząt przebywających w schronisku. Dbając o ochronę czystości powietrza wysłano 110 listów do rodziców z prośbą o nie spalanie śmieci. Przeprowadzono badania na temat czystości powietrza w naszym mieście na podstawie obecności porostów. Obserwując okolice szkoły przygotowano mapki i dokumentację zdjęciową, które wraz odpowiednimi listami-prośbami przekazano do odpowiedzialnych instytucji i władz
w mieście (brak koszy na śmieci, bałagan, krzywe, zaniedbane chodniki- to zagadnienia, na które zwrócono uwagę).

 

Osiągnięcia sportowe

 • VII miejsce w gimnazjadzie wojewódzkiej;
 • I miejsce w międzyszkolnej rywalizacji gimnazjalnej Malborka,

 

Na te wyniki złożyły się:

 • II miejsce w piłce siatkowej chłopców Wojewódzkiej Gimnazjady Młodzieży Województwa Pomorskiego,
 • II miejsce w piłce siatkowej dziewcząt Wojewódzkiej Gimnazjady Młodzieży Województwa Pomorskiego,
 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu w sztafetowych biegach przełajowych chłopców,
 • II miejsce w Mistrzostwach Powiatu Malborskiego w biegach przełajowych dziewcząt,
 • III miejsce w półfinale wojewódzkim chłopców w unihokeju,
 • IV miejsce w półfinale wojewódzkim dziewcząt w unihokeju,
 • I miejsce w kategorii dziewcząt i I miejsce w kategorii chłopców w Malborskim Biegu Niepodległości.
 • III miejsce w Półfinale Wojewódzkim w piłce ręcznej chłopców
 • II miejsce w półfinale wojewódzkim w piłce siatkowej dziewcząt
 • I miejsce w Mistrzostwach Powiatu i udział w Finale Wojewódzkim w sztafetach pływackich
 • II miejsce w Półfinale Wojewódzkim w piłce nożnej

 

UKS „Orzeł"- Sukcesy Młodziczek

 • V miejsce w finale Mistrzostw Polski Młodziczek o Puchar Prezesa PZPS
 • III miejsce w półfinale Mistrzostw Polski Kadetek
 • Mistrzostwo Województwa Młodziczek w Piłce Plażowej
 • Powołanie do Kadry Polski Aleksandry Mikołajewskiej

 

Składając kolejne sprawozdanie z działalności szkoły, pozwolę sobie na rzadkie chwile osobistej refleksji, które są spontanicznym wynikiem podsumowania również dziesięciolecia mojej pracy dyrektorskiej. Świętowanie to przywilej, a zarazem okazja do wyrażania wdzięczności, zaś sztuka świętowania nierozerwalnie wiąże się z umiejętnością wyrażania tejże. Wyborem ważniejszych osiągnięć szkoły uwieńczonych Uroczystym wojewódzkim zakończeniem roku szkolnego 2008/2009 zaświadczam, że szkoła żyje wtedy, kiedy wypełnia swą misję kształcenia i wychowania. Składam serdeczne podziękowania władzom samorządowym, całej społeczności szkolnej. Pracownikom
i uczniom, za pracę i naukę, która przynosi chwałę i potwierdza dobre imię naszego gimnazjum. Ufam, że klimat doniosłej uroczystości wieńczącej dokonania 10 letniego czasu funkcjonowania placówki dodał nam wszystkim sił, entuzjazmu do wypełniania naszych obowiązków i równie optymistycznych wizji przyszłości. Ufam też, że zapał ten zostanie dostrzeżony i przyczyni się do uznania dla naszych dokonań. Gratuluję raz jeszcze uczniom, którym miałem przyjemność wręczać nagrody „Batory", „Spartak" i „Sparki"- symbole uznania za pracę i przywiązanie do rodziny „Batoraków". Dziękuję również wszystkim rodzicom. Za cierpliwość, zaangażowanie, za każdą rozmowę, każde dobre i złe słowo. Dziękuję uczniom za uśmiechnięte buzie, małe gesty dobroci, „prezesowskie" uściski sportowców. Nic nie wyrazi w pełni mojej wdzięczności połączonej z radością możliwości obcowania
z Wami przez lata nauki, ale nie znam piękniejszego słowa - więc powiem jeszcze raz "dziękuję".

 

Z poważaniem

Dariusz Rowiński

 

( 2009 / 2010 )

Gimnazjum nam się udało

Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku dobrze uczy każdego ucznia. Jakikolwiek spośród pięciuset czterdziestu ośmiu naszych gimnazjalistów uczęszczających do dwudziestu jeden oddziałów dostał szansę wyjścia poza granicę przeciętności i nauczenia się wszystkiego, co pozwoli mu skutecznie rywalizować  i wygrywać z najlepszymi. Dobra szkoła to dobrzy nauczyciele. W roku szkolnym 2009/2010 zatrudnialiśmy ich pięćdziesięciu czterech. Głównym budynkiem szkoły jest nieruchomość mieszcząca się przy ulicy Wybickiego 32 w Malborku. Pod zarządem szkoły jest również Obiekt Sportowy oraz Kompleks Sportowy „Moje Boisko - Orlik 2012" przy ul: Kwiatkowskiego. W szkole funkcjonują modelowe klasopracownie wyposażone w najnowocześniejsze technologie wspomagające nauczanie, najnowszej generacji sprzęty i multilateralne pomoce dydaktyczne. Zbudowaliśmy trwałe relacje z wiodącymi przedstawicielami naukowymi regionu. Dzięki współpracy wynikającej z „Porozumienia o objęciu patronatem naukowym klas politechnicznych Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku" możemy liczyć na doradztwo metodyczno-dydaktyczne kadry naukowej Politechniki Gdańskiej i wspomaganie nas przez kierownictwo uczelni w innych działaniach, przede wszystkim w stymulowaniu ścieżki kariery zawodowej naszych uczniów. Inicjując projektowanie i będąc liderem wdrażania projektu „Malborska Liga Logicznych" przyczyniamy się do stworzenia młodych elit intelektualnych, poprzez rozwijanie i kultywowanie nieprzeciętnych zdolności młodych malborczyków. Szkoła korzystnie wpisuje się w pejzaż sukcesów Malborka, gdyż nasi wychowankowie jawią się rzeczywistymi championami w środowisku regionalnym, nie tylko na niwie edukacji. Zgodnie z casusem roku szkolnego 2009/2010 rozstrzygniętych zostało wiele podsumowań i konkursów, gdzie odnieśliśmy spektakularne sukcesy. Wśród stypendystów „Programu pomocy stypendialnej dla uczniów szczególnie uzdolnionych z obszaru województwa pomorskiego" znalazła się Milena Wiśniewska z klasy 2 C. Wśród stypendystów Marszałka Województwa Pomorskiego również nie zabrakło naszych podopiecznych. Za wyniki w nauce gratulacje z racji zdobycia stypendium z rąk Marszałka Województwa Pomorskiego Pana Jana Kozłowskiego odebrali: Daniel Pawlak z klasy 2 F oraz Milena Wiśniewska z klasy 2 C. Zdobyliśmy 18 tytułów (1 laureat i 17 finalistów) w konkursach przedmiotowych organizowanych przez Pomorskiego Kuratora Oświaty. Jesteśmy też triumfatorami w współzawodnictwie krajowym. W Ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego dla gimnazjum SEZAM 2009 Dominika Rozenbajgier z 3 D zajęła 11 miejsce w kraju, a w Ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego dla gimnazjum SPRACHDOKTOR 2010 - 18. W Etapie finałowym ogólnopolskiego konkursu o letnie stypendium na międzynarodowy obóz młodzieżowy CAMP RISING SUN znaleźli się Mikołaj Stawarski z 3 D, Agata Kujawa z 3 E, Ewa Gołębiewska 2 C i Aleksandra Ewertowska z 3 B. Patrycja Jewsienia z 2 F - została wyróżniona za pracę „Zatroskana dziewczynka" w Polskim Ośrodku Społeczno Kulturalnym w Dublinie, a w konkursie polsko - litewskim „Młoda Demokracja"- Michalina Poleszak zajęła II miejsce. Na uznanie zasługują siatkarze szkoły. Zdobyli I miejsce w finale Wojewódzkim w piłce siatkowej chłopców i awansowali do Mistrzostw Polski, zajmując VII miejsce w kraju w VI Ogólnopolskiej Gimnazjadzie w Grach Zespołowych Siedlce 2010. Szkołę uhonorowano organizacją zawodów finałowych wojewódzkiej Gimnazjady w piłce siatkowej chłopców.

Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku prowadzi rozbudowaną współpracę nie tylko z licznymi instytucjami i organizacjami w kraju, ale i za granicą. Wyrabiamy w uczniach otwartość na świat i inne kultury, z którymi mają możliwość spotkać się, na co dzień dzięki charakterowi pracy szkoły. Gościliśmy delegację z Polskiej Szkoły w Dublinie. W ramach rewizyty nasi uczniowie w kwietniu 2010 r. odwiedzili Dublin. Gościliśmy rówieśników z Waszyngtonu (uczennica szkoły, Monika Maciejewska, tak relacjonuje spotkanie): „Wizyta uczniów z Ameryki była dla mnie miłym i interesującym doświadczeniem. Nie pierwszy raz mam kontakt z młodzieżą z zagranicy i muszę przyznać, że ci młodzi ludzie, którzy nas odwiedzili byli bardzo sympatyczni, rozmowni i otwarci. Wywarli na mnie duże wrażenie, a także zainteresowali swoimi poglądami i stylem życia. Zauważyłam, że wcale się tak bardzo nie różnimy od naszych rówieśników z Ameryki. Mamy podobne zainteresowania i wspólne tematy do rozmowy, która przebiegała sprawnie ze względu na naszą biegłość w posługiwaniu się językiem angielskim". Zaistnieliśmy także na polu międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, jawiąc się propagatorami polskości w kraju i poza jego granicami. Podczas Wielkiego koncertu na Zamku w Malborku w dniu 30 maja br., który upamiętnił 600 rocznicę bitwy pod Grunwaldem i 200 rocznicę urodzin Fryderyka Chopina, otrzymaliśmy certyfikat i wyróżnienie za promocję polskiej kultury. Realizując hasło - lepiej, szerzej, szybciej, inaczej - wpływamy na poprawę jakości malborskiej edukacji, przyjmowanej przez naszą kadrę jedynie jako integralny proces wychowania i kształcenia. Dużą rolę w kształceniu młodzieży Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku odgrywa przywiązanie do tradycji. Uczniowie noszą mundurki, w ważnych dniach dla szkoły obowiązuje ich strój galowy, pielęgnowany jest także hymn i ceremoniał szkolny, a rangę i oprawę szkolnych wydarzeń podkreśla występ profesjonalnego chóru.

Czas zakończenia zajęć to dobra okazja do docenienia pracy uczniów, ich nauczycieli i wysiłku rodziców. Składając sprawozdanie z działalności szkoły na rok szkolny 2009/2010 składam jednocześnie niskie ukłony wszystkim - uczniom, nauczycielom i współpracownikom oraz władzom samorządowym, za wsparcie w budowaniu mocnych więzi ze szkołą. Koniec roku szkolnego jest również dobrym czasem na przypomnienie wielu miłych chwil. Niech pomogą nam znieść przeciwności, dadzą siłę i będą motorem do dalszej pracy. Więc dobrych chwil tyle, by przetrwać te gorsze. Dziękując za całoroczną pracę, życzę rzetelnego wypoczynku i wszelkich serdeczności wakacyjnych.

 

Dla przejrzystości relacji działania Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku w roku szkolnym 2009/2010 zostaną przedstawione w zasadniczych działach, właściwych dla misji i statutowych zadań naszej szkoły.

 

Po lekcjach

Bogaty wachlarz kół zainteresowań i rozmaitych zajęć pozalekcyjnych umożliwia realizowanie przeróżnych pasji i poszerzanie wiedzy daleko poza zakres programu. Poza tradycyjnymi, przedmiotowymi kołami zainteresowań, w szkole działają kluby uczniowskie. Dla przykładu Koło Geografów rokrocznie organizuje wyprawy geograficzne, zaś uczniom działającym w szkolnym Klubie Wolontariatu zawdzięczać możemy nasz wkład w akcje charytatywne. Ofertę wzbogacają warsztaty teatralne, Klub Europejski, naukowe koła olimpijskie, sportowe, chór międzyszkolny
a także możliwość udziału w debatach i spotkaniach z przedstawicielami świata literackiego organizowanymi przez bibliotekę.

 

Miejsca w rankingach

Języki w szkole Gimnazjaliści uczą się języka angielskiego, niemieckiego i włoskiego. Ponadto, z uwagi na system specjalizacji, a nie tradycyjnych profili, klasy są zróżnicowane właśnie pod względem języków. Szkoła daje kilka możliwości doboru języków. Są klasy z wiodącym językiem angielskim i dodatkowym językiem niemieckim, są też z wiodącym angielskim i dodatkowym włoskim. Praktykujemy też dobór języków rożny dla 2 grup w jednej klasie. Każdy uczeń pragnący poszerzyć znajomość wybranego języka ma tego możliwość na językowych zajęciach fakultatywnych. Takie działania organizacyjne przyniosły konkretne rezultaty:


Konkursy z języka niemieckiego: Ogólnopolski konkurs języka niemieckiego dla gimnazjum
Sezam 2009- (najlepsze wyniki w szkole):

 

Klasy pierwsze

klasy drugie:

klasy trzecie:

1.      miejsce - Marta Jagielska klasa 1C

2.      miejsce -Katarzyna Machalska klasa 1C

3.      miejsce - Rafał Despot- Mładanowicz klasa 1C

1.      miejsce - Aleksandra Michalska 2G

2.      miejsce - Joanna Sowińska klasa 2G

3.      miejsce - Angelika Bugowska klasa 2G


1.      miejsce - Dominika Rozenbajgier klasa 3D

2.      miejsce - Maria Wichowska klasa 3D

3.      miejsce - Aleksandra Gromala klasa 3D


 

Ogólnopolski konkurs języka niemieckiego dla gimnazjum SPRACHDOKTOR 2010

(najlepsze wyniki w szkole):

Klasy pierwsze

klasy drugie:

klasy trzecie:

1.      miejsce - Rafał Despot- Mładanowicz klasa 1C

2.      miejsce - Weronika Wichowska klasa 1C

3.      miejsce - Aleksandra Murawska klasa 1C

1.      miejsce - Marcin Drożdż klasa 2G

2.      miejsce - Weronika Dzierżawska klasa 2D

3.      miejsce - Klaudia Staszyńska klasa 2D


1.      miejsce-Dominika Rozenbajgier klasa 3D

2.      miejsce-Aleksandra Gromala klasa 3D

3.      miejsce-Maria Wichowska klasa 3D 

 

 

Szkolna Olimpiada Języka Angielskiego „Master of English"

 

klasy pierwsze

klasy drugie:

klasy trzecie:

1.         Katarzyna Krauze 1c

2.         Rafał Despot-Mładanowicz

3.         Aleksandra Kulińska 1c

4.         Piotr Ratusznik 1c


1. Aleksandra Płóciennik 2c

2. Milena Wiśniewska 2c

3. Tomasz Bogdanowicz 2c


1.      1.Adam Mikołajewski 3d

1.      2.Mikołaj Stawarski 3d

2.      3.Dominika Rozenbajgier 3d


 

Etap finałowy ogólnopolskiego konkursu o letnie stypendium na międzynarodowy obóz młodzieżowy Camp Rising Sun:

klasy drugie:

klasy trzecie:

1.      Ewa Gołębiewska 2c


1.      Mikołaj Stawarski 3d

2.      Agata Kujawa 3e

3.      Aleksandra Ewertowska 3b

 

Ważnym uzupełnieniem i wzbogaceniem zajęć dydaktycznych są konkursy tematyczne, inscenizacje, akademie, programy artystyczne. Zgodnie z kalendarzem imprez odbyły się:

 

„Mój pierwszy dzień  
w szkole"

„Moda na czytanie"

Najpiękniejsze życzenia bożonarodzeniowe"

1. Aneta Lipecka kl. 3 g

2. Klaudia Kałbukowska  kl. 1 d

3. Michalina Poleszak kl. 3 e

1.      Klaudia Kałbukowska z kl. 1

2.      Wyróżnienie -Aleksandra Lasowicz   z kl. 3e


1.      Bartosz Sobstyl z kl. 3 e

2.      Monika Dusinkiewicz z kl. 3 e

3.      Karolina Gibas kl. 3 e

Wyróżnienia - Anna Zacharczuk -           z kl. 1 d  Patrycja Lipska - z kl. 3 e

Konkursy polonistyczne

„Walentynkowy Czar"

Literacko-plastyczny „Moje korzenie, moja tożsamość"

Konkurs międzygimnazjalny „Sztuka dialogu"

1.      Michalina Poleszak  3e

2.      Karolina Gibas z klasy 3e


3.      Michalina Poleszak  3e

Wyróżnienia: Zuzanna Sawicka 2e i Dominika Tulska 2e

1.      Szymon Sawaniewski,

2.      Mateusz Dunaj z kl. 2 e

"Wielcy   Nieobecni"

Konkurs Geograficzny

„Czy znasz mapę świata?"

„Walentynkowe życzenia"


Grand Prix Burmistrza Miasta Malborka -

Agata Kujawa z klasy 3e

1.      Mateusz Józefiak kl. I c,

2.      Joanna Trepczyńska kl.2 c,

3.       Filip Mieczkowski kl. 3e

4.      Adrianna Tkaczyk kl.3a


1.      Michalina Poleszak kl. 3 Karolina Gibas kl. 3 e

2.      Agnieszka Sobczak kl. 3 g

     Wyróżnienie

     Mateusz Zieliński kl. 1 a

Konkurs wiedzy ekologicznej

Konkurs fizyczny "Kwant"

„Człowiek na księżycu"

1.      I miejsce kl. Ic


1.      Oliwia Kulig z kl.2 f

2.      Paweł Kamiński z kl.3e,

3.      Filip Mieczkowski z kl.3e


1.      Karolina Przyborowicz z kl.I c

2.      Victoria Ziębińska z kl.I c

3.      Dominika Doering z kl.Ic

4.      Mateusz Józefiak z kl.Ic

 

 

Konkurs Ortograficzny:

Liga matematyczna

„Zdrowy Styl Życia":

Mistrz Ortografii -

Filip Niekurzak -3f

1. Maksymilian Markiewicz- e

1.Ewa Gołębiewska - IIc 

1.Lis Marcin - III e

1.      Monika Kucińska 2c

2.      Sandra Wodzińska 2c

3.      Ewelina Błaszkowska 2c


 

Mecenat sztuki i rozmaitości

1.      "Chopin - co znaczy dziś",2. „W zespole siła",3. „Wiatr, wypadek, ogień, woda- strażak zawsze rękę poda",4. „Mój wyjątkowy dzień", 5. „ Myśliwy, las i jego zwierzyna", 6. „Młoda demokracja",7. „ 7 grzechów głównych".

2.      Gimnazjada Malborska „Liga Mistrzów" - I miejsce - 10 osobowa reprezentacja szkoły.

3.      Międzygimnazjalny konkurs matematyczny "Czar Par". 3 miejsce- Aleksandra Murawska 1c
i Maksynilian Markiewicz 1e, 5 miejsce.- Karolina Przyborowicz 1c i Mateusz Józefiak 1e.

 

Szkoła Olimpijska

1.      I miejsce w sportowej rywalizacji końcowej między gimnazjami Malborka,

2.      I miejsce w Mistrzostwach Malborka, I miejsce w Mistrzostwach Powiatu, I miejsce w Półfinale Wojewódzkim i I miejsce w finale Wojewódzkim w piłce siatkowej chłopców- awans
do Mistrzostw Polski, VII miejsce w kraju

3.      I miejsce w Mistrzostwach Malborka, I miejsce w Mistrzostwach Powiatu i II miejsce w Półfinale Wojewódzkim w piłce ręcznej chłopców

4.      I i III miejsce w Mistrzostwach Malborka, I miejsce w Mistrzostwach Powiatu, I miejsce
w półfinale wojewódzkim i V w Finale Wojewódzkim w piłce siatkowej dziewcząt

5.      I miejsce w Mistrzostwach Malborka, I miejsce w Mistrzostwach Powiatu i awans do Finału Wojewódzkiego w sztafetach pływackich

6.      Awans do finału wojewódzkiego w turnieju piłki nożnej „Coca Cola Cup"

7.      Osiągnięcia indywidualne w Mistrzostwach Powiatu w lekkiej atletyce:

- I miejsce Weroniki Mijas w biegu na 100m

- I miejsce Weroniki Mijas w skoku w dal

- I miejsce Wojtka Nowickiego w skoku wzwyż

- I miejsce Agnieszki Szymeczko w biegu na 300m

- I miejsce Angeliki Beger w pchnięciu kulą - awans do finału wojewódzkiego

- I miejsce Marty Jaglińskiej w biegu na 600m

- I miejsce w biegu sztafetowym dziewcząt

 


Urz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www