Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Strona główna
.

„Witaminy i nie tylko, czyli zajęcia klas politechnicznych na PG” 

 

      11 stycznia uczniowie klas Ip, IIp i IIIp pod opieką A.Szynaki i E.Chmielewskiej odwiedzili Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej. Gimnazjaliści wysłuchali ciekawych wykładów oraz eksperymentowali na zajęciach laboratoryjnych.

W laboratorium młodzi chemicy zajmowali się wykrywaniem anionów pierwszej grupy: I‾,Cl‾ i Br‾. Każdy anion ma ,,swoją” charakterystyczną barwną reakcję, w wyniku której powstaje fioletowy, biały lub brązowo-żółty roztwór lub osad. Korzystając z instrukcji, uczniowie identyfikowali jony w zadanej mieszaninie. Po udanych zajęciach gimnazjaliści udali się na wykłady.

Pierwszy wykład pt. „Historia witamin’’ poprowadził mgr. inż. Antoni Konitz. Mówił on nie tylko o samych witaminach, ale również o chorobach, które może powodować ich niedobór. Najstarszą z nich – jej początki sięgają roku 1600 p.n.e – jest szkorbut spowodowany niedoborem witaminy C. Objawia się wypadaniem zębów, niedokrwistością, słabym gojeniem ran, ogólnym osłabieniem. Bardzo znaną chorobą jest też krzywica – spowodowana niedoborem witaminy D. Występuje u dzieci między 2 miesiącem a 3 rokiem życia. Powoduje zaburzenie gospodarki wapniowo – fosforowej oraz zaburzenia rozwojowe takie jak wykrzywianie się kości, zniekształcanie się głowy. Uczniowie poznali jeszcze dwie choroby: Chorobę beri-beri oraz Pelagrę. Gimnazjaliści dowiedzieli się również, które witaminy rozpuszczają się w tłuszczach, a które w wodzie. Witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach są witamina A, provitamina A, witaminy D, E oraz K. Pozostałe, czyli witaminy B i C są rozpuszczalne w wodzie.

Drugi wykład   został poprowadzony przez prof.dr hab.inż. Aleksandra Kołodziejczyka. W bardzo ciekawy sposób, zrozumiały dla początkujących chemików, opowiadał o substancjach szkodzących życiu i zdrowiu. Pierwszą substancją był azbest, niezastąpiony składnik w przemyśle okrętowym i kosmicznym. Ustalono, że pojawiało się ok. 10% nowotworów pochodzenia azbestowego rocznie. Uczniowie naszego gimnazjum dowiedzieli się, że dzięki nanotechnologii prawie udało się otrzymać materiały o podobnych parametrach jak azbest pod względem odporności na czynniki chemiczne i wysoką temperaturę. Takie materiały to włókna nanoceramiczne.  Wykorzystano je w filtrach do oczyszczania wody, ponieważ zapewniają tak jak filtry azbestowe skuteczność oczyszczania za względu na utrzymanie dodatkowego ładunku elektrostatycznego. Drugą substancją były dioksyny. Substancje te budziły powszechną grozę szczególnie wtedy, gdy chciano nimi otruć jednego z kandydatów na prezydenta Ukrainy. W 1957r. przeprowadzono syntezę pierwszej chlorodioksyny – najgroźniejszej ze wszystkich. Zaczęto więc badania toksyczności chlorodioksyny. Zanieczyszczony dioksynami czynnik pomarańczowy powoduje spadek przeżywalności oraz zniekształcenie twarzy po urodzeniu. Ostatnią kontrowersyjną substancją był DDT - słynny insektycyd wycofany z użycia na skutek domniemanej szkodliwości. W 1939r. odkryto jego insektobójcze właściwości. Okazał się skutecznym środkiem przeciw wszawicy. Po pewnym czasie zauważono szkodliwe skutki jego działania szczególnie u nietoperzy, ryb i ptaków.

Ostatni wykład pt.: ,,Skąd wzięły się pierwiastki” został poprowadzony przez prof.drhab.inż. Barbarę Becker, która przytoczyła uczniom najbardziej prawdopodobną przyczynę powstania ,,czegoś” z ,,niczego”. Otóż wielu naukowców przypuszcza, że ok. 14 mld lat temu miał miejsce wielki wybuch, który dał początek wszechświatu. Podobno sekundę po wybuchu miał on niewyobrażalnie wysoką temperaturę oraz był ,,morzem” m.in. protonów, elektronów i neutronów. Już po 3 minutach dał o sobie znać pierwszy pierwiastek deuter, a zaraz po nim hel oraz lit. W miarę jak wszechświat się rozwijał, zaczynało pojawiać się wiele gwiazd, o których ,,życiu” mogli się dowiedzieć uczniowie. Ciekawym terminem określającym eksplozję masywnej gwiazdy jest ,,supernowa”. Ślady po jej wybuchu mogą być widoczne przez kilka miesięcy w postaci wielobarwnych pozostałości.

W lutym czeka uczniów kolejna „dawka” emocji analitycznych oraz ciekawe wykłady.

Gabriela Dembowska, Izabela Muzyka, Weronika Przyborowicz, kl.2p

 Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego!!!

15 stycznia o godzinie 14:00 w Gimnazjum nr 2 w Kwidzynie odbył się rejonowy etap Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego. W tym roku szkolnym 4 uczniów naszej szkoły zakwalifikowało się do drugiego etapu.

Lidia Jastrzębska 3E

Tomasz Naklicki 2P

Kamil Suchecki 3P

Katarzyna Lemka 3A

Stopień rejonowy polegał na rozwiązaniu testu składającego się z zadań sprawdzających umiejętności rozumienia testu czytanego, znajomości środków leksykalno – gramatycznych oraz realiów krajów anglojęzycznych.

Cele WKJA :

a) rozbudzanie i rozwijanie uzdolnień i zainteresowań uczniów gimnazjów językiem angielskim oraz motywowanie ich do samodzielnego pogłębiania umiejętności językowych i wiedzy o krajach anglojęzycznych,

b) wspieranie zdolnych językowo uczniów w nauce i w praktycznym wykorzystaniu zdobytych umiejętności,

c) wspieranie pozytywnej i twórczej rywalizacji uczniów i szkół,

d) promowanie nauczycieli i szkół wspierających uzdolnienia uczniów.

 

 

Do wojewódzkiego etapu Wojewódzkiej Olimpiady Języka Angielskiego

zakwalifikował się Tomasz Naklicki klasa 2P

 

GRATULUJEMY

 

Jagoda Dyl


Wyniki konkursu historycznego

WOJEWÓDZKI KONKURS HISTORYCZNY DLA UCZNIÓW GIMNAZJUM W ROKU SZKOLNYM 2015/2016

Rejonowa Komisja Konkursowa w Malborku

Wyniki eliminacji II etapu:

L.p

Nazwisko i imię

Szkoła

Liczba uzyskanych punktów

1.

Biernacki Kajetan

Malbork

29p

2

Bunda Katarzyna

Stegna

28p

3

Fehrmann Joanna

Sztum

28p

4

Gęsiarz Marcel

Malbork

22p

5

Głąb Konrad

Stare Pole

25p

6

Janowicz Patrycja

Malbork

33p

7

Jeżak Tomasz

Malbork

35p

8

Justyńska Martyna

Ostaszewo

18p

9

Kocwaj Aleksander

Malbork

34p

10

Kun Jakub

Sztum

28p

11

Lityńska Agata

Sztum

22p

12

Najda Kacper

Sztum

38p

13

Sajkowski Michał

Malbork

25p

14

Sobczyńska Julia

Malbork

22p

15

Sobolewska Patrycja

Sztum

23p

16

Wojciechowska Wiktoria

Ostaszewo

26p

17

Wójtowicz Aleksandra

Ostaszewo

20p

18

Zapolski – Downar Jan

Malbork

35p

19

Zdziennicki Michał

Sztum

28p

 

 


Zajęcia na zamku

Czy szkolne wyjścia do muzeum

 mogą być dla uczniów atrakcyjną formą edukacyjną?

Dzięki współpracy zawiązanej między Muzeum Zamkowym w Malborku a Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego już od dwóch lat uczniowie naszej szkoły biorą udział w zajęciach edukacyjnych prowadzonych na terenie muzeum przez pracowników naukowych zamku jak również nauczycieli naszej placówki. Doświadczenia ze współpracy między muzeum a szkołą wskazują, że osobiste spotkanie z dziedzictwem kulturowym reprezentowanym przez pełne znaczeń obiekty muzealne może nauczyć więcej, efektywniej i w bardziej atrakcyjny sposób, niż typowa lekcja w murach szkoły.

Zajęcia, w których biorą udział uczniowie wszystkich roczników naszej szkoły, są bardzo różnorodne. Podczas lekcji w muzeum poznają oni nie tylko architekturę gotyku oraz historię zamku i Zakonu Krzyżackiego, ale również zbierają informacje o tym, jak wyglądało codzienne życie na zamku, w jaki sposób zakonnicy spali, jedli i walczyli? 

Uczniowie bardzo cenią te zajęcia na zamku. Co jest kluczem do ich powodzenia? Wdrożenie nowych metod pracy – rezygnacja z najbardziej typowego, nadawczo-odbiorczego przekazu wiedzy na rzecz nauczania kompetencyjnego, rozwijającego m.in. kreatywność i krytyczne myślenie, przy wykorzystaniu metod aktywnych, angażujących emocje oraz rozbudzających zainteresowanie.

„Podczas zajęć języka angielskiego śpiewaliśmy tradycyjne staroangielskie pieśni średniowieczne i renesansowe m.in. „Greensleaves” w Wielkim Refektarzu, poznaliśmy słownictwo związane z historią, legendami, architekturą i tradycjami zamku  rozwiązując quizy, kolorując obrazek z Madonną Malborką oraz wpisując angielskie nazwy zamku i produktów spożywczych na przygotowanych dla nas ilustracjach.”

Ten sposób przekazywania wiedzy i rozwijania umiejętności stara się wykorzystywać w swoich działaniach nasze gimnazjum. Dzięki nim uczniowie oswajają się z lokalnymi instytucjami kulturalno-oświatowymi oraz rozbudzają w sobie szacunek do własnego miasta i regionu.  Stanowi to jednak tylko część profitów związanych ze współpracą między MZ w Malborku a naszą Szkołą.

 

Jagoda Dyl

   

    

    

Zajęcia języka angielskiego: Piosenka i quiz. Materiały przygotowane przez Panią Jagodę Dyl– przewodnika w języku angielskim.

Zajęcia języka angielskiego: Wielki Refektarz – poznanie angielskich nazw kolorów, Kuchnia. Zamek Wysoki – poznanie angielskich nazw produktów spożywczych. Materiały przygotowane przez Pana Bartosza Kitę – przewodnika w języku angielskim.


Boże Narodzenie w Sztuce

Podziękowanie!!!!!

15 stycznia 2016, z okazji XXV Festiwalu Bożenarodzenie w Sztuce,dyrektor naszej szkoły Pan Dariusz Rowiński otrzymał podziękowania od burmistrz Malborka,  pana Marka Charzewskiego oraz Jolanty Leszczyńskiej - przewodniczącej Komitetu Organizacyjnego festiwalu za udział naszego Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batoreg w kolejnych edycjach tego wydarzenia. 

W imieniu dyrektora naszego gimnazjum nagrodę odebrała mgr Jagoda Dyl

 


Zielona Szkoła w Barlewiczkach

  W dniach 18-19 grudnia 2015 r. uczniowie klas trzecich pod opieką p. Anny Łazarskiej i Jolanty Przybyszewskiej uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w ramach Zielonej Szkoły przez ZSZ w Barlewiczkach.

         Celem wyjazdu było poznanie szkoły ponadgimnazjalnej w Barlewiczkach        i okolicznych zakładów pracy. W programie znalazło się zwiedzanie prężnie rozwijających się i współpracujących z wieloma zagranicznymi firmami zakładów: Fobos i Elita.

Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w zajęciach w Zakładzie Karnym, gdzie poznawali specyfikę pracy funkcjonariuszy służby więziennej.

Uczniowie brali również udział w zajęciach zorganizowanych na terenie ZSZ w Barlewiczkach takich, jak „Fizyka w budownictwie”, „Zagadki matematyczne, czyli historia rycerstwa” i „Gry zespołowe”.

 


24 raz gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy !!!

Niedziela, 10 stycznia 2016 r. upłynęła pod znakiem  XXIV finału WOŚP.

27 gimnazjalistów  kwestowało w różnych miejscach Malborka pod opieką nauczycieli: Agnieszki Kęsik-Byber, Mileny  Zwierz i Anny Łazarskiej. Specjalne podziękowania należą się Pani Trzcińskiej, która jako jedyny rodzic wspierała naszych podopiecznych. Tegoroczna zbiórka zostanie przeznaczona dla podtrzymania wysokich standardów leczenia dzieci na oddziałach pediatrycznych i onkologicznych oraz dla godnej opieki medycznej seniorów.

            Nasze gimnazjum zgromadziło kwotę  6.801,46 zł . Pieniądze trafiły już do Fundacji WOŚP. 

 


ZAJĘCIA Z FIZYKI NA POLITECHNICE GDAŃSKIEJ

W sobotę 10 stycznia 2016 r. uczniowie klas politechnicznych  (2p i 3p) uczestniczyli pod opieką mgr A. Bajur oraz mgr J. Szumały w zajęciach doświadczalnych z fizyki prowadzonych przez  dr inż.  Bogumiłę Strzelecką. W auli Wydziału Fizyki i Matematyki Stosowanej odbyły się interesujące pokazy dotyczące zjawisk związanych z ruchem, siłami oraz energią. W prosty i przystępny sposób, z wykorzystaniem wielu ciekawych przykładów, mieliśmy okazję przypomnieć sobie podstawowe prawa występujące w przyrodzie. Pokazy dotyczyły między innymi takich zagadnień jak: ruch jednostajny i jednostajnie zmienny, ruch po okręgu, zasada zachowania pędu oraz energii. Chętni mieli możliwość samodzielnego uczestniczenia w eksperymentach.

Kolejne spotkanie już w najbliższym czasie a poświęcone będzie  hydrodynamice czyli fizyce cieczy.

                                                                                                                                  Janusz Szumała

 

 


Szkolne zawody

Dnia 21.12.2015 r w Gimnazjum nr3 w Malborku odbyły się szkolne zawody w speedcubingu czyli jak najszybszym ułożeniu kostki Rubika  cieszą się coraz większą popularnością w Polsce i na świecie.

Układanie ma na celu poszerzenie wiedzy na temat logicznych łamigłówek: kostki Rubika i pochodnych z jej rodziny, pogłębienie wiadomości na temat metod i technik układania kostki oraz doskonalenie techniki szybkiego ich układania oraz osiągania jak najlepszych czasów .

W zawodach szkolnych wzięło 7 zawodników-2 dziewczynki i 5 chłopców.

-Zawadzińska Klaudia

-Laskowska Klaudia

-Piotr Wożniak

-Oskar Bending

-Hubert Philip

-Marcel Słomiński

-Tomasz Sobuń

Zawody odbyły się na czas, emocji było co niemiara. Zawodnicy walczyli w trzech rundach na czas. Najlepszy okazał  się:

1Piotr Wożniak -46 sekund

2.Oskar Bendig-54.08 sekund

3.Hubert Philipp -54.66sekund

4.Marcel Słomiński -58.74 sekund

5.Tomasz Sobuń- 59.18 sekund

 Urz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www