Święto Patrona Szkoły - króla Stefana Batorego

Obchody Dnia Patrona szkoły na dobre wpisały się do kalendarza Gimnazjum nr 3. To swoiste imieniny naszej szkoły, obchodzone hucznie i radośnie. Święto to ma propagować znajomość najważniejszych faktów z życia naszego patrona którym jest Stefan Batory oraz  przypominać o wartościach przez niego wyznawanych.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły w trakcie tak ważnego dla niej święta, uczniowie klas pierwszych  złożyli uroczyste ślubowanie podczas którego na ręce dyrektora szkoły  pana Dariusza Rowińskiego, złożyli podpisaną przez wszystkich pierwszoklasistów Kartę Obowiązków i Powinności Gimnazjalisty. Wszystkie zgromadzone w tym dniu osoby -  goście, pracownicy szkoły oraz uczniowie mieli okazję obejrzeć  i wysłuchały przygotowanego specjalnie na tę okazję przez Samorząd Uczniowski programu artystycznego.  W kilku wspaniałych utworach mogliśmy usłyszeć uczniów naszej szkoły.

Święto patrona szkoły jak co roku w naszej szkole obchodzone jest wspólnie z Dniem Edukacji Narodowej. Jak co roku dzień ten stał się najlepszą okazją do wyrażenia przez uczniów życzeń pod adresem dyrekcji szkoły, wychowawców, nauczycieli i pracowników administracji i obsługi. Również z tej okazji szkolne koło teatralne Lira zachwyciło wszystkich zebranych spektaklem z tej właśnie okazji.

Ten szczególny dla naszej szkoły dzień dostarczył wszystkim wielu niezapomnianych wrażeń i wzruszeń.

Powakacyjne spotkanie z Politechniką Gdańską

24 września uczniowie klas politechnicznych pod opieką A.Szynaki, E.Gałki i J.Szumały rozpoczęli „rok szkolny’’ na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Gimnazjaliści mogli uczestniczyć w zajęciach laboratoryjnych oraz ciekawych wykładach.

W laboratorium uczniowie wykonywali doświadczenia, mające na celu odszukanie, czy w danej substancji znajdują się jony Ca2+, Sr2+ oraz Ba2+. Każdy jon charakteryzował się osadem albo zielonym, ceglastoczerwonym lub kaszmirowoczerwonym kolorem płomienia. Druga cecha była możliwa do zaobserwowania podczas analizy płomieniowej.

Dalszą część pobytu na Politechnice Gdańskiej stanowiły wykłady. Pierwszy z nich poprowadził mgr inż. Antoni Konitz. Wykład pt. „Historia syntez pierwszych substancji słodzących” pokazał, że oprócz cukru jest więcej substancji słodzących. Najpierw ludzie używali miodu składającego się z glukozy i fruktozy. Z biegiem lat zaczęto syntezować substancje słodkie. W ich wyniku powstały np. formoza i dulcyna. Później po raz kolejny powrócono do natury i zaczęto stosować do słodzenia rośliny takie jak Słodkie azteckie ziele – ok. 1000 raz słodsze od cukru – czy Pachnotkę zwyczajną – ok. 2000 razy słodszą od cukru. Jednak rekordzistą słodkości jest lungdunam, blisko 300 tys. razy słodszy od cukru. Na zakończenie uczniowie poznali modyfikatory smaku słodkiego, czyli synsepal oraz laktisol.

Następny wykład pt.,,Chemia, a zdrowa żywność'' był przeprowadzony przez prof. dr hab. Inż.Marka Biziuka. Miał on na celu pokazanie jakie substancje znajdują się w żywności. Nasi uczniowie dowiedzieli się, jakie są podstawowe składniki pożywienia tj. tłuszcz, białko i węglowodany. Okazało się również, że są niebezpieczne składniki tj. np. alkaolidy grzybowe. Producenci używają glutaminianu wapnia i sodu oraz mentolu do polepszenia smaku i zapachu. Używane są również dodatki (barwniki, konserwanty chemiczne, regulatory kwasowości itp.) Czasami dochodzi do zanieczyszczenia żywności na sposób biologiczny, fizyczny i nieorganiczny poprzez fluorki, azotany (V) i (III) oraz mangan.

,,Doping w sporcie’’ to temat wykładu prowadzonego przez prof. dr hab. Inż. Aleksandra Kołodziejczyka. Opowiadał o dopingu stosowanym w sporcie ,który nie zachęcał zawodników do rywalizacji, lecz mobilizował sportowców w sposób niedozwolony tzn. poprzez wprowadzenie do organizmu substancji wspomagających wydolność organizmu. Przedstawił również akcję antydopingową rozpoczętą w roku 1967, która ustanowiła przepisy antydopingowe, czyli listę zabronionych środków oraz na wykrycie dopingu. Podczas tych testów okazało się, że wielu sportowców było pod wpływem narkotyków, stymulatorów, diuretyków i używek.

Trzeba jednak pamiętać że branie środków dopingowych może poważnie nam zaszkodzić albo nawet doprowadzić do śmierci. Jeżeli naprawdę liczy się dla nas sport i dobre wyniki, to najlepszym i najzdrowszym dopingiem będą ćwiczenia oraz wsparcie innych.

Gabriela Dembowski IIp , Izabela Muzyka IIp

Zajęcia architektoniczne w naszej szkole

24 września w naszej szkole odbyły się zajęcia z zakresu architektury dla klas o profilu architektonicznym z wykładowcami z Politechniki Gdańskiej.

Każda klasa spędziła na zajęciach dwie godziny  wykonując różnorodne zadania związane z kształtowaniem przestrzeni. Dla klasy trzeciej to już kolejny rok współpracy z architektami PG dr inż. arch. Elżbieta Marczak oraz dr inż. arch. Piotr Marczak. Na pierwszych  w tym roku zajęciach klasa trzecia podsumowała dwa pierwsze lata i rozpoczęła ostatnią część wykładów i ćwiczeń tym razem z historii architektury. Klasa druga rozpoczęła cykl zajęć z architektury miasta. Dla klasy pierwszej przygotowano ćwiczenia związane z opisem i architekturą swojego miejsca zamieszkania. Atmosfera na zajęciach była przyjemna. Uczniowie z wielką ochotą wykonywali powierzone im zadania. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następne spotkania oraz wyjazdy na Politechnikę Gdańską.

uczennica Katarzyna Rumińska kl. IIIa