Lekcja w Muzeum Zamkowym w Malborku

Dnia 11.03.2015 kl.1e po raz kolejny odbyła lekcję w Muzeum Zamkowym w naszym mieście. Tym razem nieco inną. Byliśmy bowiem w KLASZTORZE. Zobaczyliśmy zamek z punktu widzenia zakonnika, który żył na zamku w średniowieczu. Oprowadzał nas pan Tomasz Bogdanowicz i pokazał trzy istotne dla życia zakonnika pomieszczenia. Pierwszym był KAPITULARZ, gdzie poznaliśmy trzy śluby zakonne i zapoznaliśmy się z przepięknym wystrojem sali narad. Drugie pomieszczenie to DORMITORIUM, gzie zapoznaliśmy się ze zwyczajami snu i stroju do tego należnego. Kolejna sala to REFEKTARZ, gdzie pan Tomasz bardzo ciekawie opowiedział nam jak zakonnicy jedli oraz jak często i jak długo modlili się. Były to bardzo ciekawe zajęcia i już czekamy na kolejne. Dziękujemy opiekunom: p.Magdalenie  Więckiewicz i p. Neli Żak

Z wizytą w Urzędzie Miasta

Dnia 13.03.2015r. Burmistrz Miasta Malborka gościł młodzież z naszego gimnazjum. Uczniowie z kl. 3 c oraz 1 i przyjęli zaproszenie w ramach  spotkania  „Otwarty Urząd". Ta ciekawa i interesująca inicjatywa zaznajomiła młodzież z pracą i zadaniami Burmistrza Miasta Malborka oraz urzędników z poszczególnych wydziałów. Uczniowie zapoznali się także z wystawą pt. „Zdjęcia z przełomu wieków Hermann Ventzke (1847-1936) w drodze z kamerą płytową".

Zaćmienie Słońca

Dnia 20 marca miało miejsce częściowe zaćmienie Słońca. Zjawisko to zachodzi  wtedy, gdy w jednej linii ustawią się Słońce, Księżyc i Ziemia. Wówczas Księżyc przesłania tarczę Słońca.

Tegoroczne zaćmienie Słońca było doskonale widoczne w naszym województwie. Dlatego nauczyciele fizyki zorganizowali w naszej szkole akcję „Zobacz zaćmienie Słońca".  Na naszych oczach ubyło ponad 70% tarczy słonecznej, co pomiędzy godziną 10:00 i 11:30 obejrzeli  uczniowie i nauczyciele gimnazjum.

Z okazji zaćmienia Słońca odbył się również test wiedzy, w którym wzięło udział 63 uczniów.

Galeria zdjęć

Spotkanie z elektrochemią – zajęcia warsztatowe uczniów koła chemicznego z dr inż.Tomaszem Plucińskim z Uniwersytetu Gdańskiego

19 lutego 2015r. odbyły się zajęcia warsztatowe uczniów koła chemicznego prowadzone przez dr inż. Tomasza Plucińskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie dotyczyło elektrochemii, czyli ciekawostek ze „świata ogniw i elektrolizy".

Uczniowie pod okiem dr inż. T Plucińskiego, A. Szynaki i J. Przybyszewskiej zbudowali akumulator wodorowo-tlenowy i cynkowo-bromowy, a następnie napędzali nim silniczek. Prowadzący z kolei zmontował ogniwo powietrzne Al-grafit i również wykorzystał je do silniczka. W innym doświadczeniu roztwór w małym krystalizatorze przedzielonym przegrodą uczniowie poddali elektrolizie. Po pewnym czasie po jednej stronie zaczął tworzyć się roztwór niebieski a po drugiej żółty. W wyniku zmieszania obu roztworów - barwa powróciła do pierwotnej, czyli zielonej.

Młodzież poddała elektrolizie roztwór soli kuchennej. Wytworzony chlor wprowadzono do probówki z KI i KBr. Pierwsza probówka zmieniła zabarwienie na fioletową, a w przypadku KBr na brązową. Mieszanina roztworów miała kolor brązowy.

W kolejnym eksperymencie, na sączku nasączonym NaCl i KFe(CN)6, położonym na aluminiowej blaszcze uczniowie wykrywali żelazo (kolor niebieski), a na sączku nasączonym NaCl i dwumetyloglioksymem Ni (różowy).

Dr inż. T. Pluciński omówił zastosowanie magnesów neodymowych i niebezpieczeństwa wynikające z nieumiejętnego ich wykorzystywania, w tym celu m.in. pokazał przyciąganie przez magnes neodymowy banknotu 1-dolarowy i ampułki z MnCl2. Gimnazjaliści obserwowali właściwości magnetyczne Fe3O4. Po posypaniu suchym Fe3O4 na karcie bankomatowej, zauważono ścieżkę tej karty.

Co charakterystyczne dla dr inż. Tomasza Plucińskiego, nie zabrakło wybuchów, tym razem była to wybuchowa fotosynteza HCl i spalanie pewnego „tajemniczego tlenku" substancji organicznej oraz barwnych reakcji w ultrafiolecie.

Kolejny raz w Gimnazjum nr3 chemia bawiła, edukowała i wychowywała młodych pasjonatów tym przedmiotem.

Michał Fabiański IIIp

Anna Szynaka