Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Strona główna
Współpraca z Scuola Secondaria di Primo Grado w Offagna, Włochy

W grudniu 2014 roku nasze gimnazjum rozpoczęło współprace z Scuola Secondaria di Primo Grado w Offagna, Włochy. Miasto to jest miastem partnerskim Malborka od sierpnia 2014 roku.  Jest to współpraca miedzy nauczycielami języka angielskiego panią Jagoda Dyl, nauczycielem naszego gimnazjum a panią Robertą Sparvieri z Scuola Secondaria di Primo Grado w Offagna. Współpraca będzie polegała na wymianie maili między uczniami. Maile te będą dotyczyły codziennego życia uczniów, ich rodzin, pasji i zainteresowań. Oczywiście będą pisane w języku angielskim.

Nasi uczniowie otrzymali już pierwsze maile. 

Maile od Veroniki:

 

Hi,

I'm Veronica. I'm from Offagna in the Marche region near Ancona, on the Adriatic coast.

I'm 12 years old and my birthday  is on 13th  May - on the same day I received my first communion!!

I've got brown hear and brown eyes. I've got one brother. His name is Ludovico. He's 19 years old and he is very friendly!!

My dad's name is Enrico and my mum's name is Francesca. They are very nice!!

I've got a lot of animals, but my favourite are Molly and Pepita: two dogs. I'm sending you a photo of them. Molly has got brown fur and Pepita has got blond fur.

My favourite passion is gymnastic artistics. I'm sending you a photo of me doing a handspring.

My friends are very cool and friendly!! I'm sending you a photo of some of them. My best friends are Maria Letizia, Alessia, Beatrice, Sofia and Rachele. They are in my classroom.

 

Write soon!

Love from,

Veronica.

 


Piotr Boratyński z wizytą w Gimnazjum nr 3 w Malborku

Dnia 9 stycznia 2015 roku w naszej szkole gościliśmy pana Piotra Boratyńskiego - aktora Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Poprowadził on warsztaty teatralne z grupą młodzieży.  Zajęcia odbyły się  w tzw. sali luster, w godzinach od 13:30 do 16:00. Rozpoczęły się one rozgrzewką, składającą się z nietypowych ćwiczeń. Następnie aktor przeprowadził gry i zabawy, które polegały głównie na treningu komunikacji niewerbalnej, refleksu i szybkiej płynnej wymowy. Młodzież poznała także różne techniki relaksacyjne. Ponadto aktor poprowadził ćwiczenia z emisji głosu. Uczestnicy spotkania byli zadowoleni zarówno z zajęć jak i z możliwości spotkania znanej postaci.

Galeria zdjęć


Przedświąteczne spotkanie z PG

Klasy politechniczne po raz kolejny odwiedziły Wydział Chemiczny na Politechnice Gdańskiej. Każda klasa wzięła udział w zajęciach z Panem dr inż. Łukaszem Piszczykiem, podczas których usłyszeli o zastosowaniu wtryskarek, rozdrabniarek, wytłaczarki i prasy hydraulicznej w procesie technologicznym otrzymywania tworzy polimeryzacyjnych w pracowni technologii polimerów. Następnie chętni mogli wykonać własne tworzywo polietylenowe z pomocą jednej z nich. Uczniowie uczestniczyli w wykładzie prof. dr hab. inż. Aleksandra Kołodziejczyka p.t. „Niebezpieczne związki".

Pierwszym z nich był tlenek węgla(II), czyli czad. Tworzy się on podczas spalania bez zapewnienia dobrego dostępu do powietrza.

Kolejnym był ditlenek węgla, czyli tlenek węgla(IV). Choć jest on nie toksyczny, utrudnia oddychanie. Jest cięższy od powietrza, a jego stężenie wynoszące 5% jest zabójcze. Prowadzi wtedy do wielu katastrof. 1700 osób zginęło podczas spontanicznego uwolnienia ogromnej ilości CO2 z głębin jeziora Nyos w Kamerunie. Gaz ten wpływa również na środowisko. Silnie absorbuje energię słoneczną i powoduje nadmierne ocieplanie Ziemi. Ostatnia analiza występowania wykazała, że wychodzi 394 ppm, czyli najwyższy od 600 tys. Lat. Wydziela się go aż 34 mld ton rocznie przede wszystkim w krajach takich jak: Chiny, USA, Indie, Rosja, Bułgaria oraz państwa UE. 

Jednak istnieją substancje groźniejsze. Np. Metan jest 20 razy aktywniejszy od dwutlenku węgla. Jego emisja pochodzi z rolnictwa i hodowli. Groźnymi substancjami są również NH3, HCl, H2S, Cl2 uwalniane podczas awarii przemysłowych i transportowych. W źle wentylowanych pomieszczeniach również występują zanieczyszczenia: świeżo nałożona farba, kleje, dym tytoniowy.

Zagrożenia występują też w naturze. Są nimi solanina, występująca w ziemiankach (Nie w bulwach!) i zielonych pomidorach. Powoduje mdłości, wymioty, kolkę, niepokój, zaburzenia układu krążenia, biegunkę. Kwas szczawiowy choć sam w sobie nie trujący, wraz z wapniem tworzy szczawiany, które prowadzą do kamicy nerkowej i odwapnienia organizmu. Znajduje się w rabarbarze, szpinaku, botwinie. Amigdalina, która rozkłada się na cyjanowodór, jej największe stężenie odnajduje się w gorzkich migdałach, brzoskwiniach, pigwie. Była uważana za lek przeciw nowotworowy, jednak badania wykluczyły zarówno to, jak i stwierdzenie, że hamuje ona jego rozwój. Tetrodoksyna, występująca w rybach Fugu, uważanych za przysmak, zabroniony w spożywaniu w okresie rozrodczym, jak narkotyk wywołuje euforie, specyficzne ciepło w ciele, łaskotanie w kończynach. W krajach tropikalnych, zagrożeniem zarówno dla turystów, jak i dla tubylców są węże, ślimaki, meduzy, płazy. U tych ostatnich toksyny, znajdujące się w skórze, ujawniane są po przez jaskrawożółte zabarwienie. Wyciąg z ich skóry służy do zatruwania strzał do polowania tubylcom.

Bakterie to kolejne zagrożenie ludzkości. Najsilniej trującą jest jad kiełbasiany. Najczęstsze zatrucie bakteryjne w Polsce, to zatrucie Salmonellą. Zatruć można się także grzybami np. muchomor czerwony, nie jest silnie trujący, lecz wywołuje odurzenia, za to muchomor sromotnikowy to poważna trucizna. Uczniowie uświadomili sobie, jak wiele zagrożeń związanych zatruciami czeka wokół nich i dlatego jak bardzo trzeba uważać np. na to co i w jakich ilościach spożywamy.

Drugi wykład barwnie i dowcipnie wygłosiła prof. dr hab. inż. Barbara Becker pt""Kwasy zasady, czyli historia fundamentalnego pojęcia". Młodzież poznała etymologię pojęcia kwas i zasada. Zapoznała się m.in. z teorią dysocjacji  S.A.Arrheniusa - jej zaletami i wadami. Usłyszała o teorii dysocjacji J.Bronsteda i T.Lowrego oraz o naturalnych wskaźnikach jak lakmus uzyskany z porostów, sok z czarnej porzeczki, napar z herbaty, skali pH itp.

 

Dawid Zakrzewski

Kl. IIIp

Galeria zdjęć


Zajęcia architektoniczne na Politechnice 6.12.2014

W sobotę dnia 06 grudnia 2014 roku w imieniny św. Mikołaja klasy architektoniczne I i II udały się na Politechnikę Gdańską. Tego dnia uczniowie byli pod opieką państwa Katarzyny i Dariusza Lachowicz.  Rano, o godzinie 8:15 wszyscy spotkali się przed szkołą i oczekiwali na autobus. Dwadzieścia minut później wycieczka wyruszyła z Malborka. Podróż do Gdańska minęła w wesołej, mikołajkowej atmosferze. Obie klasy nie mogły doczekać się zbliżających zajęć.

            Gdy autokar dotarł na miejsce, uczniowie wraz z opiekunami udali się do gmachu głównego Politechniki Gdańskiej, gdzie czekali na nich dr inż. arch. Elżbieta i Piotr Marczak. Klasa I udała się z panią Elżbietą, natomiast II z panem Piotrem. Zajęcia drugoklasistów odbywały się dużej sali dla studentów. Właśnie tam czekały już na nich dwie studentki, które pomagały w prowadzeniu zajęć. Magistrantki poprowadziły wykład na temat kompozycji miasta. Pokazały swoje projekty z poprzednich semestrów, a także wytłumaczyły nieznane dotąd pojęcia. Młode studentki podzieliły się swoją obszerną wiedzą na temat urbanistyki. Ciekawie poprowadzony wykład w postaci prezentacji zachęcił gimnazjalistów malborskiej „trójki" do dalszego działania. Następnym etapem sobotnich zajęć było ułożenie własnego planu osiedla z drewnianych klocków. Uczniowie IIa podzielili się na trzy grupy i mając do dyspozycji ogromną ilość niewielkich prostopadłościanów ochoczo zabrali się do pracy. Klasa 1a natomiast brała udział w wykładzie na temat kompozycji przestrzeni tworząc makiety na podstawie własnych pomysłów.

Małe modele miast oraz przestrzeni powstawały w bardzo szybkim tempie, a co najważniejsze - w bardzo przyjemnej atmosferze. Ostatnią częścią zajęć była krótka wycieczka po gmachu głównym budynku. Następnie obie klasy udały się na wewnętrzny dziedziniec, gdzie wytłumaczono im jak wygląda obrona pracy magisterskiej.

            Po zakończonych zajęciach obie klasy były bardzo zadowolone ze spędzonego czasu na Politechnice Gdańskiej. Był to bardzo owocny wyjazd. Około godziny 13:30 gimnazjaliści wraz ze swoimi opiekunami wsiedli do autokaru i wrócili do Malborka.

 

 

Kasia Rumińska kl.2A  i Zosia Dobrzyńska kl. 1A

Galeria zdjęćUrz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www