PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY

W DNIACH 3,4,5 GRUDNIA UCZNIOWIE KLAS TRZECICH PISZĄ

PRÓBNY EGZAMIN GIMNAZJALNY:

- 3 GRUDNIA - CZĘŚĆ HUMANISTYCZNA:

8.00 - 9.00 - z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie

9.10 - 10.40  - z zakresu języka polskiego

- 4 GRUDNIA - CZĘŚĆ MATEMATYCZNO-PRZYRODNICZA:

8.00 - 9.00 -  z zakresu przedmiotów przyrodniczych (biologia, chemia, fizyka, geografia)

9.10 - 10.40  - z zakresu matematyki

- 5 GRUDNIA - JĘZYKI OBCE:

8.00 - 9.00 - na poziomie podstawowym

9.10 - 10.10- na poziomie rozszerzonym

PO ZAKOŃCZONYCH EGZAMINACH PRÓBNYCH WSZYSTKIE KLASY BĘDĄ MIAŁY  LEKCJE WEDŁUG NASTĘPUJĄCEGO PLANU:

3 i 4 GRUDNIA - LEKCJE TRWAJĄ 30 MINUT

1 LEKCJA: 10.50 -11.20

2 LEKCJA: 11.25 -11.55

3 LEKCJA: 12.00 - 12.30

4 LEKCJA: 12.35 -13.05

5 LEKCJA: 13.10 -13.40

6 LEKCJA: 13.45 -14.15

7 LEKCJA: 14.20 -14.50

8 LEKCJA:14.55 - 15.30

5 GRUDNIA - LEKCJE TRWAJĄ 35 MINUT

1 LEKCJA: 10.20 -10.55

2 LEKCJA: 11.00 -11.35

3 LEKCJA: 11.40 - 12.15

4 LEKCJA: 12.20 -12.55

5 LEKCJA: 13.00 -13.35

6 LEKCJA: 13.40 -14.15

7 LEKCJA: 14.20 -14.55

8 LEKCJA: 15.00 - 15.35

Wspomnienia z II wojny światowej na lekcji języka polskiego w Gimnazjum nr 3 w Malborku

21 października 2014 roku do naszej szkoły przybył pan Krzysztof Żelazo. Pasjonuje się on historią Polski, a zwłaszcza okresem II wojny światowej. Nasz gość opowiadał o odwadze i bohaterstwie polskich żołnierzy podczas II wojny światowej. Zapoznał uczniów naszego gimnazjum z warunkami, w jakich żyli Polacy podczas trwania zaciekłych walk o wolną ojczyznę. Z dumą i pasją w głosie opowiadał o nastrojach walczących ludzi w okupowanej Polsce. Zapoznał młodzież z  losami niektórych Polaków i Niemców, którzy walczyli w trakcie trwania wojny i już po jej zakończeniu. Podczas prezentacji uczniowie mieli okazję zobaczyć zdjęcia z tego okresu. Przedstawiały one Polaków podczas walk, budowania barykad na ulicach Warszawy, przygotowywania posiłków w piwnicach. Ponadto uczniowie zobaczyli zdjęcia przedstawiające akcje Małego Sabotażu.

Pan Krzysztof Żelazo zaprezentował również klasyczny strój żołnierza polskiego z okresu II wojny światowej oraz broń, której używali wówczas Polacy. Jednak ich arsenał był niewielki w stosunku do ilości zaopatrzenia w broń i amunicję Niemców. Choć przeciwnicy posługiwali się większą ilością  nowoczesnej broni, niejednokrotnie byli bardzo zaskoczeni, widząc nieznane im konstrukcje zbudowane przez polskich żołnierzy. Były to,  na przykład czołgi „Kubuś". Miały one potężną budowę i wywoływały strach oraz panikę wśród wrogów, niestety, nie były one dobrze wyposażone. Czasami miały tylko  jeden karabin.

Wszystkim bardzo podobało się spotkanie z naszym gościem. Uczniowie mieli możliwość wypowiedzieć się na określony temat, wymienić swoje poglądy z innymi oraz dowiedzieć się nowych informacji na temat II wojny światowej. Cieszyli się, że mieli okazję poznać  różne ciekawostki, anegdoty  i wiadomości dotyczące historii swojego kraju.

POKAZY DOŚWIADCZEŃ DR TOMASZA PLUCIŃSKIEGO NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

W listopadzie odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie pasjonatów doświadczeń chemicznych  w ramach comiesięcznych pokazów organizowanych przez dr T. Plucińskiego  na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.

W pokazie doświadczeń wzięły udział uczennice z kl. 3a i 3b pod opieką p.  J. Przybyszewskiej.

Podczas pokazu odbyła się prezentacja wybranych doświadczeń o różnej tematyce: kinetyka, samoorganizacja, fotochemia, elektrochemia, przemiany fazowe, gwałtowne reakcje, paradoksy chemiczne, chemia „kuchenna". Dr T. Pluciński zaprezentował i omówił następujące reakcje:

• reakcja "zegarowa" Landolta i jej analogia (z maszyną produkującą cukierki z łakomym ale niewielkim smokiem)
  • skuteczność działania kontaktu palladowego (wybuchowa synteza wody), katalityczna turystyczna grzałka benzynowa
  • reakcja oscylacyjna Briggsa - Rauschera i jej analogie społeczne
  • kolorowy światłomierz chemiczny (aktynometr Parkera) - opłakane skutki nadmiernego opalania się  fluorescencja lub czerwony chlorofil lub chemiczny światłomierz lub promieniowanie preparatów uranu
  • "żółte + niebieskie = ?"  - jak konstruuje się paletę barw CMYK
  • zabawa z fenoloftaleiną
  • toksyczne spalanie odpadów
  • powietrze - tlen - azot - dwutlenek węgla
  • kolorowa sałatka z kapusty
  • chemiluminescencja szczawianów  -  jak konstruuje się paletę barw RGB
  • "żywe ogniwo"
  • "srebrzyste" i "złociste" monety z miedzianych
  • magnesy neodymowe

ZADBALIŚMY O GROBY NA CMENTARZU

ZADBALIŚMY O GROBY
NA CMENTARZU PRZY
UL. JAGIELLOŃSKIEJ

Dnia 30.10.2014r. uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego udali się na przedwojenny cmentarz przy ul. Jagiellońskiej w Malborku w celu uporządkowania zapomnianych grobów oraz zapaleniu symbolicznego znicza na zaniedbanych grobach. Uczniowie zapalili symbolicznego znicza, a opiekun SU przybliżył uczniom historię nekropolii. Taka akcja zachęciła uczniów do refleksji na temat przemijania oraz dziejów polskich i niemieckich dawnych mieszkańców Malborka.

Konkurs z okazji Święta Niepodległości

UWAGA !!!

Dyrekcja Gimnazjum nr 3 ogłasza konkurs
na najładniej przystrojony gabinet
z okazji Święta Niepodległości.
Jednocześnie zapraszamy wszystkich uczniów
do uczestnictwa w konkursie literackim pt.
„Potrafim dziś dla potomności
Ostatki swych poświęcić dni”
Forma wypowiedzi to przemówienie skierowane
do uczniów Gimnazjum nr 3
z okazji odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku.