Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Strona główna
Zajęcia z chemii w ramach projektu „EDUAR”

10 października naszą szkołę odwiedzili studenci Politechniki Gdańskiej, którzy przygotowali pokazy dla uczniów klas politechnicznych. Odbyły się one w ramach edukacyjnego projektu „EDUAR". Zajęcia prowadzone były przez dwie studentki, które z chęcią dzieliły się swoją wiedzą i doświadczeniem, a nad wszystkimi klasami opiekę sprawowała Pani Anna Szynaka, nauczycielka chemii.

Tematem przewodnim pokazów były gazy. Choć pozornie wydawał się mało ciekawy, lecz wraz z poznawaniem go stał się coraz bardziej interesujący dla uczniów. Po wstępie, jakim było przywitanie się, przedstawienie oraz omówienie problemów prezentacji jedna z prowadzących krótko, lecz dokładnie scharakteryzowała gazowy stan skupienia, jednocześnie porównując go do pozostałych stanów skupienia.

Pierwsze było powietrze, niezbędne do funkcjonowania i życia człowieka. Zostało ono wspólnie określony przez grupę, jako bezwonne, bezbarwna mieszanina gazów, słabo rozpuszczalna w wodzie.  Głównymi składnikami powietrza są: azot (ok. 78%), tlen (ok.21%), oraz inne substancje (ok. 1%), takie jak: gazy szlachetne, czy dwutlenek węgla. Każdy z nich choć składa się na tą samą mieszaninę, posiada inne właściwości i zastosowania.

Azot charakteryzuje bezwonność, bezbarwność, nie podtrzymuje spalania, słabo rozpuszczalny w wodzie, tworzy tlenki o charakterze kwasowym. Jest niemetalem, który występuję jedynie  w postaci dwuatomowej (N2). Stosuje się go w sztucznych nawozach, znajduje się w białku, a tam tworzy tzw. resztę azotową. Używa się go do produkcji lekarstw i materiałów wybuchowych. Następnym pierwiastkiem opisanym w prezentacji był tlen. Jest to podobnie jak azot, bezwonny, bezbarwny i bezsmakowy gaz, słabo rozpuszcza się w owdzie, lecz w przeciwieństwie do niego podtrzymuje spalanie. Tworzy tlenki i nadtlenki, jest niemetalem o wysokiej elektroujemności. Występuje w postaci dwu- lub trzy- atomowej cząsteczki (O2, O3). Ciekawym zagadnieniem dla uczniów było pytanie: „Jak powstaje tlen?". Prowadzące wytłumaczyły, iż tlen można uzyskać z powietrza, wody oraz rozkładu manganianu (VII) potasu lub tlenku rtęci. Za to tlen trójatomowy powstaje podczas wyładowań atmosferycznych lub promieniowania nadfioletowego. Stosuje się go w planikach, w medycynie, w butlach tlenowych oraz w górnictwie, przy świeżeniu stali.

Za pomocą gry edukacyjnej „Doctor Who" wszyscy mogli obejrzeć doświadczenia, które pozwalają identyfikować tlen w powietrzu. Zadanie polegało na tym, iż jedna osoba miała przed sobą cztery karty, które musiała dopasować, łącząc ze sobą przedmioty potrzebne do przeprowadzenia eksperymentu. Prezentacja była bardzo realistyczna.

Tlen łączy się z węglem tworząc dwutlenek węgla. Jest to bezbarwny, bezwonny gaz, który w miarę dobrze rozpuszcza się w wodzie i powoduje mętnienie wody wapiennej. Właśnie dzięki tej właściwości można go najłatwiej zidentyfikować. Jego pH jest niższe od 7 co świadczy o jego kwasowości. Jest dość ciężkim gazem. Jednak informacje o gęstości gazów nie zostały od razu podane. Ustalono je wspólnie, gdzie uczniowie ustawiali, gazy od najcięższych do najlżejszych. Kolejność ta to: dwutlenek węgla, tlen, powietrze, azot, hel wodór. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się „suchy lód", który można było dotknąć i „cieszyć oko" jego barwnymi reakcjami. Spotkanie zakończyło się ciekawą grą, która polegała na tym, że jedna prowadząca zadawała pytania każdemu po kolei, a druga nad głową danej osoby trzymała balon z gazem (dwutlenkiem węgla), powielającym swoją objętość. Gra skończyła się na wybuchu balonu nad głową osoby, która nie zdążyła odpowiedzieć na zadane jej pytanie.

Wszyscy uczestnicy wspaniale się bawili, a następne spotkanie politechnicznych z chemią odbędzie się już wkrótce na Wydziale Chemicznym PG.

 

Dawid Zakrzewski, IIIp

Galeria zdjęć


Niezwykłe spotkania w teatrze

     Już od pięciu lat nasza szkoła współpracuje z Teatrem Dramatycznym w Elblągu. Młodzież wyjeżdża raz w miesiącu na warsztaty teatralne, gdzie poprzez zabawę poznaje pracę aktora, ale również pokonuje granice własnej nieśmiałości i otwiera się na innych ludzi.

      19 września klasa III M w ramach zajęć ABC teatru, pojechała wraz z wychowawczynią p. A. Olchowik i nauczycielem prowadzący zajęcia teatralne w szkole p. E. Hołub na swoje pierwsze warsztaty. Spotkanie z młodzieżą gimnazjalną poprowadził aktor tego teatru pan Piotr Boratyński. Pana Piotra można określić mianem człowieka z pasją i niesamowitym pedagogicznym podejściem do młodych ludzi. Z naszymi gimnazjalistami pracuje już trzeci rok. Zajęcia rozpoczęły się od zapoznania z instruktorem i rozgrzewki. Gimnazjaliści początkowo nieśmiało, a potem z coraz większą odwagą angażowali się w ćwiczenia. Pan Piotr dołożył wszelkich starań, żeby młodzież nie tylko dobrze się bawiła, ale przede wszystkim zrozumiała, jak ważną rolę odgrywa teatr w życiu współczesnego człowieka. Ostatnią część zajęć aktor poświęcił na zaprezentowanie pierwszych  etiud w wykonaniu uczniów. Mimo że było to dla większości trudne wyzwanie, gimnazjaliści podjęli próbę. Pan Piotr zwrócił uwagę na to co było dobrze wykonane i na to z czym uczniowie poradzili sobie najsłabiej. W niektórych wypadkach trema i mały stres wzięły górę. Nie ma co się dziwić , były to przecież pierwsze zajęcia. Jak pokazuje kilkuletnie doświadczenie, z każdym kolejnym wyjazdem młodzież otwiera się coraz bardziej, wykonując zadania z większą swobodą.

     Gimnazjaliści zgodnie stwierdzili, że warsztaty bardzo im się podobały i z wielką ochotą wybiorą się na następne już pod koniec października.

Galeria zdjęć


POLITECHNIKA GDAŃSKA - 110 LAT

W dniu 6 października br. na zaproszenie  Rektora PG prof. dr hab. inż. Henryka Krawczyka prof. zw.PG, dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego Dariusz Rowiński wziął udział w centralnych obchodach Jubileuszu Politechniki Gdańskiej gdzie odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2014/2015.

 

 

W trakcie inauguracji obyła się  uroczystość wręczenia tytułu doctora honoris causa prof. Robertowi Cavie -amerykańskiemu chemikowi, związanemu z Uniwersytetem w Princeton, gdzie prowadzi własne laboratorium (Cava Lab). Jest on odkrywcą kilkudziesięciu związków nadprzewodnikowych.

 

Obecny na uroczystości Prezydent RP Lech Wałęsa, prof. Robert Cava oraz wszyscy obecni doktorzy honoris causa PG otrzymali Statuetki Alegorii Nauki.

 


Dzień Edukacji Narodowej

Akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej w naszej szkole odbędzie się 14 października w godzinach 9.30 – 11.30.
Uczniowie przychodzą na 9.15


RAJD ROWEROWY

W zeszłą sobotę odbył się w ramach Międzypokoleniowej Sztafety Turystycznej rajd inauguracyjny Klubu Rowerowego „Trójki”. Klub nawiązał współpracę z  PTTK, Oddział Przewodnicki im. S. Dubyny w Malborku. Uczniowie wspólnie z członkami PTTK pokonali trasę licząca ponad 40 kilometrów.
Trasa rajdu: Malbork - Grobelno - Kraśniewo - Miłoradz - Mątowy Wielkie - Mątowy Małe - Kłosowo - Pogorzała Wieś - Kraśniewo - Grobelno – Malbork.

 

W oczekiwaniu na start

Niezbędny odpoczynek i ognisko..

Drużyna gotowa do powrotu.Urz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www