Zajęcia chemiczne z maluchami

„Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym w gimnazjum trąci" - mogłoby się zdawać, że taką dewizę ma nauczycielka chemii w Gimnazjum nr3, pani Anna Szynaka. Zachęca ona bowiem do chemii już najmłodszych, organizując dla nich różnego rodzaju pokazy i warsztaty. Takie właśnie odbywały się w naszej szkole przez ostatnie 4 tygodnie w poniedziałki (oraz raz w środę). W spotkaniach tych wzięły udział klasy czwarte ze Szkoły Podstawowej nr9 i nr3 oraz klasa druga ze Szkoły Podstawowej nr8.

Młodszym kolegom w wykonywaniu doświadczeń takich jak strącanie osadów, chwilowe zabarwienie czy też zegar jodowy pomagali uczniowie z klasy 2P i 3P. Sami również zaimponowali gościom ich ulubionymi doświadczeniami: Ogniami Bengalskimi, Płonącym Banknotem, Burzą w Probówce oraz Pianą. Niektórzy z czwartoklasistów i drugoklasistów zostali wybrani do wywołania Dżina z Lampy Aladyna lub zapalenia banknotu, co spotkało się z dużym zainteresowaniem. Jednak, jak zawsze, największe emocje zostawiliśmy na koniec - warsztaty zakończyliśmy jakże efektownym podpalaniem mąki. Salę wypełnił język ognia, a naszych gości niezapomniane wrażenia.

Podsumowując, pokazy spotkały się z dużym zainteresowaniem ze strony uczniów ze szkoły podstawowej. Wprawdzie pobitych zostało kilka probówek i moździerzy, jednak prawda jest taka, że chemik może się nazywać chemikiem dopiero wtedy, gdy coś stłucze lub niechcący spowoduje wybuch.

Wszyscy świetnie się bawili i mamy nadzieję, że nasi młodsi koledzy w przyszłości sami będą prowadzili podobne pokazy, bo czym skorupka za młodu nasiąknie...

Justyna Okrucińska, klasa 3P

Galeria zdjęć

Wynikach postępowania – zaproszenie do złożenia propozycji cenowej na realizację zadania: „Wymiana stolarki okiennej w budynku szkolnym Gimnazjum nr 3"

Szanowni Państwo,

Dziękując za złożenie oferty w załączeniu przekazujemy informację
o wynikach postępowania - zaproszenie do złożenia propozycji cenowej
na
realizację zadania: „Wymiana stolarki okiennej
w budynku szkolnym Gimnazjum nr 3",

Z szacunkiem

Dariusz Rowiński

Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku

WYNIKI

Wyjazd na Politechnikę Gdańską - 22.05.2014

22 maja nasi gimnazjaliści z klas politechnicznych pod opieką E. Gałki, J. Szumały, A. Szynaki po raz ostatni w tym roku szkolnym wybrali się na Politechnikę Gdańską. Młodzież uczestniczyła w Bałtyckim Festiwalu Nauki i podziwiała stoiska poszczególnych wydziałów. Natomiast tradycyjnie na Wydziale Chemicznym w nowoczesnej, świeżo wyremontowanej sali wykładowej wysłuchali dwóch wykładów poprowadzonych przez wybitne osobowości w świecie chemii.

Pierwszy prowadzony był przez prof. dr. hab. inż. Marka Biziuka pn.: „Chemia, a zdrowa żywność. Dodatki i zanieczyszczenia-problemy żywienia”. Na początku przedstawił ogólną definicję żywności, jako substancji lub produktu przetworzonego, częściowo przetworzonego lub nie przetworzonego, nadającego się do spożycia. Zaprezentował zarówno składniki niezbędne dla organizmu, jak i te dla niego niebezpieczne, znajdujące się w pokarmach. Tymi pierwszymi są z pewności tłuszcze, węglowodany, białka, składniki mineralne (mikroelementy i makroelementy) oraz witaminy. Za to do drugiej grupy należą dodatki do żywności, których każdy człowiek spożywa od 2 do 5 kg rocznie, substancje powstałe w trakcie obróbki, występujące w sposób naturalny oraz zanieczyszczenia żywności. Przedstawił także podział dodatków na: barwniki, konserwanty, przeciwutleniacze, regulatory kwasowości, zagęstniki, emulgatory, substancje wzmacniające smak i zapach oraz substancje słodzące. Badania dowiodły, że dodatki konserwujące powodują wzrost agresywności u dzieci i ich większą nadpobudliwość. Gdyby je usunąć liczba dzieci nadpobudliwych zmalałaby o 1/3. Leki weterynaryjne, środki przeciwbólowe i inne medykamenty nie zostają całkowicie usunięte z wody i zwierzęta przyswajają je, czego skutkiem jest feminizacja samców i „Seksmisja” powraca! Przyswoił uczniom rodzaje zanieczyszczeń:  biologiczne, fizyczne, radioaktywne i chemiczne. Na zakończenie pokazał, w jakich produktach naturalnych jest najwięcej zagrożeń. Wymienił m.in. rabarbar, migdały, banany lub groszek.

Drugi wykład prowadzony przez prof. dr hab. inż. Aleksandra Kołodziejczyka, czyli „Skąd biorą się męskie kobiety i zniewieścieli mężczyźni. Terapia hormonalna” mówił w szczególności o płci, której definicji o dziwo brakuje. Płeć może być: biologiczna, gonadalna, genotypowa, fenotypowa, prawna socjalna, psychiczna. Prowadzący opowiadał o rozpoznawaniu płci przez innych i akceptowania jej przez siebie, co czasami jest dość trudne. W takich przypadkach zygota posiada chromosomy inne niż XX lub XY, jest to mieszanka, która nie pozwala jednoznacznie wskazać płci. Przeważające cechy żeńskie to opiekuńczość, wrażliwość, szczegółowość i częsta zmiana nastroju. Za to męskie to pewność siebie, współzawodnictwo, dominacja, przedsiębiorczość oraz wrogość i agresja.  Jednak każdy z nas może mieć niektóre cechy płci przeciwnej i nie jest to powód do zmartwień. Prof. dr hab. inż. A. Kołodziejczyk nawiązał do wykładu prof. dr hab. inż. M. Biziuka i zmianach hormonalnych zachodzących u mężczyzna oraz kobiet spowodowane m.in. zanieczyszczeniami wód czy dodatkami do żywności. Prowadzą one do „męskich kobiet i zniewieściałych mężczyzn” i stwierdził, że film „Seksmisja” staję się coraz bardziej realny.

Wszystkim bardzo podobały się oba wykłady. Uczniowi słuchali ich z wielkim zainteresowaniem, a pierwszo- i drugoklasiści z zniecierpliwieniem czekają na kolejny rok akademicki, a z nim na kolejne spotkania z chemią praktyczną w laboratorium (w planach przyszłorocznych są zajęcia laboratoryjne w sali technologicznej) oraz teoretyczną na interesujących wykładach.

Dawid Zakrzewski, IIp

Galeria zdjęć

Zapytanie ofertowe : „Wymiana stolarki okiennej w budynku szkolnym Gimnazjum nr 3”

ZAPROSZENIE DO ZŁOŻENIA OFERTY