Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Strona główna
Zajęcia chemiczne w ramach projektu EDUAR

15 Maja 2014r. wszystkie klasy politechniczne i pierwsza klas architektoniczna uczestniczyły w zajęciach chemii w ramach projektu EDUAR współfinansowanym ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Współautorką projektu jest dr inż. A. Mietlarek – Kropidłowska (pracownik Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej). Zajęcia prowadziły studentki Wydziału Chemicznego PG. Tematyka spotkania dotyczyła kwasów i zasad oraz pomiaru odczynu roztworu. Uczniowie klasy architektonicznej wykonywali samodzielnie doświadczenia chemiczne w grupach, „pod okiem” studentek i nauczyciela chemii - A. Szynaki. Natomiast pozostałe klasy, doświadczone w wykonywaniu eksperymentów, projektowali doświadczenia w AR i testowali nowe narzędzia dydaktyczne. Wirtualny dr WHY „pomagał” gimnazjalistom w kompletowaniu niezbędnego sprzętu i przeprowadzaniu eksperymentu. Znajomość technik laboratoryjnych ułatwiała uczniom planowanie doświadczeń w AR. I tak badali odczyn proszku do prania, soku żołądkowego, ale także przeprowadzili „burzę w probówce”, „sztuczną pianę” i wiele innych, szczególnie wybuchowych eksperymentów. Kolejne zajęcia w ramach projektu EDUAR odbędą się w następnym roku szkolnym.

 

Anna Szynaka

Galeria zdjęć


Wycieczka do Centrum Edukacji Zawodowej

Dnia 14.05.2014 r. uczniowie klasy 3a, 3b i 3c odbyli wycieczkę do Centrum Edukacji Zawodowej  w celu zapoznania się z ofertą edukacyjną CEZ-u. Młodzież miała możliwość uzyskania informacji o kierunkach kształcenia w Centrum Edukacji Zawodowej. Dodatkowo uczniowie zobaczyli kilka wybranych pracowni oraz uczestniczyli w krótkiej prezentacji dokonanej przez starszych kolegów uczących się w CEZ-ie.

 


Zajęcia prowadzone w Powiatowym Urzędzie Pracy

W dniu 13.05.2014 r. uczniowie klas trzecich naszego gimnazjum uczestniczyli w zajęciach prowadzonych w Powiatowym Urzędzie Pracy. Podczas zajęć młodzież miała możliwość wykonania testu zainteresowań, dzięki któremu mogła zweryfikować trafność wyboru szkoły ponadgimnazjalnej. Ponadto uczniowie uczyli się korzystać z katalogu zawodów  i mieli możliwość poznania charakterystyki wybranych zawodów.

 

Uczniowie 3c podczas zajęć


Młodzieżowe spotkania z medycyną

We wtorek 29 kwietnia 2014r., uczniowie klasy IIp i III p wraz z Panią E. Gałką i Panem L. Paździorem, brali udział w „Młodzieżowym Spotkaniu z Medycyną”. Wszyscy po raz kolejny z wielkim zapałem wybrali się na Akademię Medyczną w Gdańsku w celu wysłuchania wykładów.

 

Pierwszy wykład, prowadzony przez studentkę AM w Gdańsku, miał na celu przybliżenie gościom procesu śmierci. Zuzanna Harmacińska opowiadała o etapach umierania. Przedstawiła zmiany, definicji i znaczenia śmierci na przestrzeni lat. Dawniej za śmierć uważane było ustanie wszelkich czynności życiowych. Określenie to zostało zmienione na obumarcie mózgu, co następnie przeistoczono w obumarcie pnia mózgu. Zaprezentowała różnice między pewnymi, a niepewnymi objawami śmierci. Do pierwszej grupy należą: plamy opadowe, wysychanie pośmiertne, stężenie pośmiertne zesztywnienie, za to do drugiej: brak oddechu, brak tętna, bladość, oziębnięcie. Swój wykład zakończyła przedstawieniem zjawisk, które zachodzą w ciele, po śmierci, takich, jak: np. zeszkieletowanie.

 

Kolejny wykład prezentowany był przez doświadczoną panią prof. Janinę Suchorawską, cieszącą się dużym autorytetem w środowisku lekarskim. Pani profesor, na początku krótko zdefiniowała „etykę”, jako naukę filozoficzną, która ustala moralne podstawy i reguły ludzkiego działania. Zaprezentowała hierarchie wartości, w kolejności od najmniej ważnej: dobra materialne, wartości witalne, wartości duchowe, wartości najwyższe. Uwarunkowaniem etyki są sprawy kulturowe, religijne i filozoficzne. Przedstawiła pryncypialne zasady etyki lekarskie- szacunek dla autonomii pacjenta, czynienie dobra, nieszkodzenie, sprawiedliwość oraz warunki powołania lekarza czyli chęć, niesienia pomocy, zmniejszenie ludzkich cierpień, poszukiwanie prawdy, pomnażanie wiedzy. Wszystko posumowała, dwoma cytatami, które skląniają do refleksji:

„Im wyższa pozycja społeczna, tym większe zobowiązanie”

„Gdy medycyna traci kontakt z etyką, to dotyka ją los rośliny odciętej od korzeni - usycha.”

Dawid Zakrzewski, IIp


Szczury lądowe

30 kwietnia, dziewięć osób z Gimnazjum nr3  wyruszyło w jednodniowy rejs żaglowcem „Generałem Zaruskim" po Zatoce Gdańskiej. Wszyscy przeżyli, ku uciesze zarówno uczniów, jak i wychowawcy, pana Pawła Radziszewskiego.

Młodzież tego dnia wcześnie zerwała się z łóżek, aby zdążyć na 7:30 na zbiórkę przed Urzędem Miasta. Następnie ruszyli autokarem w drogę do Gdańska, gdzie nad Motławą był zacumowany żaglowiec. O godzinie dziesiątej wszystkim uczestnikom przyszło na zawsze pożegnać się z mianem „Szczurów lądowych" gdyż wypłynęliśmy na morze.

Choć początkowo fale nie były duże i płynęło się z przyjemnością, później jednak żywioł postanowił zebrać swoje żniwo. Kilkunastu z trzydziestu uczestników (w rejsie brały udział uczniowie różnych malborskich gimnazjów oraz burmistrz miasta Malborka) zapadło na chorobę morską i resztę rejsu oglądało z poziomu podłogi. Reszta pracowała jak przystało na prawdziwych żeglarzy. Wciągała na maszt żagle, klarowała liny, sterowała i zajmowała się innymi sprawami powiązanymi z morskim rzemiosłem. Bawili się świetnie, choć praca była ciężka, a liny powodowały, że bolały ręce. Nie opuszczało ich również poczucie humoru - choć brzuch czasem wykręcał się we wszystkie strony, uśmiech nie schodził im z twarzy.   

Gdy już wpłynęli z powrotem na kanały Motławy, zostali za ciężką pracą nagrodzeni miską pysznej zupy gulaszowej. Choć potem musieli po sobie pozmywać, uznali, że był to jeden z najlepszych posiłków w ich życiu.

Rejs okazał się cudowną przygodą i szkoda tylko, że trwał tak krótko. Z niecierpliwością czekamy na kolejne chwile spędzone na morzu, które będziemy mogli równie ciepło wspominać, choć na morzu wiało straszliwie. Następnym razem  ubierzemy się po prostu cieplej, żeby być lepiej przygotowanym do żeglarskiej pracy. W zamian oczekiwać będziemy tylko miski ciepłej zupy :)

 

uczestnik rejsu,

Justyna Okrucińska, klasa 3P

Galeria zdjęćUrz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www