Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Strona główna
Noc w szkole- 07/08.03.14

 

Przez długi czas organizowaliśmy wyczekiwaną noc klasową w szkole. W końcu ustaliliśmy termin, godzinę, ułożyliśmy zarys zajęć, które zrealizujemy. Zaprosiliśmy nauczycieli języków, a także dyrekcję.

W szkole spotkaliśmy się o godzinie 18.00. od razu w klasie słychać było śmiech i rozmowy. Na początku grupa, ucząca się języka niemieckiego poszła do klasy numer 2. każdy zajął swoje miejsca po czym Pani Edyta Włodarczyk rozdała nam kartki z tekstami do dwóch piosenek. Najpierw uczyliśmy się wymawiać słowa piosenki, następnie założyliśmy słuchawki i słuchaliśmy muzyki.  Gdy zajęcia języka niemieckiego dobiegły końca, udaliśmy się na kolejną lekcję językową- hiszpańskiego. Bawiliśmy się równie dobrze, śpiewając piosenki  w języku hiszpańskim. Wreszcie przyszedł czas na zajęcia z Panią Magdą Więckiewicz. Wróciliśmy do klasy nr 2, dostaliśmy kartki z tekstem piosenki, tym razem w języku angielskim. Słuchając przez słuchawki utworu  Katy Perry uzupełnialiśmy luki na naszych kartkach.  Nasze zajęcia przerwał zapach pizzy. Szybko dołączyliśmy do reszty klasy i rozdzieliliśmy między sobą pizzę. Gdy już wszyscy się najedliśmy, posprzątaliśmy w klasie, wzięliśmy swoje rzeczy i zeszliśmy na dół, na salę gimnastyczną.  Na sali rozłożyliśmy materace do spania i przebraliśmy się w sportowe stroje. Dołączyła do nas pani Paulina Siemieniuk i zaraz zaczęliśmy świetną zabawę w formie zumby. Wszyscy byliśmy bardzo zmęczeni więc podziękowaliśmy pani Paulinie za świetną zabawę, a chłopaki zabrali się za przygotowywanie projektora do oglądania filmów. Przebraliśmy się w ubrania do spania, rozłożyliśmy śpiwory na wcześniej rozłożonych materacach i zaczęliśmy oglądać filmy, jeden po drugim, zaczynając od dramatu pod tytułem ,,Nietykalni". Następnym oglądanym przez nas filmem był horror ,,Safe house". Podczas tego filmu straszyła nas koleżanka w przeraźliwej masce konia, dzięki czemu towarzyszyły nam jeszcze większe emocje. Aby zmienić atmosferę włączyliśmy bardzo zabawną komedię- ,,Duże dzieci". Na koniec włączyliśmy ,,Poradnik pozytywnego myślenia". Kilkoro z nas zasnęło, lecz większość osób  nie zmrużyła oka przez całą noc. O 6 nad ranem zaczęliśmy się pakować oraz sprzątać materace.

Gdy sala była już posprzątana, przyjechali po nas rodzice. I tak  zakończyła się pełna wrażeń i przeżyć noc w szkole, którą na pewno każdy z nas zapamięta na długie lata. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się zorganizować podobną noc.

 

 


UDZIAŁ W SPOTKANIACH PODRÓZNIKÓW, ŻEGLARZY I ALPINISTÓW „Kolosy 2013”

W dniach 7-9 marca 2014r w Gdyni odbyły się Ogólnopolskie Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów znane pod nazwą „Kolosy” .Podobnie, jak było w ubiegłych latach, gdyńskie Kolosy cieszyły się  wielkim zainteresowaniem, w pokazach uczestniczyło kilka tysięcy widzów.

Jako członkowie Ligi Morskiej , żądni przygód i ciekawi świata również tam pojechaliśmy. Dotarliśmy do Hali Gdynia Arena po dwóch godzinach podróży pociągiem i udało się nam zdążyć na rozpoczęcie i pierwszą prelekcję związaną z przygodą na morzu w „Szkole pod żaglami”  pod tytułem „Za pomocna dłoń” w wykonaniu uczennicy Aleksandry Dudy i nauczyciela Kryspina Pluty. Brali oni udział w zeszłorocznym rejsie na żaglowcu "Pogoria".  "Szkoła pod żaglami" to realizowany już od 30 lat projekt, wymyślony przez kpt. Krzysztofa Baranowskiego, laureata Super Kolosa 2007. Co roku w kilkumiesięczny rejs po oceanie wyrusza grupa piętnastolatków. Przygoda życia jest dla nich nagrodą za wolontariat.

Słuchaliśmy relacji z otwartymi ustami marząc o podobnej przygodzie.

W piątek chwile radości mieli jednak nie tylko żeglarze, ale wszyscy którzy kochają przygodę i są ciekawi świata. Mieliśmy okazję poznać 8 relacji z różnych podróży  m. in. prezentację "Kaszëbë - Sybir 2013. Śladami pomorskich zesłańców". Czworo młodych śmiałków z Trójmiasta, Ewa Popiel, Piotr Bejrowski, Grzegorz König oraz Łukasz Kalociński, latem ubiegłego roku pokonało 15 tys. kilometrów, odwiedzając miejsca, w których odbywały się masowe, sowieckie deportacje mieszkańców Pomorza. Najpierw przejechali z Węgier do Uzbekistanu, następnie ruszyli w stronę Kazachstanu i dalej, na Syberię. Po przekroczeniu Uralu, przez Baszkirię i Tatarstan pojechali też do Moskwy, a na zakończenie podróży odwiedzili Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu.

Niesamowita była  relacja z podróży "Spacerówką dookoła świata". Daniel Wasyliszyn i Anna Kaczmarek opowiadali o niemal rocznej eskapadzie po południowej półkuli, którą odbyli z małymi dziećmi 7 miesięcznym Jurkiem i 3-letnia Adą. zwiedzili w czteroosobowym składzie najpierw Nową Zelandię, potem Australię, Indonezję. Ostatecznie wylądowali w Ameryce Południowej, m.in. Argentynie, Boliwii oraz w Peru. Kilka razy borykali się z różnymi chorobami, ale nie zraziło ich to do kontynuowania podróży.

Temat mórz i oceanów przeplatał się z podróżami po lądzie.

Niesamowite było to, że w spełnianiu marzeń nie ma barier, bo nawet niewidomi pokonali długą trasę wzdłuż Wisły z przyjaciółmi ma tandemach.

Podróżnicy wykazali się niesamowita pomysłowością np. Przemek Skokowski poprosił mieszkańców z  Europy aby  przysłali widokówki z krótką wiadomością do dzieci z całego świata, otrzymał 790 widokówek i ruszył w podróż, dostarczał je do sierocińców w Azji, spotykał się z dziećmi , pomagał w pracy i wspólnie z nimi odpisywała na kartki, pomagając w nawiązaniu korespondencyjnych międzykulturowych przyjaźni.

Prelekcje trwały jeszcze do późna w nocy, jednak my musieliśmy już wracać do Malborka. Bardzo nam się ta impreza podobała i jeśli się uda to za rok tez tam pojedziemy. Wracaliśmy pełni wrażeń tak jakbyśmy to my byli  bohaterami wypraw.

Miłą wiadomością było to, że również nasz zaprzyjaźniony podróżnik Michał Kochańczyk z ekipą  jachtu „Lady Dana 44” dowodzonym przez kpt. Ryszarda Wojnowskiego brał udział w konkursie. Ryszard Wojnowski i załoga jachtu ( z Michałem Kochańczykiem) „Lady Dana 44” otrzymali statuetkę „Kolosa” w kategorii żeglarstwo  za pierwsze w dziejach polskiego żeglarstwa pokonanie Przejścia Północno-Wschodniego

Mamy nadzieję, że nasza działalność w Lidze Morskiej zaowocuje równie ciekawymi przygodami.

Wiktoria Brzezińska- kl.2m
Bożena Sobuń


„Świat polimerów”, czyli spotkanie z chemią w Politechnice Gdańskiej

W dniu 17 lutego 2014r. wszystkie trzy klasy politechniczne Gimnazjum nr 3 w Malborku wraz z wychowawcami klas: A. Szynaką, E. Gałką i J. Szumałą, uczestniczyły w zajęciach na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej.

W części doświadczalnej dr inż. M. Strankowski przygotował próbki różnych polimerów i zadaniem uczniów, podzielonych na grupy cztero-, pięcioosobowe była identyfikacja tworzyw na podstawie wyglądu, w tym barwy, transparentności, twardości oraz sprawdzali ich palność. Na poprzednich zajęciach dr inż.M. Strankowski wspólnie z uczniami opisywał najbardziej znane tworzywa polimeryzacyjne, a młodzież notowała spostrzeżenia, z których teraz chętnie korzystała. Na koniec zajęć każda z grup została oceniona.

Po tak interesującej części praktycznej, zaciekawienie wzbudziła treść  wykładów prowadzonych przez dr inż. A. Dołęga, dr. inż. J. Datta i dr hab. inż. S. Koniecznego.

 „Nie tylko biżuteria - medyczne zastosowania srebra, złota i platyny" Tak brzmiał  tytuł pierwszego wykładu prowadzonego przez dr inż. A. Dołęga. Uczniowie dowiedzieli się, że po raz pierwszy o złocie jako leku wspomniano w biblii, kiedy to Mojżesz startym złotem leczył Izraelitów. Złoto wykazuje właściwości antybakteryjne, w medycynie domowej używane jest do lecenia zapalenia ropnego gruczołu łojowego i rzęskowego. Maseczka ze złota 24-karatowego nawilża, naciąga skórę, zwalcza wolno rodniki, rozświetla i pozostawia złoty poblask. Kompleksy złota używane są w leczeniu reumatyzmu. Natomiast kompleksy platyny używane są jako chemioterapeutyki przeciwnowotworowe oraz w leczeniu reumatyzmu. Kompleksy srebra używane są jako chemioterapeutyki przeciwbakteryjne, Zapobiegają stanom zapalnym. Srebro jest używane do leczenia ran, oparzeń, a niegdyś używano go do uzdatniania wody.

„Wyroby gumowe kiedyś i dziś" - to temat wykładu dr inż. J. Datta. Uczniowie dowiedzieli się m.in., jak Ch. Goodyear mieszając kauczuk z siarką otrzymał gumę i jego wynalazek do dziś stosowany jest w oponach. Młodzież z zainteresowaniem słuchała, jakie są rodzaje gum, co to jest lateks, czy na czym polega wulkanizacja i recykling odpadów gumowych.

Natomiast na wykładzie prowadzonym przez dr inż. S. Koniecznego pod tytułem „Wodór paliwem przyszłości" uczniowie usłyszeli, „Wieżę, że pewnego dnia wodór i tlen, powstałe z wody, staną się pojedynczo lub razem niewyczerpanym źródłem ciepła i światła" ~ Jules Verne. Młodzież wysłuchała, jakie są obecne źródła energii i dowiedziała się, że wodór jako paliwo jest bardziej bezpieczny niż ropa naftowa. Atomy wodoru to 15% populacji wszystkich atomów na kuli ziemskiej. Jest to odnawialny i dość „czysty" nośnik energii, nietoksyczny i bezpieczny, cechuje go wysoka wartość energii spalania 142MJ/kg. Pozyskiwany jest wodór łatwo z węglowodorów, biomasy, wody

Ku zdumieniu uczniów okazało się, że samochody w których używane są silniki elektroniczne napędzane wodorem to: BMW Hydrogen 7, Ford Focus FCV, Daimler Chrysler F-cell. Myślę, że wykłady jak i zajęcia w laboratorium były bardzo interesujące a uczniowie z niecierpliwością czekają już na kolejne.

 

Dawid Zakrzewski - kl. IIP
Anna Szynaka

Galeria zdjęćUrz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www