Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Strona główna
Podpisanie porozumienia z wydziałem Architektury

Współpraca Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku ze światem nauki Pomorza - Politechniką Gdańską, zaowocowała przyjęciem funkcji partnera w kształceniu przyszłych architektów.

23 maja 2013 r. w gabinecie Dziekana Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej nastąpiło uroczyste podpisanie Porozumienia o długoterminowej współpracy Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku z Wydziałem Architektury Politechniki Gdańskiej w zakresie podejmowania wspólnych działań na rzecz edukacji młodzieży i przygotowania przyszłych kadr inżynieryjno-technicznych.

Sygnatariuszami Porozumienia byli Dziekan Wydziału, dr hab. inż. arch. Antoni Taraszkiewicz i Dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku, mgr Dariusz Rowiński.

To bardzo ważne wydarzenie dla malborskiej oświaty. W czasach rosnącego zapotrzebowania na absolwentów kierunków technicznych, szczególnie ważne jest systemowe przygotowanie młodzieży do wejścia na rynek pracy. To jest możliwe, również poprzez zapewnienie możliwości rozwoju ich własnych zainteresowań, już na poziomie gimnazjum - argumentuje inicjatywę Dariusz Rowiński. Tegoroczny nabór do klas profilowanych, w tym do tzw. patronackiej klasy architektonicznej spotkał się z rekordowym odzewem ze strony uczniów. Wiem, że edukacja młodzieży w tej klasie przełoży się na realne zwiększenie zainteresowania naukami ścisłymi, a tym samym przyczyni się do rozwoju tych nauk w przyszłości.

- Nadrzędnym i długoterminowym celem Porozumienia patronackiego jest propagowanie wśród młodzieży umiejętności  z podstaw projektowania architektonicznego. Dlatego tak ważne będą również planowane zajęcia praktyczne, która rozwiną te umiejętności - powiedział.

Zgodnie z warunkami Porozumienia - Wydział Architektury prowadzić będzie poradnictwo w zakresie wprowadzenia podstaw zajęć architektonicznych przez nauczycieli Gimnazjum nr 3 oraz udzielać konsultacji i pomocy w opracowywaniu tych zajęć (organizowanie przestrzeni używanej przez człowieka, edukacji plastycznej, plenery, wystawy, dekoracje wnętrz, wystrój, projektowanie - rysunek, aksonometria, historia sztuki).

Warunki Porozumienia zakładają prowadzenie zajęć fakultatywnych w klasie architektonicznej wspólnie z pracownikami dydaktycznymi Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej, zarówno na Wydziale Architektury PG jak i ich wizyty w Malborku, z warsztatami plenerowymi włącznie.

Dobór i treści programu edukacyjnego tworzonego  na potrzeby kształcenia przyszłych architektów z Malborka, jak też zasady organizacyjne prowadzenia zajęć, dyrektor Rowiński omówił bezpośrednio po uroczystości podpisania umowy, z wykładowcami - dr inż. arch. Elżbietą Marczak i dr. inż. arch. Piotrem Marczak z Katedry Architektury Morskiej i Przemysłowej Wydziału Architektury PG- opiekunami dydaktycznymi przedsięwzięcia.

Galeria zdjęć


Waldemar Obłoza z wizytą w Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku

W dniach 20 i 21 czerwca 2013 roku gościliśmy w naszej szkole znanego i lubianego aktora p. Waldemara Obłozę. Często kojarzony przez nas z roli Romana z serialu „Na Wspólnej". Poza pracą teatralną, filmową i telewizyjną, od ponad 20 lat pracuje z młodzieżą. Prowadzi zajęcia teatralne, które mają na celu przybliżyć istotę teatru młodym ludziom. Zajęcia te mają formę warsztatów. To uczniowie są aktorami i  przy ich pomocy, prostymi scenkami,  ilustrują konwencje teatralne, charakterystyczne dla teatru klasycznego. Widzimy wyraźniej, jak teatr dostosowuje się do gustów widza. Teatr, jako „sztuka żywa", wręcz lustro rzeczywistości, jest pretekstem i prowokacją do głębszych rozważań nad zagadnieniami współczesnego świata.

Celem tych zajęć było uświadomienie młodzieży poprzez zabawę, że teatr jest w nas, tylko o tym nie wiemy.

W naszej szkole już od trzech lat organizowane są spotkania młodzieży z polskimi aktorami. Do tej pory zaproszenie przyjęli: Mirosław Zbrojewicz, Jarosław Boberek i ostatnio Waldemar Obłoza.

Galeria zdjęć

 


Politechnika Gdańska - 15.05.2013

 

15 Maja 2013r pierwsza i druga klasa politechniczna Gimnazjum nr 3 w Malborku pod opieką A. Szynaki i E. Gałki po raz kolejny uczestniczyły w zajęciach na Wydziale Chemicznym Politechniki Gdańskiej. Brali udział w laboratoriach dotyczących jakościowego określania składu otrzymanej mieszaniny składającej się z trzech chlorków wybranych metali spośród litowców, wapniowców i cynkowców przygotowanych i prowadzonych przez dr inż. A. Mietlarek - Kropidłowską, mgr inż. A. Okuniewskiego, mgr inż. P. Mietlarka oraz w wykładach.

Choć doświadczenia były czasochłonne i nie zawsze, szczególnie „pierwszakom" się udawały, starali się doprowadzić je do końca. Młodzież kolejno „strącała" jony, wykonywała sączenia, próbę płomienia (dla litowców) i dzielnie stosowała się do trudnej instrukcji. Te same ćwiczenia wykonują studenci Wydziału Chemicznego PG. Największym problemem była interpretacja barwy osadu. Każda grupa, po wykonanym cyklu doświadczeń, swoje „typy jonów" przedstawiała do sprawdzenia dr inż. A Mietlarek - Kropidłowskiej, niczym prawdziwi studenci i otrzymywała ocenę za pracę. Wszyscy przy tym bawili się wspaniale.

Natomiast na wykładzie dr inż. H. Janik: „Polimery i ich zastosowanie" drugoklasiści dowiedzieli się czym są polimery i jak są zbudowane. Poznali historię ich odkrycia. Uczyli się, jak rozpoznawać rodzaje polimerów, z których korzystamy na co dzień. Młodzież zaskoczył fakt, że tak wiele przedmiotów życia codziennego, takich jak długopisy, butelki, ubrania, samochody zbudowane są z polimerów. Jak się również okazało, polimery znajdują również swoje zastosowanie w ochronie środowiska. Buduje się z nich filtry do oczyszczania wody i powietrza, hydrożele, gwarantujące dostarczanie wody roślinom w czasie suszy, geomembrany, które zatrzymują wyciek szkodliwych substancji do gleby i wiele innych.

Pierwszoklasiści na wykładzie mgr inż. A. Konitz: Siarkowe ZOO czyli odmiany alotropowe siarki" dowiedzieli się w jakiej postaci występuje siarka w naturze. Usłyszeli o mnogości odmian alotropowych tego pierwiastka, wynikających z tego różnic we właściwościach fizycznych oraz wzbogacili swoją wiedzę o typowe związki siarki, ich właściwości i zastosowanie

„Młodzi politechniczni" mają nadzieję, że wyjazdy w następnym roku szkolnym będą równie interesujące i oczekują ich z niecierpliwością.

 

Justyna Okrucińska - kl. IIp

Dawid Zakrzewski - kl. Ip

Galeria z wyjazduUrz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www