Kalendarz imprez sportowych

< < Stycze 2019 > >
PnWtrCzPtSoN
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031 

Godlo polski
bip
Orze�
Orze�
Orze�

Strona główna
22.11.2012 - wyjazd na Politechnikę Gdańską

22 listopada uczniowie klasy 3P uczestniczyli w kolejnym spotkaniu na terenie Politechniki Gdańskiej. Tym razem wykład dotyczył e-doświadczeń w fizyce i odbył się w sali wykładowej Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej. E-doświadczenia to najnowsza metoda wspierania metod tradycyjnych czyli rzeczywistych doświadczeń. Żyjemy w szybko zmieniającym się świecie, w którym komputer i Internet są naturalnym środowiskiem młodych ludzi. Programy komputerowe pozwalają na lepsze zrozumienie omawianego zagadnienia oraz możliwość ingerencji ucznia w przebieg doświadczenia. W ramach pokazu uczniowie zapoznali się z wybranymi programami : ruch wahadła matematycznego, ruch ciał niebieskich, pole magnetyczne, optyka geometryczna, akustyka oraz pole magnetyczne. Cały zestaw programów dostępny jest na stronie WWW Politechniki Gdańskiej:

                                    http://e-doswiadczenia.mif.pg.gda.pl

 

Kolejne spotkanie  odbędzie się w formie warsztatów w pracowni komputerowej, gdzie każdy będzie miał możliwość samodzielnej pracy pod okiem twórców e-doświadczeń.

Wyjazd związany był z realizacją projektu "e-Doświadczenia w fizyce", realizowanego przez Politechnikę Gdańską, Wydział Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej, we współpracy z firmą Young Digital Planet SA oraz LCG Malmberg BV. Projekt powstał jako odpowiedź na konkurs zamknięty nr 4/POKL/2009 na projekty innowacyjne PO KL, ogłoszony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Tytuł konkursu

Opracowanie i pilotażowe wdrożenie innowacyjnych programów dotyczących m.in. kształcenia w zakresie nauk matematycznych, przyrodniczych i technicznych oraz przedsiębiorczości

Temat konkursu

Działania służące zwiększeniu zainteresowania uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych kontynuacją kształcenia na kierunkach o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy

Projekt "e-Doświadczenia w fizyce" należy do kategorii projektów innowacyjnych testujących. Celem tego typu projektów jest wypracowanie nowych rozwiązań oraz włączenie ich do głównego nurtu polityki. W projekcie testuje się w wybranych szkołach ponadgminazjalnych nowatorskie rozwiązania programowe (polegające na włączenie do lekcji fizyki tzw. e-doświadczeń) a następnie nastąpi włączenie ich do głównego nurtu polityki oświatowej.

mgr Janusz Szumała

Galeria


Francja 2012

2 listopada 2012 roku grupa 10 uczniów Gimnazjum nr 3 pod opieką p. Katarzyny i p. Dariusza Lachowicz rozpoczęła swój pobyt w mieście partnerskim Margny Les Compiegne we Francji. Pobyt trwał 8 niezapomnianych dni.

Podczas pobytu we Francji malborskiej grupie towarzyszyła  grupa 10 uczniów tamtejszej szkoły. Wizyta młodzieży była kontynuacją spotkania jakie miało miejsce w lipcu 2012 w Malborku, w którym to grupa uczniów Gimnazjum nr 3 gościła młodzież z Francji.

Organizatorem wizyty było Stowarzyszenie dla Młodzieży miasta Margny Les Compiegne pod przewodnictwem Dany Hellal, Nathalie Hamdi i Phillipa Richier.

W programie pobytu zaplanowano szereg atrakcji, w tym zajęcie sportowe, artystyczne oraz wycieczki kulturoznawcze. Młodzież miała również okazję spróbowania smakołyków kuchni francuskiej.

Podczas  pobytu nie mogło zabraknąć wizyty w Paryżu i zdjęć przy Wieży Eiffela czy też spaceru po Polach Elizejskich.

Jedną w wielu atrakcji był wyjazd do miasta Amiens i wizyta w przepięknej Katedrze Amiens oraz spotkanie z przewodniczącym Stowarzyszenia „Leo Lagrange” zajmującego się wymianami  zagranicznymi.

W trakcie pobytu, grupa spotkała się z władzami miasta Margny pod przewodnictwem Burmistrza miasta Bernarda Hellala. Podczas spotkania wręczone zostały upominki związane z miastem Margny, a całe spotkanie zakończone było pysznym poczęstunkiem.

Program wymiany uczniów miast partnerskich trwa od sześciu lat i za każdym razem dostarcza wszystkim niezapomnianych wspomnień.  Kolejne spotkanie młodzieży odbędzie się w lipcu 2013 roku, tym razem w Malborku, na które to wszyscy czekają z niecierpliwością.


Kolejny wyjazd na Politechnikę Gdańską

9 Listopada 2012r. uczniowie pierwszej klasy politechnicznej uczestniczyli w kolejnym spotkaniu na PG w ramach Polskiej Akademii Dzieci. Młodzież wysłuchała ciekawego wykładu ucznia szkoły podstawowej Martina Marchewicza p.t. „Zwierzęta Florydy”. Prelegent przedstawił zdjęcia, krótkie filmy przestawiające środowisko życia oraz wykazał się dużą wiedzą na temat fauny Florydy.

Równie ciekawy okazał się wykład dr inż. M. Chodnickiego: „Roboty są dla ludzi”.

Uczniowie zachwycali się jeżdżącym robotem potrafiącym skręcać, robiącym pompki i tańczącym. Dowiedzieli się, że pierwszy robot (1956-1961) potrafił chwytać, podawać i przemieszczać. A trzy pierwsze prawa robotów to: robot nie może skrzywdzić człowieka, robot musi chronić sam siebie jak i człowieka, robot musi być posłuszny rozkazom człowieka.

Dr inż. M. Chodnicki przybliżył czym zajmuje się mechatronika czyli nauka pomagająca tworzeniu robotów. Składają się na nią: elektronika, sterownictwo, mechanika, informatyka. „Młodzi studenci” dowiedzieli się z jakich najważniejszych elementów składaja się roboty oraz poznali ich najczęstsze zastosowania.

Jednym z celów spotkań w ramach Polskiej Akademii Dzieci jest przybliżenie uczniom szkół podstawowych i gimnazjum kierunków studiów oferowanych przez Politechnikę Gdańską. Młodzi słuchacze jednocześnie poznają możliwości zastosowania wiedzy zdobytej na PG, a formy wykładów są dostosowane do wieku słuchaczy. Dzieci mogą również przed swoimi rówieśnikami i dorosłymi słuchaczami zaprezentować swoje zainteresowania w formie barwnego wykładu. Za miesiąc kolejne spotkanie.

Dawid Zakrzewski, IP


W Gimnazjum nr 3 kiełkuje pomysł by w szkole założyć klub Ligi Morskiej

Uczniowie z kl. II P Gimnazjum nr 3 wzięli udział w projekcie unijnym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego we współpracy z Ligą Morską i Rzeczną oraz Fundacją Navigare Mateusza Kusznierewicza  

„Pomorskie - dobry kurs na edukację. Kształtowanie kompetencji kluczowych uczniów w regionie poprzez edukację morską".

Projekt ten polegał na poszerzaniu horyzontów oraz zwróceniu uwagi uczniów i nauczycieli na szkoleniowe i edukacyjne aspekty żeglarstwa, rozbudzenie  w młodzieży zainteresowania morzem.

Pierwszym etapem były zajęcia teoretyczne przeprowadzone w roku szkolnym 2011/2012  przez nauczycieli Gimnazjum nr 3 w  ramach „Programu edukacji morsko-rzecznej".

Tematyka zajęć była bardzo różnorodna, obejmowała miedzy innymi florę i faunę Bałtyku, klimat nadmorski, porty morsko rzeczne, gospodarkę morską., zasady nawigacji,  historię żeglarstwa itp. W ramach projektu uczniowie wzięli udział w zajęciach o bursztynie w  Muzeum Zamkowym w Malborku.

Drugi etap obejmował zajęcia praktyczne , które odbyły się w październiku i listopadzie. Zajęcia prowadzone były przez instruktorów żeglarstwa z Ligi Morskiej i pracowników Muzeum Zalewu Wiślanego.

Poniżej relacja uczennicy kl IIP, która brała udział w projekcie.

W ramach projektu  „Edukacja morsko-rzeczna młodzieży gimnazjalnej w woj. Pomorskim" mieliśmy okazję oprócz zajęć teoretycznych uczestniczyć także w dwóch wyjazdach z zajęciami praktycznymi. Pierwszy z nich miła miejsce w październiku do Kątów Rybackich. Wycieczkę rozpoczęliśmy  od zwiedzenia i zajęć w  Muzeum Zalewu Wiślanego. Świetnie się bawiliśmy, grając w gry marynarskie, ucząc się wiązania  węzłów żeglarskich oraz oglądając stare modele łodzi rybackich. Jednak prawdziwa przygoda zaczęła się w porcie ponieważ  kolejnym punktem wyjazdu okazało się żeglowanie. Klasa została podzielona na 5 załóg 5-6 osobowych. Każda z nich otrzymała przydział do łodzi. Pogoda była iście żeglarska, dzięki czemu mogliśmy  wypróbować nowo nabyte umiejętności oraz powygrzewać się na pokładzie w jesiennych promieniach słońca. Gdy po ok. dwóch  godzinach wróciliśmy do portu, czekał na nas  pyszny obiadek. Piękne widoki, morskie powietrze i dużo emocji sprawiły, że nie było nikogo, kto by marudził przy jedzeniu. Po wymianie wrażeń z kolegami i podziękowaniu instruktorom wróciliśmy  do Malborka.

Niedługo potem, bo 7 listopada znów czekał nas kolejny wyjazd , tym razem - do Gdańska. Wielka była radość gdy okazało się, że będziemy pływać po Martwej Wiśle różnymi typami łodzi. Tym razem pływaliśmy  na łódkach wiosłowych, gdzie mieliśmy okazję sprawdzić swoją siłę w  rękach i koordynację ruchów, oraz na motorówkach i pontonach motorowych . O ile na tych pierwszych „ciężko" pracowaliśmy wiosłując, to  na motorówkach, pod czujnym okiem instruktorów mogliśmy sami sterować i trochę  „poszaleć" . Po  zjedzeniu obiadu wsiedliśmy  na kuter rybacki  „Małą Babcię"  i popłynęliśmy  nią do Centralnego Oddziału Muzeum Morskiego w Gdańsku. Płynąc na łodzi zachwycaliśmy się widokiem Gdańska, z tej perspektywy miasto wyglądało zupełnie inaczej.  Nowe Muzeum okazało się rewelacyjne , bawiliśmy się na multimedialnych wystawach, sterując m.in. kontenerowcami, układając na nich ładunki czy też oraz przebieraliśmy  się za marynarzy. Oglądaliśmy  łodzie z różnych zakątków świata,  oraz rzeczy, które zostały wyłowione z zatopionych wraków.

Udział w projekcie Ligi Morsko-Rzecznej to strzał w dziesiątkę. Zgłębiliśmy  wiedzę o morzu, poznaliśmy podstawy żeglowania, a dodatkowo udział w tych zajęciach pozostawił nam  mnóstwo wspaniałych wrażeń i pozwolił poznać lepiej samych siebie.

Dziękujemy tym wszystkim, którzy zaprosili nas do projektu i tym którzy wprowadzali nas w tajniki żeglarstwa i czuwali nad naszym bezpieczeństwem.  Powoli kiełkuje pomysł by w szkole założyć klub Ligi Morskiej .

Justyna Okrucińska (IIP )

Bożena Sobuń

Zapraszamy do galerii:

Projekt MORSKO


Promocja zdrowej żywności w naszej szkole

Uczniowie Koła Biologicznego wraz z ich opiekunem- Joanna Rybaczyk zorganizowali akcję, której głównym celem było uzmysłowienie wszystkim potrzeby spożywania sezonowych owoców i warzyw.

Nasze polskie owoce i warzywa zbierane o tej porze roku mają wiele walorów odżywczych i na pewno nie są jeszcze konserwowane środkami chemicznymi, bo są po prostu świeże.

Jako przykład posłużyły nam jabłka.

Tak, oto wyglądała nasza jabłkowa stołówka, przygotowana na szkolnym korytarzu:

 

Widoczne tu owoce, to jeszcze nie wszystkie, które udało się nam zgromadzić dzięki uprzejmości naszych jak zawsze życzliwych uczniów, nauczycieli i rodziców. Dziękujemy.

Komunikat o otwarciu naszej jabłkowej stołówki spowodował, ku naszej uciesze, liczne przybycie uczniów.

30 października 2012 r. to była prawdziwa jabłkowa uczta w naszej szkole.

 

 


Wyjazd klasy politechnicznej 31.10.2012r. na Wydz. Chem. PG

31.10.2012r. Młodzież z pierwszej i drugiej klasy politechnicznej Gimnazjum nr3 pod opieką E.Gałki i A.Szynaki uczestniczyła w pierwszych w tym roku szkolnym zajęciach na Wydziale Chemicznym PG.

W części doświadczalnej dr inz. A. Mietlarek – Kropidłowska zapoznała uczniów klasy pierwszej z zasadami bezpiecznej pracy w laboratorium. Następnie młodzież w grupach trzyosobowych, pod opieką dr inż. A. Mietlarek – Kropidłowskiej, P. Mietlarka, A. Okuniewskiego i A.Szynaki,  z wielkim zaangażowaniem, wykonywała strącanie i rekrystalizację jodku ołowiu (II). Gimnazjaliści ćwiczyli również umiejętność sączenia jodku ołowiu (II). Celem zajęć laboratoryjnych w klasie pierwszej jest nauka podstawowych czynności laboratoryjnych, w tym rozdzielanie składników mieszaniny.

Uczniowie klasy drugiej w obecnym roku szkolnym zajmować się będą chemią analityczną. W środę wykonywali również w grupach trzyosobowych, pod opieką dr inż. A. Mietlarek – Kropidłowskiej, P. Mietlarka i A. Szynaki, ćwiczenia dotyczące analizy jakościowej. Zapoznawali się z reakcjami charakterystycznymi kationów czwartej grupy. Notowali barwy roztworów i osadów, fotografowali je. Sporządzali szczegółowe notatki, ponieważ za miesiąc będą samodzielnie identyfikowali wybrane jony.

W części teoretycznej pierwszoklasiści wysłuchali wysłuchali barwnego i dowcipnego wykładu prof.dr hab.inż. B.Becker pt. „Od kamienia łupanego do kamieni księżycowych.” Gimnazjaliści dowiedzieli się, że na ziemi jest najwięcej skał, kamieni i betonu. Najbardziej pospolity pierwiastek to krzem (26%), najwięcej jest tlenu. Związki krzemu (i glinu) stanowią większość skał tworzących skorupę ziemską. Od nich pochodzi nazwa pierwszej, zewnętrznej warstwy globu SiAl. Na księżycu, Marsie oraz Wenus jest najwięcej minerałów zawierających krzem, głównie krzemiany. Zanieczyszczony kwarc występuje w kolorze szarym, brązowym, a nawet czarnym.  Jest bardzo twardy i łupliwy. Za jego pomocą można krzesać iskry. Jako ciekawostkę młodzież usłyszała,że ok. 20 lat temu na Jawie żyło plemię wykonujące narzędzia z krzemienia, tak jak w neolicie. Ok. 90 lat temu (w 1922r.) niedaleko Opatowa  znaleziono Górniczy kombinat. Zespół kopalń wpisano na Światową Listę Dziedzictwa Przemysłowego. Dopiero w XIX w. wynaleziono metodę odlewania szkła. W sposób bardzo ciekawy prof.dr hab.inż. B.Becker przedstawiła m.in. zastosowanie silikonu i opowiedziała, dlaczego podeszwy butów astronautów wykonano z silikonu.

Natomiast drugoklasiści wysłuchali wykładu dr inż. A. Bartoszek pt.„ Ile zdrowia jest w kapuście?” Dowiedzieli się, że największym zabójcą naszych czasów jest nowotwór. Uważa się, że przyczyną 70% zachorowań są czynniki środowiskowe, które w odróżnieniu od czynników genetycznych, można kształtować. Kapusta i inne warzywa z jej rodziny nie dopuszczają do niekorzystnych zmian składników odżywczych np. podczas obróbki termicznej żywności (dlatego warto do potraw z grila podać surówkę z kapusty). Wiążą szkodliwe substancje, stymulują procesy naprawy uszkodzonych tkanek, są źródłem witaminy C i chronią przed nowotworem. Młodzież poznała pojęcie chemoprewencji, czyli postępowania polegającego na zastosowaniu naturalnych lub syntetycznych substancji w celu zahamowania lub odwrócenia kancerogenezy. Uczniowie dowiedzieli się, co to są fitozwiązki i jaka jest ich rola, co to są przeciwutleniacze.

Za miesiąc kolejne wykłady i zajęcia laboratoryjne na Wydziale Chemicznym PG.

A. Wiśniewska (kl.I) i A. Szynaka

Zapraszamy do galerii:

Wyjazd klasy politechnicznej 31.10.2012r. na Wydz. Chem. PG


PAMIĘTAMY O NIEOBECNYCH

Dnia 31.10.2012r. uczniowie działający w Samorządzie Uczniowskim wraz z opiekunami p. Małgorzatą Machnio i p. Katarzyną Lachowicz udali się na przedwojenny cmentarz przy ul. Jagiellońskiej w Malborku  w celu uporządkowania zapomnianych grobów oraz zapaleniu symbolicznego znicza na zaniedbanych grobach. Uczniowie zapalili symbolicznego znicza oraz pomodlili się za dusze zmarłych. Taka akcja zachęciła uczniów do refleksji na temat przemijania oraz historii dawnych - polskich i niemieckich mieszkańców Malborka.

 

 Urz�d miastaBIPMWCOSiR"Orze�Projektowanie stron internetowych Malbork
Projektowanie i tworzenie stron www