„Giełda Informacyjna, co po Gimnazjum?”

Informacja dla rodziców i uczniów klas trzecich:

22 marca 2012r. -  „Giełda Informacyjna, co po Gimnazjum?”

Spotkanie uczniów i rodziców z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych i przedstawienie kierunków kształcenia w tych szkołach na terenie Malborka.
Spotkanie odbędzie się w auli SP nr 5 o godzinie 17.00.

Zapraszamy rodziców; obecność uczniów klas trzecich obowiązkowa.

Dotknąć historii – postscriptum o tym jak Pan Henryk Zegarek „Grom” - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Oddział w Malborku sztandar przekazywał

Godzina  „0” wybiła 14 lutego 2012 r.  Por. Henryk Zegarek - Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, o/ w Malborku przekazał sztandar KŚZŻ AK oddział w Malborku społeczności Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego. W uroczystości brali udział tak znamienici goście jak Helena Anisimowicz, Stanisław Bogdanowicz, Stanisław Idzikowski, Helena Jakusik, Jakub Kaczorowski, Antoni Kownacki, Marian Miazio, Wacław Ostrowski – reprezentujący  Koło SZŻAK Malbork oraz Czesław Szymanek z ZKRPibWP (Związek Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych). Siedzieli jak zwykle skromni, bezimienni, z biało-czerwonymi opaskami. Żołnierze wyklęci. Tak ładni w swym wzruszeniu i prostocie.

A nam dech zapierał w piersiach, że to Oni, że to właśnie Oni.. .“Grom” ,“Borówka”, “Malina”, „Sosna”, „Tyczka” , „Skrzypek” ... chłopcy i dziewczyny z tamtych lat.

Uroczystość  porwała wszystkich i nie ma co rozpisywać się dlaczego. Patriotyzm zyskuje dzisiaj nowe formy przekazywania tradycyjnych wartości. Dobitnie ujął to w swoim słowie skierowanym do przybyłych a szczególnie do młodzieży Burmistrz Malborka „tu tkwi nasza Ojczyzna. Jej fundament już macie. Mocny fundament. Teraz – kontynuował Pan Andrzej Rychłowski - musicie na nim budować piękny dom”. W swoim przesłaniu wspomniał przede wszystkim o znamienitych gościach „pamięć o tych wspaniałych patriotach zginąć nie może. Wszystko to, czym jest Polska i polskość ma w nich swe źródło”. Ten sztandar już na stałe połączył Wasze pokolenia. Wraz z nim musicie przejąć odpowiedzialność”.

Głównym punktem uroczystości był moment przekazywania sztandaru. „Jego uzewnętrzniony gest miłości ojczyzny i szacunku dla narodowych barw był dla wszystkich ikoną patriotyzmu" - Pan Henryk Zegarek  - inicjator przekazania sztandaru. Nie krył wzruszenia. Choć jest  człowiekiem twardym i skrytym. A ten moment, on i jego kamraci potraktowali niczym rozkaz wykonania ostatniego zadania. Tak ważnego zadania. Widząc upływ czasu i naturalne ubywanie członków Koła z ulgą i nadzieją zarazem dokonał przekazania sztandaru z przesłaniem poety –Akowca Zbigniewa Kabala pseudonim „Bobo”

„Nas nie stanie, lecz Ty nie zaginiesz,
Pień Cię weźmie, legenda przechowa…”

Dokument przekazania, który w imieniu społeczności szkoły podpisał Dariusz Rowiński – dyrektor Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku, zawiera również przyrzeczenie, że młodzież przejmując sztandar – kultywować będzie Jego Tradycje i etos Armii Krajowej. Wspólnota szkolna potraktowała to jako wielki zaszczyt i wyróżnienie. Dali temu wyraz przede wszystkim uczniowie, nie tyle przygotowując spektakl „Bóg, honor, Ojczyzna” ale przede wszystkim swoją postawą i zachowaniem. W równie podniosłym tonie głos w uroczystości zajął także por. Ks. Prałat Jan Żołnierkiewicz oraz reprezentujący obok Jana Czerniawskiego, por. Wiesława Gierłowskiego i kpt. Władysława Dobrowolskiego Okręg pomorskiego SZŻAK Sopot Stanisław Sklepowicz. Rangę uroczystości zaznaczyli swoją obecnością tak znamienite osobistości lokalne jak Anna Zegarek, Leszek Witkiewicz, Tadeusz Woźny ( Zasłużeni dla Miasta Malborka) jak też Ksiądz Rafał Giedrojć –ppor.Mar.

Najbardziej jednak i do głębi serca poruszył obraz Pocztów Sztandarowych. I jakież to porównanie !. Tamci starsi ( Antoni Kownacki, Stanisław Bogdanowicz i Wacław Ostrowski)  i oni młodzi ( Mateusz Guziak, Dawid Drzymalski  i Kamil Paduszak) równie dumnie i z namaszczeniem dzierżyli Sztandar. Jako Wspólnota - historii, krwi, ziemi, języka, kultury i wiary. Są dowodem na to, że nie ma starego i nowego patriotyzmu.

Ten obraz ciągle wzrusza, a patrząc na sztandar myślimy o Polsce. I za to właśnie jesteśmy por. Zegarkowi wdzięczni. Bardzo wdzięczni.

Ps. Oddzielne podziękowania za wsparcie  i przychylność składam Panu Stanisławowi Zbrzeźnemu.

D.Rowiński

Odnośnik do galerii