Wielcy Nieobecni

W czwartek 10.11.2011 odbył się V Wojewódzki Konkurs poświęcony Twórcom Poezji Polskiej „Wielcy Nieobecni”, zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Malborku.

Młodzież szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zaprezentowała się w dwóch kategoriach - recytacja oraz poezja śpiewana.

Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: Przewodniczący- Cezary Domagała, członek - Ewa Szwajlik, (absolwentka Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, wokalistka jazzowa i instruktorka zajęć wokalnych w MDK w Malborku) oraz sekretarz - Robert Zaborski, (działacz społeczny, pomysłodawca, założyciel i prezes Stowarzyszenia Oliwskie Słoneczko, Kawaler Orderu Uśmiechu), które przyznało następujące nagrody:

Kategoria recytacja, gimnazjum:
I miejsce – nie przyznano
II miejsce – Mateusz Guziak, Gimnazjum nr 3 w Malborku klasa 2p

Gratulujemy!!!

„Pamiętamy, Przekazujemy, Pielęgnujemy”- Stanisław Zbrzeźny i Dariusz Rowiński uhonorowani Medalem „Pro Memoria”

Dla malborskiej oświaty to wielki zaszczyt, a zarazem historyczny moment. W dniu 7 listopada 2011 r. niemal w przededniu Narodowego Święta Niepodległości Stanisław Zbrzeźny emerytowany nauczyciel i wieloletni  inspektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu UM w Malborku i Dariusz Rowiński, dyrektor Gimnazjum nr 3 in. Stefana Batorego w Malborku zostali uhonorowani niezwykle prestiżowym medalem „Pro Memoria”. Uroczystość miała miejsce w siedzibie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Okręg Pomorski w Sopocie. Odznaczonym towarzyszył Henryk Zegarek – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Oddział w Malborku, a aktu odznaczenia dokonała Prezes Zarządu Okręgu – por. Teresa Urbanowa.

Przyznanie medalu to uznanie zasług tych niezwykłych nauczycieli i działaczy społecznych, i ich szczególnych działań o charakterze wychowawczym i edukacyjnym w dziedzinie historii Polski. Przejawia się to nie tylko podczas okolicznościowych akademii a przede wszystkim w codziennej pracy i postawie.

Medal „Pro Memoria” -"dla przypomnienia" jest dla szkoły kolejną, żywą lekcją historii, oraz potwierdzeniem słuszności wychowania naszych uczniów w duchu patriotyzmu. Duma i emocje związane z tym odznaczeniem są nieporównywalne z niczym i trudno jest mówiąc o tym uniknąć patosu.

Medal „Pro Memoria” to dla mnie wyjątkowy zaszczyt. Ten metalowy krążek zawieszony na lewej piersi na wstążce w kolorach trzech polskich odznaczeń wojennych - Orderu Wojennego Virtuti Militari, Krzyża Walecznych oraz Krzyża Zasługi z Mieczami- „W uznaniu zasług w pielęgnowaniu pamięci o walce narodu polskiego o niepodległość” – to  niezwykły mir  ale przede wszystkim zobowiązanie. Odbieram to niczym rozkaz uderzający urokiem prostoty słowa, a zarazem ponadczasowym wymiarem przekazu - pielęgnować pamięć o tych, którzy ginęli dla Polski – mówi Dariusz Rowiński.

to do poczytania o patriotyzmie

Marian Piechl

„Alfabet”

Zanim ci, synku, w literach
treść drukowaną obnażę,
będę jak księgi otwierał
wszystkie wojenne cmentarze.
Wszystkie po polach mogiły,
nauczę czytać jak nuty,
abyś z nich czerpał swe siły
do dalszej w życiu marszruty.
Pokażę ci rany skryte,
głębokie na twarzach blizny
i z nich cię będę jak z liter
uczył imienia ojczyzny.