Efektywna współpraca szkoły z rodzicami warunkuje jakość życia szkolnego – relacja ze spotkania dyrektora Dariusza Rowińskiego z Prezydium Rady Rodziców

W dniu 09.11.2010 r. odbyło się spotkanie Prezydium Rady Rodziców z Dyrektorem Gimnazjum nr 3 im. Stefana Batorego w Malborku - Dariuszem Rowińskim. Uczestnikami spotkania byli członkowie nowo wybranego składu Prezydium Rady Rodziców:

1.      Danuta Jarząbek -Przewodnicząca

2.      Józef Barnaś (Wice-Przewodniczący)

3.      Jolanta Leszczyńska - skarbnik

4.      Małgorzata Pilarska (Sekretarz)

5.      Agnieszka Patrowicz (Członek Prezydium)

W toku spotkania, uczestnicy wzmocnieni serwowaną kawą i ciasteczkami podczas miłego przyjęcia i w przyjacielskiej atmosferze,  poruszyli wiele istotnych spraw. Ze strony rodziców, między innymi nakreślono główne kierunki  oczekiwań w stosunku do szkoły zgłoszonych przez rodziców, poruszono też sprawę serwisu internetowego Rady Rodziców, jak też założenie własnego adresu elektronicznego, opracowanie papieru firmowego z logo szkoły, jej nazwą  i danymi teleadresowymi. Ważkim punktem dyskusji była wypowiedź  dyrektora - Pana Dariusza Rowińskiego - w sprawie szkolnego systemu oceniania, funkcjonowania klas profilowanych a przede wszystkim wypracowania modelu integracji wszystkich podmiotów szkoły. Dyrektor zapewnił, że jest życzliwym orędownikiem niwelowania barier w relacjach rodzice - szkoła i zaprosił rodziców do współdecydowania w sprawach ważnych dla życia szkoły. Tak postawiony postulat pozwoli na odrzucenie stereotypowych i negatywnych nastawień i przekonań, a stałe i prawidłowo realizowane kontakty nauczycieli z rodzicami przyniosą tylko korzyści: zarówno uczniom, ich rodzicom, nauczycielom a przede wszystkim dyrekcji szkoły. Realizację tych zadań warunkuje jednak zachowanie zasady jedności oddziaływań ( konieczność realizowania zgodnych ze sobą celów w zakresie edukacji i wychowania) - podkreślił w swej wypowiedzi Dariusz Rowiński.

W toku spotkania opracowano również główne kierunki działania RR i zarysowano plan finansowy (planowane przychody i wydatki) w roku szkolnym 2010/2011. Ustalono też wstępnie kalendarz spotkań Prezydium Rady z Radą Rodziców.

Wyjazd klasy politechnicznej 3.11.2010r. na Wydział Chemiczny Politechniki Gdańskiej

03.11.2010r. 40-osobowa grupa uczniów Gimnazjum nr3, w skład której wchodziła młodzież z klasy politechnicznej oraz członkowie koła chemicznego, uczestniczyła w pierwszych zajęciach na Wydziale Chemicznym PG.

Gimnazjalistów przywitał Prodziekan Wydziału Chemicznego PG - dr hab. inż. M. Pilarczyk, Prof. nadzwyczajny PG. W jednej z sal wykładowych prof. dr hab. inż. W. Wardencki  przedstawił barwnie historię Politechniki Gdańskiej i Wydziału Chemicznego. Młodzież słuchała z zainteresowaniem, a następnie w dwóch grupach zwiedzała gmach główny oraz pracownie laboratoryjne Wydziału Chemicznego. Podziw uczniów wzbudziło odnowione audytorium Wydziału Chemicznego. Oprowadzający opowiadali o badaniach prowadzonych przez pracowników i studentów Wydz. Chem. PG, np. o badaniu wód mineralnych dostępnych w sklepach. Uczniowie dowiedzieli się, jaka powinna być zawartość substancji mineralnych w litrze pitej przez nich wody mineralnej.

Następnie gimnazjaliści z dużym zainteresowaniem wysłuchali wykładu prof. dr hab. inż. W.Wardenckiego pt. ”Główne zanieczyszczenia środowiska. Źródła zanieczyszczeń atmosfery, hydrosfery, litosfery i ich efekty”. Omówione zostały szczegółowo stałe i zmienne składniki powietrza. Poruszono problem zanieczyszczeń powietrza. W ciekawy sposób uczniowie zapoznali się z charakterystyką zanieczyszczeń, np. „skąd się biorą” tlenki siarki, azotu, węgla czy pyły w powietrzu. Młodzież wzbudziła podziw Pana Profesora m.in. aktywnością w zajęciach, umiejętnością formułowania wniosków czy analizowania profesjonalnych diagramów. Tematyka wykładu korelowała z treściami realizowanymi na lekcjach chemii w ramach programu nauczania chemii w Gimnazjum nr 3. Uczniowie sporządzali notatki, aby poszerzyć swoją wiedzę o składnikach powietrza w zakresie wykraczającym poza program nauczania chemii w gimnazjum.

Takie spotkania będą odbywały się raz miesiącu i zostaną wzbogacone o zajęcia laboratoryjne w pracowniach Wydziału Chemicznego PG.