Pierwsza pomoc przedmedyczna

Udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej to nie tylko wypadki drogowe, choć tak to się najczęściej kojarzy. Potrzeba udzielenia natychmiastowej pomocy może zaistnieć wszędzie. W domu kiedy przez nieuwagę ktoś w naszym otoczeniu ulegnie poparzeniu gorącą cieczą lub porażeniu prądem. Pierwszej pomocy będzie potrzebowała również osoba która zasłabnie w kościele. Potrzeba udzielenia pierwszej pomocy często zdarzyć się może także w szkole, kiedy podczas zajęć na powietrzu koleżanka lub kolega po niefortunnym upadku zrani się w rękę lub nogę, albo co często ma miejsce zderzy z drugim uczniem na zatłoczonym szkolnym korytarzu.

W dniach 20-27.09.2010 roku w Gimnazjum nr 3 w Malborku odbył się kurs udzielania pierwszej pomocy medycznej.  Kurs został zorganizowany we współpracy z Polskim Czerwonym Krzyżem – Zarząd Okręgu w Gdańsku. Uczestnikami kursu byli uczniowie klas II i III naszego gimnazjum.

Aby udzielić pierwszej pomocy trzeba spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze trzeba się odważyć na natychmiastowe działanie i po drugie trzeba wiedzieć jak to zrobić. Oba te warunki wypełnia 39 uczniów, którzy po wielogodzinnym kursie i pozytywnym zaliczeniu egzaminu sprawdzającego posiadają umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Nieumiejętne działanie może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia poszkodowanego, ale zawsze i każdy może pomóc jeśli w porę zareaguje i wezwie pomoc lub zaalarmuje odpowiednie służby dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Pierwsza pomoc przedmedyczna